Mikuláš Dzurinda chce byť aj predsedom strany, aj volebným lídrom. Radičová bude proti nemu kandidovať, ak ju niekto navrhne. Dzurinda sa rozhodol, že post podpredsedníčky je pre Ivetu Radičovú adekvátny. Viac jej dať nechce.
BRATISLAVA. V SDKÚ bude zrejme v júni súboj o to, kto bude volebným lídrom. Predseda strany Mikuláš Dzurinda nechce, aby bola Iveta Radičová volebnou líderkou SDKÚ v parlamentných voľbách, ktoré sa majú konať o rok. Prezídium strany v utorok informoval, že lídrom chce byť on.
„Má na to právo, ale nebudem zastierať, že ma to trošku prekvapilo,“ povedala rozčarovane neúspešná prezidentská kandidátka Radičová, keď z prezídia odchádzala. O jednotku na kandidátke sa chce uchádzať aj ona.
Uchádzať sa o ňu môže, ak ju navrhne tristo členov alebo aspoň jeden regionálny zväz strany. V utorok o žiadnej takejto podpore nevedela. SDKÚ má šesťtisíc členov.
„Predpokladám, že istú podporu, akú som získala u občanov, azda mám aj v strane,“ povedala Radičová.
V prezidentských voľbách získala takmer milión hlasov, raz toľko ako SDKÚ v parlamentných voľbách a o stotisíc viac ako v tých istých voľbách tri opozičné strany.
Čo urobí, ak ju nikto na funkciu lídra nepodporí? „Nechajte to na mňa o dva týždne,“ povedala. Práve vtedy má byť na prezídiu o volebnom lídrovi diskusia.
Prekvapená Radičová
„Myslela som si, že tomu bude predchádzať nejaký rozhovor. Bola to pre mňa úplne nová informácia,“ komentovala Dzurindove oznámenie Radičová.
Dzurinda v utorok nechcel povedať, prečo nechce za líderku Radičovú.
„Nebudem prijímať takéto garde, povedal som vám o svojich pohnútkach, neurobím jediný výrok, ktorý by nám škodil, prinášal deliace čiary, to by k ničomu dobrému neviedlo,“ odpovedal predseda.
Dzurinda v sobotu s Radičovou usmiati spoločne pózovali fotografom. Šéf SDKÚ v noci povedal, že strana jej potenciál určite využije. Ani v utorok konkrétne nepovedal ako.
„Každý normálny človek, keď sa rozhoduje, zvažuje všetky alternatívy, nepovažujem za vhodné, aby som sa vám zdôveroval so zákutiami mojej mysle,“ hovoril Dzurinda, ktorý SDKÚ predsedá od založenia strany.
„Nie sme stranou jedného muža, ani jedinej tváre, sme tímom,“ tvrdil.
Radičová podľa neho vždy mala v strane priestor presadzovať svoje vízie „a môže byť ešte väčší“. Toho, že odíde zo strany, sa neobáva.
Poslanci SDKÚ v utorok väčšinou nedvíhali telefóny a k lídrovi sa nechceli vyjadrovať. „Je to fantastické, budeme voliť,“ povedala poslankyňa Magda Vášáryová. Ešte si rozmyslí, koho bude voliť ona.
„Som šťastná, že sme sa dostali z potvrdzovania funkcií k voľbám. Povedzte mi ďalšiu stranu, kde sa takéto voľby dejú,“ vyhlásila.
Naposledy bol Dzurindovým vyzývateľom v primárnych voľbách Ivan Šimko. Neuspel a neskôr v strane skončil pre kauzu skupinka.
Vášáryová si nemyslí, že Radičová zo strany odíde. „Iveta je realisticky uvažujúca, je to sociologička, u nej to neprichádza do úvahy, je si veľmi dobre vedomá hodnoty SDKÚ ako značky,“ dodala Vášáryová.
Poslanec Zoltán Horváth v utorok pre Hospodárske noviny povedal, že Radičová by „pravdepodobne mala byť líderkou pre ďalšie voľby“. V utorok už tento citát neplatil.
„Ešte nie som rozhodnutý, je predčasné o tom teraz hovoriť,“ povedal SME.
Lepidlo už vynašli
„Je to hlboké nepochopenie situácie zo strany Mikuláša Dzurindu,“ myslí si sociológ Pavel Haulík. Podľa neho nemal byť lídrom už dávno.
Dzurinda v minulosti povedal, že také lepidlo ešte nevymysleli, ktoré by ho držalo siloumocou na stoličke predsedu. „Asi ho už vymysleli,“ povedal na to Haulík.
Dzurinda sa podľa neho unáhlil. Podľa Haulíka je chybou, že ani nepočkal na žiadny prieskum, ktorý by ukázal, či Radičová kampaňou neprilákala viac voličov SDKÚ.
„Zodpovednosť za mňa nikdy nebude niesť žiadny analytik, ale musím si ju odniesť sám,“ tvrdí na to Dzurinda.

Beata
Balogová
