Prezidentské voľby neboli plebiscitom o lokálnych záležitostiach. Na tom, na čej strane je prezidentský kandidát, väčšine voličov nezáležalo.
BRATISLAVA. Ani masový nesúhlas s výstavbou skládky, diaľnice či elektrárne v niektorých obciach Slovenska neotriasol voličskou základňou vládnych strán.
V Pezinku, Šútove aj v Trebišove, kde časť obyvateľstva bojuje proti štátnej správe dosadenej vládou, sa voľby skončili v prospech provládneho kandidáta – Ivana Gašparoviča.
Juraj Hrabko rekapituluje prezidentské voľby - KLIKNITE
Zvolili provládneho
Výstavba skládky v Pezinku vzbudila taký odpor a mediálny záujem, že sa ňou osobne zaoberal premiér a predseda Smeru Robert Fico. Na protestných zhromaždeniach, ktoré organizovali občianski aktivisti, sa zúčastnila aj opozičná prezidentská kandidátka Iveta Radičová. Aj tak však získala o 92 hlasov menej ako Gašparovič, ktorého podporoval Smer.
Proti predstaviteľom tejto strany boli protesty namierené najviac. Jeden z nich, Ján Man mladší, riadil krajský stavebný úrad, ktorý skládku povolil v rozpore s územným plánom mesta, a vlastní pozemok pod ňou.
Aktivisti sú v menšine
Na tieto skutočnosti upozornil Radovan Kazda z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika: „Z dostupných čísiel síce nevieme posúdiť, o koľko sa zvýšil počet odporcov vlády po tom, čo vláda nejakým spôsobom poškodila dotknutých obyvateľov, isto však vieme, že ich nie je veľa,“ píše na blogu.
Obyvatelia Šútova v okrese Martin, ktoré na základe nového zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach rozdvojí diaľnica, spísali už dve petície proti ministerstvu dopravy ovládanému Smerom. Gašparovič tu napriek tomu získal 88 percent hlasov.
Vyriešenie tohto sporu stojí na dohode jeho účastníkov alebo rozhodnutí súdu.
Ivan Gašparovič,
odpoveď na otázku: Ste za vybudovanie skládky v Pezinku?
Je to podvod na občanoch. Štátne orgány nemôžu byť hluché voči hlasu občanov.
Iveta Radičová,
odpoveď na otázku: Ste za vybudovanie skládky v Pezinku?
V Trebišove bola iná situácia
Proti výstavbe tepelnej elektrárne v Trebišove sa postavil aj premiér.
„Stojíme na strane ľudí v Trebišove,“ povedal v októbri 2008. Jeho slová tu zjavne mali väčšiu váhu ako postoj SNS, rovnako podporujúcej Gašparoviča. Aj keď ministerstvá životného prostredia a výstavby, ktoré SNS ovláda, elektráreň obhajujú, Gašparovič získal 65 percent hlasov.
Sociológ Ľubomír Falťan si myslí, že väčšina obyvateľov dotknutých lokalít to nevníma ako stranícko-politický, ale ako „technický problém, ohrozujúci ich obytnú pohodu“, a ten nepripisujú štátnej moci. Možné je však aj to, že sú ľahostajní.

Beata
Balogová
