Na Packov odchod príliš netlačia

Za odvolanie policajného riaditeľa alebo ministra vnútra je len SDKÚ. Premiér to odmieta. Kaliňák hovorí o podozrivých Rómoch ako o zlodejoch ešte pred súdom.

Dôvod na svoj odchod nevidí. Generál Ján Packa.(Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Prípad týrania rómskych mladíkov na košickej policajnej stanici pre väčšinu slovenskej politickej scény nie je na odstúpenie policajného prezidenta Jána Packu ani ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Najviac sa skloňuje individuálne zlyhanie policajtov, minister a policajný riaditeľ dôvody na rezignáciu nevidia.

Názory poslankyne SDKÚ a exministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej a jej poslaneckého kolegu a bývalého ministra vnútra Martina Pada tak zostávajú takmer osamelé. „Neviem si predstaviť, kedy inokedy by mal minister vnútra odstúpiť, ak nie vtedy, keď jeho podriadení mučia deti,“ vyhlásila včera Žitňanská.

Premiér Robert Fico o odvolávaní neuvažuje a SDKÚ pripomína zlyhania ministrov vnútra z čias ich vládnutia.
„Predseda vlády nebude odvolávať ministra, ktorý zaviedol nový, prísnejší režim a robí doteraz najrazantnejšie kroky na očistenie policajného zboru, o akých jeho predchodcovia ani len neuvažovali,“ odkázal premiér po hovorcovi.

Fico odvolávať chcel

Fico ako opozičný poslanec vyzýval ministra vnútra na odstúpenie dvakrát a kritériá mal nastavené veľmi prísne. Prvýkrát v januári 2002, potom ako zástupca riaditeľa trenčianskej kriminálky pri nehode usmrtil matku a jej 15-mesačné dieťa. Fico odvolanie Ivana Šimka z SDKÚ zdôvodňoval aj prípadom belgického ministra vnútra, ktorý abdikoval potom, čo z väzenia ušiel pedofilný vrah.

Neviem si predstaviť, kedy by mal minister vnútra odstúpiť, ak nie vtedy, keď jeho podriadení mučia deti.
Lucia Žitňanská, poslankyňa SDKÚ

Na rezignáciu vyzval Šimka o niekoľko dní znova, potom ako opitý policajt z Trebišova zapríčinil ďalšiu tragickú nehodu. Druhýkrát žiadal Fico hlavu ministra vnútra Palka (KDH) v lete 2004, keď vyšla najavo strata telefonických nahrávok, ktoré mali slúžiť ako dôkaz v úplatkárskej afére račianskeho starostu Pavla Bielika (KDH).

Páchatelia bez súdu

Kaliňák správanie policajtov odsúdil, odmieta však, že by išlo o systémový problém s rasizmom v polícii. Sedemkrát počas desaťminútového vystúpenia po rokovaní vlády hovoril o „individuálnom zlyhaní“ policajtov. Keď povedal, že policajti nemôžu trestať podozrivých, zároveň päťkrát o týraných chlapcoch hovoril ako o „pouličných zlodejoch a lupičoch“ alebo „páchateľoch“. Nikto z nich pritom nebol odsúdený.

Jeho predchodca vo funkcii Martin Pado z SDKÚ tvrdí, že by mali okamžite odstúpiť Packa
i Kaliňák. Odmieta vysvetlenie policajného prezidenta, že čin nespáchali jeho priami podriadení. Kaliňák na výzvy reagoval pripomenutím kauzy Róma Karola Sendreia umučeného na policajnej stanici v čase ministrovania Ivana Šimka. Vtedy SDKÚ odchod ministra nežiadala.

Atmosféra strachu

Šéf bezpečnostného výboru parlamentu Rudolf Pučík zo SNS hovorí, že Kaliňák bude určite reagovať a konať, „aj keď niesť politickú a morálnu zodpovednosť za 21-tisíc policajtov je úloha nesmierne ťažká“. Podpredseda HZDS Milan Urbáni si s názorom na odstúpenie počká, ako udalosť vyhodnotia na ministerstve vnútra.

„Nemyslím si, že v tomto okamihu je dôvod na rezignáciu ministra Kaliňáka,“ hovorí aj podpredseda opozičného KDH Daniel Lipšic.

Ani bývalý minister Vladimír Palko (KDS) nehovorí, že by mali policajný prezident a minister odstúpiť. Povedal, že ho Kaliňák po nástupe obviňoval z udržiavania atmosféry strachu na ministerstve. „Zdá sa, že teraz tam už naozaj nikto strach nemá – z ničoho.“Podľa Bélu Bugára z SMK sú „Packa aj Kaliňák za to zodpovední, minimálne z toho hľadiska, že pomohli vytvoriť takúto atmosféru“.

