SME

Žitňanská: Minister vnútra Robert Kaliňák by mal odstúpiť

Minister vnútra Robert Kaliňák by mal podľa poslankyne NR SR za SDKÚ-DS Lucie Žitňanskej odstúpiť. "Neviem si predstaviť, kedy inokedy by mal minister vnútra odstúpiť, ak ...

BRATISLAVA. Minister vnútra Robert Kaliňák by mal podľa poslankyne NR SR za SDKÚ-DS Lucie Žitňanskej odstúpiť. "Neviem si predstaviť, kedy inokedy by mal minister vnútra odstúpiť, ak nie vtedy, keď jeho podriadení mučia deti," vyhlásila dnes na tlačovej besede Žitňanská.

Košickí policajti brutálne šikanovali šiestich rómskych chlapcov. Celý incident sa odohral 21. marca, keď na políciu nahlásili lúpež na Moldavskej ulici v Košiciach. Polícia pri príchode na miesto našla na zemi zranenú Alžbetu S. Krátko nato policajti zadržali šiestich páchateľov, z ktorých traja neboli plnoletí. Internetový portál SME na svojej stránke zverejnil video, kde policajti uzavreli v malej miestnosti šesť mladých Rómov. Nakázali im, aby sa vyzliekli, následne aby si dali facky a všetko si zároveň natáčali na kameru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Policajný prezident Ján Packa vyjadril poľutovanie nad počínaním policajtov a pre média povedal, že na návrh ministra vnútra bude začaté trestné stíhanie pre trestný čin zneužitia právomocí verejného činiteľa. Packa navrhuje prepustenie ôsmich košických policajtov z Policajného zboru.

Minister spravodlivosti Štefan Harabin sa podľa Žitňanskej snaží koncentrovať moc v justícii do svojich rúk. Ako uviedla dnes na tlačovej besede, Harabin koncentruje moc v justícii do Súdnej rady a jej predsedu, pričom v zákulisí sa sám snaží o túto pozíciu. Žitňanská upozornila, že minister predkladá návrhy zákonov, ktoré totálne uzatvárajú justíciu do seba a to tak, aby do nej nikto nevidel. Justícia tak môže zostať bez akejkoľvek kontroly.

"Harabin chce totálnu koncentráciu moci, my chceme otvorenie dverí, aby súdy boli pod občianskou kontrolou," vyhlásila Žitňanská. Zároveň dodala, že Súdna rada rozhoduje o všetkom, čo sa deje v justícii. Upozornila však, že pri voľbách členov Súdnej rady sudcovia mali na lístočkoch napísané, koho majú voliť.

SkryťVypnúť reklamu

SDKÚ-DS predložila do parlamentu novelu zákona o sudcoch, ktorou chce tomu zabrániť. V novele SDKÚ-DS navrhuje, aby justičné skúšky a tiež výberové konania na funkcie sudcov boli verejné. "Justícia nie je súkromná firma Štefana Harabina a jeho predsedov súdov," vyhlásila Žitňanská. Najsilnejšia opozičná strana tiež navrhuje, aby sa výberové konania na funkcie sudcov konali vždy a to aj vtedy, keď sa o funkciu uchádza justičný čakateľ. Modrí tiež požadujú občiansku kontrolu disciplinárnych senátov a náhodný výber sudcov do týchto senátov.

V justícii sa podľa Žitňanskej rozmáha strach a rodinkárstvo. Upozornila, že v Košiciach celá rodina predsedu Krajského súdu pracuje buď na krajskom súde, alebo okresných súdoch, ktoré sídlia v rovnakej budove. Podľa nej na týchto súdoch pracuje manželka, syn, dcéra i zať predsedu krajského súdu. "To nie je náhoda, keď na výberovom konaní, kde je 80 uchádzačov, je úspešný rodinný príslušník," uviedla.

Maďarské fórum, ODS, Za regióny, Rómska koalícia, DS

Minister financií Ladislav Kamenický.

Bez kompenzácie daňového výpadku je ohrozený rozpočet.


TASR 1
Igor Matovič.

Líder hnutia Slovenska zhodnotil rok a pol pôsobenia Ficovej vlády.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 15 184
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 031
  3. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 4 874
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 532
  5. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 909
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 3 666
  7. Plátené tašky a opakované použitie 3 304
  8. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 179
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Brankár Ľubomír Belko v zápase DAC Dunajská Streda - MŠK Žilina v 10. kole Niké ligy.

Ktorý mladík je mužom číslo jedna?


Gennaro Gattuso počas zápasu 3. predkola Európskej konferenčnej Ružomberok - Hajduk Split

S mužstvom skončil na treťom mieste.


Reuters
Carlo Ancelotti na lavičke Brazílie

Brazília remizovala na pôde Ekvádoru.


TASR
Timo Werner v drese Chelsea

Pozrite si prehľad zaujímavých futbalových prestupov v letnom prestupovom období 2025 na Slovensku aj v zahraničí v piatok 6. júna. Sledujte minútu po minúte.


Sportnet, REUTERS
SkryťZatvoriť reklamu