BRATISLAVA. Podstatou Zeleného štvrtka, ktorý pripadá tento rok na 9. apríla, je spomienka na ustanovenie Sviatosti Oltárnej a sviatosti kňazstva. V tento deň predpoludním sa koná v jednotlivých diecézach už tradične omša svätenia olejov, Missa chrismatis, ktorú slúžia biskupi so všetkými kňazmi svojich diecéz na pamiatku ustanovenia sviatosti kňazstva.
Pri týchto omšiach posväcujú tri druhy oleja - krizmu, olej katechumenov a olej chorých. Olej je znamením sily. V liturgii sa používa pri krste, birmovaní, sviatosti pomazania chorých a pri vysvätení kňazov.
Na Zelený štvrtok večer slávil Ježiš poslednú večeru so svojimi učeníkmi. V tento večer ustanovil sviatosť kňazstva a Eucharistie, resp. premenil chlieb a víno na svoje telo a krv. Súčasne takto odovzdal apoštolom kňazskú moc so slovami: "Toto robte na moju pamiatku." Spomienke na tieto udalosti sú venované večerné sv. omše v katolíckych, ako aj bohoslužby v evanjelických a iných kresťanských kostoloch. Táto večerná omša je tiež známa obradom umývania nôh dvanástim mužom. Obrad pochádza z čias Gregora Veľkého, ktorý denne hostil 12 žobrákov. Týmto dňom, ktorý dostal pomenovanie pravdepodobne podľa zelene v Getsemanskej záhrade, kde sa Ježiš Kristus modlil pred svojím zatknutím vojakmi, sa v Katolíckej cirkvi začína Veľkonočné trojdnie.
Vo štvrtok prestávajú zvoniť zvony ako znak spoluúčasti s utrpením Krista. Ich zvuk sa ozve až na slávnostnú Glóriu počas vigílie vzkriesenia na Bielu sobotu večer a namiesto nich sa používajú rapkáče.
Veľkonočné trojdnie pokračuje Veľkým piatkom, ktorý je dňom utrpenia, ukrižovania a smrti Ježiša Krista. V rímskokatolíckych chrámoch sa v tento deň ako jediný v roku neslúži svätá omša, oltáre sú bez chrámového rúcha, namiesto nej sa koná liturgia umučenia Pána. Je to deň pôstu, modlitieb a pokánia.
Na Bielu sobotu sa v katolíckej cirkvi konajú obrady večer po západe slnka v rámci tzv. Veľkonočnej vigílie (bdenia). Podľa pradávnej tradície je táto noc očakávaním Pána. Počas Veľkonočnej vigílie cirkev bdie a očakáva Kristovo zmŕtvychvstanie. Katolícka cirkev slávi vigíliu už ako radostnú slávnosť vzkriesenia, znovu sa rozozvučia zvony, ktoré od štvrtka večera mlčali.