Medzinárodný deň Rómov pripadá na 8. apríl a oslavuje sa od roku 1971, kedy sa stretli na svojom I. kongrese Rómovia zo 14 krajín v Orpingtone pri Londýne. Účastníci stretnutia zo 14 krajín vtedy založili prvú medzinárodnú rómsku organizáciu: Internacional Rromani Union (IRU) - Medzinárodnú rómsku úniu. Na Slovensku ho oslavujeme len od roku 2001.
BRATISLAVA.
V členských štátoch Európskej únie žije sedem až deväť miliónov Rómov. Dodnes však nikto nevypracoval komplexnú Európsku stratégiu na boj proti diskriminácii Rómov. Aktívnu rolu pri týchto jednaniach zohráva aj Európske centrum pre ľudské práva Rómov (European Roma Policy Coalition - ERPC) založené 6. marca 2008, ktoré je sieťou národných a medzinárodných mimovládnych organizácií ako sú Amnesty International, European Network Against Racism, European Roma Information Office, Open Society Institute a ďalšie.
Na Slovensku si každoročne pripomínajú tento sviatok mnohé mimovládne organizácie, najmä rómske, ktoré pripravujú kultúrne, vzdelávacie a športové podujatia. Zmyslom týchto aktivít je pripomenúť, že napriek tomu, že Rómovia nemajú vlastnú krajinu tvoria najpočetnejšiu menšinu Európy a sú súčasťou spoločnosti krajín, v ktorých žijú. Je to príležitosť hovoriť o identite Rómov, spolunažívaní, predsudkoch a tolerancii voči Rómom.
V členských štátoch Európskej únie žije sedem až deväť miliónov Rómov. Dodnes však nikto nevypracoval komplexnú Európsku stratégiu na boj proti ich diskriminácii.
Ocenenie Rómska ruža prevezme dnes sedem osobností
Ocenenie Rómska ruža udeľované pravidelne počas Medzinárodného dňa Rómov si prevezme dnes v Šamoríne sedem osobností zo Slovenska aj zahraničia. Súčasťou programu bude aj slávnostná korunovácia Kráľa cigánskych piesní na Slovensku.
"Cenu za pomoc a rozvoj rómskej národnostnej menšiny v Slovenskej republike si prevezme ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová. Za prínos v otázkach podpory identity Rómov bude ocenená splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Anina Botošová. Ocenenie dostane aj aktivistka Pavlína Heráková za rozvoj rómskej menšiny v meste Myjava. Za prínos v oblasti medializácie rómskej národnosti prevezme ocenenie šéfredaktor prvého rómskeho rádia na svete, Rádia C, Nandy Lakatos," uviedol jeden z organizátorov podujatia Ján Rigo mladší.
Za rozvoj rómskej menšiny udelia dnes ocenenie Rómska ruža aj starostovi obce Martinová Eugenovi Radičovi. Za medzinárodnú spoluprácu s občianskym združením Spoločnou cestou s rómskou kultúrou SR získa cenu maďarský aktivista Csaba Oláh koordinujúci vzťahy medzi rómskymi menšinami v Rumunsku, Maďarsku, na Ukrajine a na Slovensku. Cenu in memoriam dostane známy rómsky hudobník Ján Berky Mrenica.
Počas stretnutia korunuje Medzinárodná kráľovná cigánskych piesní Margit Bangó z Maďarska Jána Riga mladšieho za Kráľa cigánskych piesní na Slovensku. "Na tento titul ma nominovalo 23 rómskych občianskych združení zo Slovenska, takže mandát na výkon tejto funkcie mám," hovorí s úsmevom budúci kráľ.
Organizátorom šiesteho ročníka Rómska ruža je občianske združenie Spoločnou cestou s rómskou kultúrou SR. Záštitu nad ním prevzala splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Anina Botošová.
tasr
Rómovia majú vlastnú hymnu i vlajku
Na Prvom kongrese v roku 1971 oficiálne odmietli jeho účastníci označenie „cigán“ (Zigeuner, Gitanos, Gypsies) ako nie rómske a požiadali medzinárodné organizácie o rešpektovanie svojho vlastného (etnického) mena „Róm“ / „Rómovia“. Prihlásili sa ku krajine svojho pôvodu - k Indii a prijali rómsku vlajku a hymnu.
Rómska vlajka pozostáva z dvoch pruhov - spodný (zelený) symbolizuje prírodu a spätosť Rómov s ňou, horný (modrý) pruh oblohu. Uprostred je červené vozové koleso so 16 hrotmi. Aj na indickej vlajke sa nachádza červené koleso. Medzinárodnou rómskou hymnou sa stala pieseň GELEM, GELEM / ŽELEM, ŽELEM... (Išli sme, išli...) Jej hudobný podklad tvorí známa rómska ľudová pieseň, hymnické slová napísal juhoslovanský Róm - Jarko Jovanovič.
Okrem medzinárodnej hymny pokladajú Rómovia na Slovensku za svoju hymnu aj pieseň Čhajori romaňi, (Dievčatko rómske), ktorá vznikla počas 2. svetovej vojny v koncentračnom tábore v Oswienčime.
Autor: km

Beata
Balogová