Čo hovoríte na týranie detí na policajnej stanici?

Martin Pado, SDKÚ: Policajti sa takto nemôžu správať. Toto je v normálnej demokratickej spoločnosti neprijateľné.

Vladimír Palko, KDS: Byť policajtom znamená byť pod obrovským tlakom. Dokonca mám aj isté pochopenie, keď policajt stratí nervy a ujde mu ruka a páchateľa potrestá osobne. Ale toto, čo tam bolo, to je o atmosfére v spoločnosti. A to je atmosféra tupej brutality. Pre boha prečo? Na čo toto bolo dobré?

Rudolf Pučík, SNS: Sú to odsúdeniahodné udalosti.

Béla Bugár, SMK: Je to strašné. Jeden môže uletieť, ale toto je skupina. Pre mňa je to je strašné zistenie.

Milan Urbáni, HZDS: Je to protizákonné. Toto sú praktiky, ktoré nepatria do 21. storočia, i keď nemožno súhlasiť s aktivitami, ktorí tí mládenci robili.

Daniel Lipšic, KDH: Toto konanie je neakceptovateľné aj preto, že ak sa niekoľko policajtov takto správa k maloletým delikventom, kde máme záruku, že nabudúce nebudú objektom neľudského zaobchádzania aj slušní ľudia?

Pavol Paška, Smer: Striktne odsudzujem toto individuálne zlyhanie policajných príslušníkov a zároveň oceňujem promptnú reakciu Ministerstva vnútra.

Ivan Gašparovič, prezident: Počínanie policajtov odsudzujem. Policajný prezident a minister už prijali opatrenia a nie je to dôvod na ich odvolanie, nakoľko nešlo o ich priamych podriadených.

Robert Fico, premiér: Predseda vlády nebude odvolávať ministra, ktorý zaviedol nový, prísnejší režim a robí doteraz najrazantnejšie kroky na očistenie policajného zboru.

Rómovia žiadajú trest

Šikanovanie detí políciou rómski lídri odsúdili, v ďalšom postupe sú nejednotní.

BRATISLAVA. Rómske združenia a ich lídri sa nezhodujú v tom, či za týranie mladých Rómov má odstúpiť minister vnútra Robert Kaliňák, alebo policajný prezident Ján Packa, či ani jeden.

Zhodujú sa, že je to otrasné, to čo sa odohralo nie je výnimka a trvajú na tom, že vinníci musia byť exemplárne potrestaní. Ich vyjadrenia hovoria o nehoráznych fašistických metódach, extrémnej brutalite a ignorácii demokracie.

Nevedia, koho potrestať

botos.jpgNiektorí žiadajú aj vyššie tresty, než sú riadiacie posty v košickom vedení polície. „Je jedno, kto je vo vláde. Najvyššie orgány musia byť potrestané za to, že klímu na takýto čin pripustili,“ hovorí Štefan Šarkozy z Inštitútu rómskej verejnej politiky. Odstúpiť majú podľa neho minister Kaliňák i policajný prezident Packa.

Okamžité vyvodenie politickej zodpovednosti očakáva aj Jozsef Ravasz z Inštitúcie pre romologický výskum. Očakáva tiež promptný zásah splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity Aniny Botošovej. „Mala by ihneď zvolať okrúhly stôl odborníkov, aby spoločne pripravili ďalší postup,“ hovorí Ravasz.

Botošová konanie policajtov odsúdila, okrúhly stôl nezvoláva. S policajným prezidentom Packom sa k prípadu stretne na budúci týždeň – chce, aby bol vyšetrený spravodlivo.

Bežný postup

Rýchle kroky ministra a policajného prezidenta oceňuje šéf Rómskej iniciatívy Alexander Patkoló. „Mali by sa sprísniť kritériá výberu policajtov, do policajného zboru treba pribrať Rómov,“ navrhuje Patkoló. Na odstúpenie Packu a Kaliňáka dôvod nevidí.

Zmena výberu policajtov je riešením aj podľa Janette Mazíniovej z Rómskeho inštitútu. U záujemcov o uniformu navrhuje zisťovať úroveň rasovej znášanlivosti.

U rómskeho novinára Romana Čonku okolnosti prípadu vyvolávajú dojem, že išlo o bežný postup polície. „Určite sa to nestalo prvýkrát,“ myslí si aj Helena Jonášová z Kultúrneho združenia Rómov. Zodpovednosť za podobné skutky nesie podľa nej celá spoločnosť.

