BRATISLAVA. Jordánsky kráľ Abdalláh II. dnes nepohrdol chlebom a soľou počas privítacieho ceremoniálu na úvod svojej prvej návštevy Slovenska. Po prílete ho privítal prezident Ivan Gašparovič vo svojom sídle v centre Bratislavy. Kráľa, ktorý prišiel diskutovať o spolupráci Slovenska a Jordánska, však na jeho ceste po Európe nesprevádzala jeho manželka Rania.
Abdalláh II. na Slovensko prišiel z Česka. Výsledkom jeho jednodennej návštevy má byť aj revízia zmlúv o spolupráci Slovenska s Jordánskom, ktoré má krajina ešte z čias Československa. "Na základe týchto nových zmlúv, budeme môcť už s Jordánskom hovoriť o výmene študentov a podpore kultúry, vzdelania, ďalších projektoch v oblasti priemyslu a hospodárstva," povedal hovorca prezidenta Marek Trubač. Preto bola súčasťou kráľovej delegácie aj ministerka plánovania a medzinárodnej spolupráce.
Počas rozhovorov slovenský prezident ocenil prístup jordánskeho kráľa, ktorý v krajine vládne od roku 1999, v mierovom procese. Abdalláh II. je totiž označovaný za spojenca Spojených štátov v regióne a svoje postoje potvrdil i vtedy, keď odsúdil teroristické útoky na USA zo septembra 2001 ako barbarské a prihlásil sa k plnej podpore boja proti terorizmu.
Bez bravčového
Okrem diskusií však panovníka a jeho sprievod v prezidentskom paláci čakal aj "kráľovský obed". "Varí ten istý kuchár, ktorý varil aj Jej Veličenstvu Alžbete II.," tvrdil Trubač. Práve britská panovníčka upútala pozornosť, keď na úvod svojej októbrovej návštevy Slovenska neochutnala chlieb a soľ, v krajine tradične podávaný hosťom. Nechcela však Slovákov uraziť, podľa protokolu totiž nejedáva na verejnosti.
Prezidentov kuchár dnes zase rešpektoval zvyk arabských krajín nejesť bravčové mäso, preto ako hlavný chod ponúkal hovädzí steak s hľuzovkovým pyré a grilovanou zeleninou. Kráľ si údajne pochutnal aj na grilovanej husacej pečeni na karamelizovanom jablku, zo slovenskej kuchyne mu ponúkli lekvárové taštičky so slivkovou omáčkou a šľahačkou.
Súčasťou návštev politických špičiek sú aj dary. Gašparovič však ten svoj hneď nerozbalil, hovorca preto nevedel povedať, čím ho panovník prekvapil. "Jeho Veličenstvo dostáva od pána prezidenta krištáľový set zo skla z rodného Poltára," poznamenal Trubač.
Na posedení u Pašku
Kráľa prijal aj predseda parlamentu Pavol Paška. Na stretnutí mu priblížil viac ako 160-ročnú históriu slovenského parlamentarizmu. Oboznámil ho aj s obdobím, ktorým Slovensko prešlo, kým sa osamostatnilo a stalo sa demokratickým štátom.
Rovnako mu spomenul aj náš proces vedúci k plnoprávnemu členstvu v OECD, EÚ, NATO či Schengenskom systéme. "V tejto súvislosti vysoko ocenil spoluprácu našich krajín na pôde viacerých medzinárodných inštitúcií a rovnako vyzdvihol angažovanosť jordánskeho kráľa pri presadzovaní stability a bezpečnosti v regióne Blízkeho východu," informoval Paškov hovorca Jozef Plško.
Obaja predstavitelia sa zhodli, že treba zlepšiť vzájomné vzťahy oboch krajín, predovšetkým v ekonomickej oblasti. Podľa nich spolupráca by sa mala sústrediť na priemysel, energetiku, cestovný ruch či vzdelávanie. Paška požiadal jordánskeho kráľa o tlmočenie osobného pozvania na návštevu Slovenska pre predsedu jordánskej Poslaneckej snemovne.
Jeho výsosť kráľ Abdalláh II., kráľ Jordánskeho hášimovského kráľovstva, je 43. generáciou odvodzovanou priamo od proroka Mohameda. Vlády sa ujal 7. februára 1999 po smrti svojho otca kráľa Husajna.
Kráľ Abdalláh II. je najstarším synom predchádzajúceho panovníka kráľa Husajna. Narodil sa 30. januára 1962. Základné vzdelanie získal v islamskej škole (Islamic Educational College) v Ammáne a vo Veľkej Británii. Strednú školu absolvoval v USA. V štúdiu pokračoval na Kráľovskej vojenskej akadémii a pôsobil ako dôstojník v britských vojenských zložkách. Zúčastnil sa aj výcviku v útvaroch jordánskej armády.
Začiatkom roku 1993 sa stal zastupujúcim veliteľom jordánskych špeciálnych ozbrojených jednotiek, ich velenie prevzal v závere toho istého roku. V roku 1996 dostal úlohu zreorganizovať špeciálne ozbrojené zložky armády spoločne s ďalšími elitnými jednotkami na Special Operations Command (SOCCOM). Ich hlavným veliteľom sa stal v roku 1998 a funkciu vykonával až do nástupu na trón.
Počas pôsobenia v armáde často ako regent zastupoval kráľa Husajna na oficiálnych podujatiach doma i v zahraničí. Za korunného princa ho vyhlásili 24. januára 1999 kráľovským dekrétom. Korunným princom je aj rodom.
Po nástupe na trón kráľ Abdalláh II. pokračuje v úsilí svojho otca pôsobiť v úlohe sprostredkovateľa medzi arabskými krajinami a ostatným svetom a v riešení izraelsko-arabského konfliktu. Abdalláh II. sa podieľa na posilnení demokracie a pluralizmu v krajine, stará sa o jej ekonomický rast, sociálny rozvoj a zvyšovanie životnej úrovne obyvateľstva. Pod jeho vedením sa pracuje aj na modernizácii informačných technológií a vzdelávacieho systému. Kráľ považuje za dôležité umožniť ženám podieľať sa na sociálno-ekonomickom a politickom živote v krajine.
Pod vládou kráľa Abdalláha II. sa Jordánske hášimovské kráľovstvo stalo členom Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a nadviazalo ekonomickú spoluprácu s USA, krajinami Európskej únie a 16 arabskými štátmi.
Manželkou kráľa Abdalláh II. je kráľovná Rania. Majú štyri deti, dvoch synov a dve dcéry. Kráľ má štyroch bratov a šesť sestier. Medzi jeho záľuby patrí šport parašutizmus, lietanie, automobilové preteky, potápanie a zbieranie historických zbraní. zdroj: www.kingabdullah.jo
(sita)