Martina Kováčová, FOTO - TASR
Reakcie na mučenie

Ľudia proti rasizmu: V systéme riadenia Policajného zboru SR sú vážne nedostatky, ktoré nemožno vyriešiť iba prepustením konkrétnych aktérov a ich trestným stíhaním. Mimovládky ministra vnútra, policajného prezidenta a košického krajského riaditeľa vyzvali, aby okamžite odstúpili.

Ombudsman Pavel Kandráč: Násilie a ponižujúce správanie je neprípustné, osobitne vo vzťahu k deťom. Predstavuje hrubé porušenie Dohovoru OSN o právach dieťaťa aj právneho poriadku Slovenskej republiky.

Amnesty International: Víta pohotovú reakciu úradov po zverejnení videa a vyzýva ich, aby začali s okamžitým, dôkladným, nezávislým a nestranným vyšetrovaním všetkých individuálnych prípadov mučenia alebo zlého zaobchádzania.

sita, tasr
Policajné kauzy

September 2006
Dvaja útočníci údajne napadli študentku Hedvigu Malinovú za to, že hovorila po maďarsky. Minister vnútra Robert Kaliňák o dva týždne oznámil, že skutok sa nestal. Na tlačovke s Jánom Packom hovorili o dôkazoch, niektoré boli neskôr spochybnené.

November 2006
Polícia zatkla podnikateľa Ladislava Reháka a advokáta Ernesta Valka za vydieranie. Po mesiacoch vyšetrovania prokuratúra konštatovala, že skutky nespáchali. Generálna prokuratúra prípad nedávno opäť otvorila.

November 2006
Podnikateľa Jána Kubašiaka prepadli a popravili v jeho dome v Polomke traja bývalí policajti. Dvaja z nich polícii niekoľko dní unikali a ťažko zranili policajta. Z vraždy polícia obvinila bývalého vyšetrovateľa Róberta Petluša.

September 2007
Na stránke youtube sa objavilo video, na ktorom dvaja policajti strieľali na terč, ktorý označovali ako Hedviga.

November 2007
Policajti zranili novinárku protestujúcu pred Prezidentským palácom proti autokratickému prezidentovi Kazachstanu. Demonštráciu mala povolenú.

Január 2008
Policajtom ušiel cez okienko na toaletách údajný bankový lupič Roman Červenka. Útek hodinu tajili. Chytili ho po mesiacoch.

Máj 2008
Policajný viceprezident Michal Kopčík údajne neoprávnene testoval zariadenie Buldog na lokalizáciu telefónov. Prokurátor začal trestné stíhanie pre zneužitie právomocí, neskôr ho zastavil.

August 2008
Pri vopred pripravenom zásahu proti zlodejovi v levickej zmenárni zahynuli oznamovateľ prepadu aj policajt. Mužov zastrelil objednávateľ lúpeže potom, ako zistil, že v kufríku nemá zmenky
a počítač, ale len vankúše.

November 2008
Pri zásahu na futbale
v Dunajskej Strede utrpeli zranenia desiatky ľudí. Polícia tvrdosť zásahu nedokázala zdôvodniť, nezverejnila ani nahrávku zákroku.

Marec 2009
Na verejnosť sa dostal záznam policajnej akcie zo septembra 2007, ktorú riadil krajský policajný riaditeľ v Žiline František Posluch. Podľa výpovedí policajtov vstupoval do kompetencií vyšetrovateľov.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 11 739
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 551
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 8 046
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 474
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 909
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 648
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 493
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 3 292
 9. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 2 888
 10. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 462

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

KOMENTÁRE

Na obranu bratislavskej kaviarne

Kaviareň je so svojím dešpektom k spiatočníctvu pre vidiek trvalou výzvou.

BRATISLAVA

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí.

Neprehliadnite tiež

Štátna poisťovňa odmieta reči o opatreniach na úkor pacienta

VšZP sa chce k tejto téme podrobnejšie vyjadriť na budúci týždeň.

Základný vojenský výcvik má za sebou ďalších 192 vojakov

Vojaci sú pripravení na výkon základných funkcií.

Cirkvi chcú predstaviť vlastný návrh financovania

Predstavitelia kresťanských cirkví a židovskej náboženskej obce sa pravidelne stretávajú, aby diskutovali na rozličné témy.

PÍŠE MÁRIUS KOPCSAY

Drop sa vracia. Domov, na Slovensko

Je to jeden z najzvláštnejších vtákov. A chýbalo len málo, aby na Slovensku celkom vyhynul. Opäť sa mu však u nás začína páčiť. Kúsok od Bratislavy prečkalo zimu asi päťsto impozantných dropov veľkých


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop