SME
Utorok, 7. december, 2021 | Meniny má AmbrózKrížovkyKrížovky

Janušek už prakticky nie je minister, Fico navrhol jeho odchod

Fico vyzýva ministra výstavby a regionálneho rozvoja Mariana Januška, aby odstúpil z funkcie. Ak neodíde sám najneskôr v utorok, Fico podá prezidentovi návrh na jeho odvolanie.

Minister výstavby Marian Janušek musí odstúpiť do utorka.Minister výstavby Marian Janušek musí odstúpiť do utorka. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Premiér Robert Fico vyzýva ministra výstavby a regionálneho rozvoja Mariana Januška, aby odstúpil z funkcie. Rozhodol sa tak po oboznámení s výsledkami kontroly Úradu pre verejné obstarávanie.

Informoval o tom riaditeľ tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR Braňo Ondruš. Ak Janušek neodíde z funkcie sám najneskôr v utorok, Fico podá prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi návrh na jeho odvolanie.

Ondruš na otázku, či premiér informoval predsedu SNS Jána Slotu o odvolaní jeho ministra odpovedal, že "takéto rozhodnutie sa robí vždy takým spôsobom, aby koaliční partneri mali dostatočné informácie".


Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Béla Angyal doobeda odovzdal Ficovi dokumentáciu o kontrole nástenkového tendra na ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja.

"Premiéra som informoval aj o tom, že závery kontroly sa rodili v zložitých podmienkach," povedal pre agentúru SITA Angyal.

Šéf Úradu pre verejné obstarávanie spresnil, že na úrad boli počas kontroly mediálne tlaky, kontrolu sprevádzali aj úniky informácií, ako napríklad zverejnené meno šéfky kontrolnej skupiny a napokon boli aj nezhody medzi členmi kontrolného tímu.

Výsledky kontroly tendra na služby potrebné na čerpanie peňazí z Európskej únie, ktorý v roku 2007 vyhralo konzorcium s firmami Zamedia a Avocat, údajne blízkymi SNS, ukázali podľa Úradu pre verejné obstarávanie porušenie zákona. Víťaz, ktorý bol zároveň jediným uchádzačom, vraj nesplnil podmienky a mal byť zo súťaže vylúčený. Janušek naopak tvrdil, že úrad našiel pri previerke len formálne chyby.

Sporná zmluva pritom naďalej platí, keďže zákon úradu neumožňoval uložiť ministerstvu pokutu, ani požiadať súd o zrušenie zmluvy. Polícia však v tomto prípade údajne vyšetruje podozrenie zo zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Slovenská národná strana (SNS) sa k vyjadreniu premiéra Roberta Fica vyjadrí až po veľkonočných sviatkoch. "Stanovisko SNS bude komunikovať v utorok pán predseda," povedala tlačová tajomníčka strany Jana Benková

Politológ nečaká spor medzi Smerom a SNS

Premiér Robert Fico bol v tomto prípade podľa politológa Grigorija Mesežnikova nečinný viac ako tri mesiace a bol pod tlakom opozície a médií. Zverejnená správa Úradu pre verejné obstarávanie však zosumarizovala chyby, ktoré sa stali na ministerstve výstavby, a tak tlak na premiéra zosilnel, dodal.

Ficovi trvalo tri mesiace, kým sa rozhodol

Shooty karikatúra

"Asi by bolo neudržateľné, aby minister Janušek zostal vo funkcii," zdôraznil politológ. Mesežnikov predpokladá, že SNS bude veľmi nespokojná s týmto rozhodnutím. Rezort ale zostáva v rukách SNS a národniari sa budú ďalej snažiť využívať výhody, ktoré im z toho plynú. Mesežnikov teraz nepredpokladá vážnejší koaličný spor medzi Smerom a SNS, a to aj preto, lebo tieto strany spoločne podporovali víťazného prezidentského kandidáta Ivana Gašparoviča.

Ak Janušeka neodvolá premiér, chce pomôcť opozícia

Opozičné strany chcú v parlamente odvolávať ministra výstavby Mariana Janušeka, ak po Veľkej noci ešte bude vo funkcii. Podľa opozície na ťahu je premiér Robert Fico, ktorý by ho mal okamžite odvolať. Poukazujú pritom na výsledky kontroly Úradu pre verejné obstarávanie, ktoré podľa jeho šéfa Bélu Angyala preukázali porušenia zákona.

Predseda vlády sa zatiaľ nemôže vyjadriť ani k výsledkom kontroly "nástenkového tendra" na Ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja (MVRR) SR, ani k sporným vyjadreniam ministra výstavby Mariana Janušeka a predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Bélu Angyala.

"Môj názor ste počuli, poviem to aj pánovi premiérovi."
Béla Angyal, predseda ÚVO, o vážnom porušení zákona Janušekovým rezortom.

"Ak nebude premiér konať, tak dokazuje, že je totálne neslobodný. Nástenkový tender je škandálom, na ktorý ani nepotreboval žiadne kontroly na to, aby minister Janušek padol," povedal pre agentúru SITA predseda parlamentného poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš.

Podľa Janiša opozičné strany sa zídu na budúci týždeň a ak Janušek ešte bude ministrom, dohodnú podanie návrhu na zvolanie mimoriadnej schôdze. Poslanec NR SR za KDH Július Brocka si tiež myslí, že Fico mal dôvod odvolať Janušeka aj pred samotnými kontrolami Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) a Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). "Minister Janušek nemá morálne právo byť ministrom už niekoľko mesiacov, čo je aj zodpovednosť predsedu vlády," dodal Brocka. Podľa neho Fico nekonal pred prezidentskými voľbami, lebo si nechcel "rozoštvať" koaličného partnera SNS, ktorá nominovala do vlády Janušeka.

Jedno odvolávanie už minister ustál

Ako agentúru SITA informoval riaditeľ tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR Braňo Ondruš, premiér Fico ešte nevidel záverečný protokol kontroly a nevie, či sa tak ešte dnes stane. Zástupcovia ÚVO a ministerstva výstavby prerokovali protokol o výsledku kontroly a podpísali zápisnicu v stredu. Podľa denníka Sme má premiér výsledky kontroly dostať dnes.

Janušek už raz ustál parlamentné odvolávanie. Opozícii v decembri nevyšiel pokus o jeho zosadenie z ministerskej stoličky za nástenkový tender, v ktorom zákazku za 120 miliónov € (3,6 mld. korún) získala jediná prihlásená firma blízka šéfovi SNS Jánovi Slotovi. Premiér Robert Fico odmieta vyvodiť zodpovednosť voči ministrovi s tým, že si počká na výsledky kontrol ÚVO a NKÚ. Viackrát vyhlásil, že ak preukážu porušenia zákona, Janušeka odvolá.

Úrad zistil procesné a vecné nedostatky

Janušek v stredu tvrdil, že kontrola ÚVO nezistila žiadne porušenia zákona, priznal len "nesprávnu aplikáciu zákona". Bráni sa aj tým, že úrad nedal ministerstvu pokutu. ÚVO v stredu v tlačovej správe napísal, že na ministerstve zistil procesné a vecné nedostatky, ktoré poukázali na nesprávnu aplikáciu zákona o verejnom obstarávaní. Janušekovi vyčítal najmä nedôsledné uplatňovanie vlastných súťažných podkladov súvisiacich s výzvou na predkladanie ponúk.

Ako povedal pre agentúru SITA predseda ÚVO Béla Angyal, zákon o verejnom obstarávaní porušený bol. Úrad zistil procesné a vecné nedostatky, ktoré poukázali na nesprávnu aplikáciu zákona o verejnom obstarávaní, najmä pre nedôsledné uplatňovanie vlastných súťažných podkladov súvisiacich s výzvou na predkladanie ponúk.

Ministerstvo výstavby podľa Angyala v tendri neurčilo predpokladanú cenu zákazky, čo bolo potrebné pre zvolenie postupu obstarávania. Zmluva s vybraným uchádzačom na základe kontroly ÚVO bola uzatvorená v rozpore so súťažnými podkladmi. Angyal označil obidva dôvody za vážne porušenie zákona o obstarávaní. Ostatné zo šiestich zistených nedostatkov mali podľa neho administratívny charakter.

Výmeny vo Ficovej vláde

Súčasný kabinet pravdepodobne čaká ďalšia výmena na ministerskom poste. Premiér vyzval ministra výstavby Mariana Janušeka, aby odstúpil, inak podá prezidentovi návrh na jeho odvolanie. Od volieb v júni 2006 tak vládu čaká už asi siedma personálna zmena.

27. novembra 2007 - Novou ministerkou pôdohospodárstva sa stala ústredná tajomníčka ĽS-HZDS Zdenka Kramplová po tom, čo kreslo ministra musel opustiť podpredseda ĽS-HZDS Miroslav Jureňa pre podozrivé prevody pôdy v Slovenskom pozemkovom fonde. Jeho odvolanie si vyžiadal premiér Robert Fico, čo vyvolalo roztržku vo vládnej koalícii.

25. januára 2008 - Minister obrany František Kašický oznámil, že podá demisiu. Dôvodom boli predražené miliardové tendre na upratovanie na ministerstve. Post po ňom prebral štátny tajomník ministerstva obrany Jaroslav Baška. Obidvoch nominoval do vlády Smer-sociálna demokracia premiéra Fica.

3. júna 2008 - Prezident Ivan Gašparovič odvolal z funkcie ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča, ktorý podal demisiu z osobných dôvodov. Príčiny svojho odchodu Valentovič nespresnil. Za nového ministra bol vymenovaný Richard Raši, ktorý dovtedy viedol bratislavskú fakultnú nemocnicu.

22. júla 2008 - Predseda vlády Robert Fico oznámil, že požiadal šéfa koaličnej SNS Jána Slotu o novú nomináciu do čela ministerstva životného prostredia. Premiér ministrovi Jaroslavovi Izákovi vyčítal, že nesie zodpovednosť za sporné dotácie na ochranu životného prostredia, ktoré financuje štát. Vo funkcii ho nahradil poslanec za SNS Ján Chrbet.

14. augusta 2008 - Predseda vládnej ĽS-HZDS Vladimír Mečiar navrhol premiérovi odvolanie ministerky pôdohospodárstva Zdenky Kramplovej pre sporné miliónové dary pre vládnu ĽS-HZDS. Novým nástupcom sa stal predseda Združenia agropodnikateľov, družstvo Dvory nad Žitavou Stanislav Becík.

17. decembra 2008 - Minister zahraničných vecí Ján Kubiš (nominant Smeru-SD) oznámil, že odíde z vlády, pretože sa stane novým výkonným tajomníkom Európskej hospodárskej komisie OSN (UNECE) v Ženeve. Premiér Robert Fico vyhlásil, že za Kubišovho nástupcu nebude presadzovať straníckeho kandidáta a bude hľadať aktívneho kariérneho diplomata.

9. apríla 2009 - Premiér Robert Fico vyzval ministra výstavby Mariana Janušeka (SNS), aby pre výsledky kontroly kontroverzného tendra za 3,6 miliardy korún (119,5 milióna eur) odstúpil. Pokiaľ tak do 14. apríla neurobí, podá prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi návrh na jeho odvolanie.

(čtk)
Janušek vyzýva Angyala, aby vysvetlil, prečo kontrola neudelila ministerstvu žiadnu pokutu

Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja trvá na svojom včerajšom konštatovaní, že kontrola Úradu pre verejné obstarávanie nekonštatovala porušenie zákona o verejnom obstarávaní. Kontrola poukázala v šiestich zisteniach na nesprávnu aplikáciu zákona o verejnom obstarávaní, pričom príčinu definovala v nedôslednom uplatňovaní postupov verejného obstarávania. Za tieto zistenia neudelil ÚVO ministerstvu žiadnu pokutu, ani sankcie a vyzval iba na nápravu zistených nedostatkov.

"Ak si pán Angyal myslí, že došlo k vážnemu porušeniu zákona o verejnom obstarávaní, pýtame sa prečo to nie je napísané v záverečnom protokole? Taktiež by mal odpovedať na to, prečo kontrola neudelila ministerstvu žiadnu sankciu alebo pokutu? Pokiaľ by totiž bolo pravdou, že došlo k vážnemu porušeniu zákona, domnievam sa, že záver protokolu by mal byť iný," povedal minister Marian Janušek.

Niektoré zo šiestich prípadov nedôslednej aplikácie zákona, ktoré vyplynuli z nedôsledného uplatňovania všetkých postupov, ktoré stanovuje zákon, už MVRR odstránilo a ostatné budú odstránené v súlade s nariadením ÚVO v najbližšom čase.

"Ešte som nevidel protokol z kontroly ÚVO, ktorý by neobsahoval žiadne zistenia pri kontrole akéhokoľvek tendra, na ktoromkoľvek ministerstve alebo inej inštitúcii. Vždy sa niečo nesprávne aplikuje a vždy sa niečo nedôsledne dodržiava taká je realita. Porušenie zákona je však o niečom úplne inom a pán Angyal to musí dobre vedieť," povedal Marian Janušek a dodal, že predseda ÚVO si zrejme aj pod mediálnym tlakom osobuje právo interpretovať výsledky kontroly, napriek tomu, že jeho interpretácia je v rozpore so závermi protokolu, ktorý podpísali kontrolóri ÚVO.

"Ak zhrnieme všetko to, čo sa na ÚVO ohľadom kontroly nášho ministerstva udialo, ako dlho celá kontrola trvala, aké výsledky priniesla a akej interpretácie z úst predsedu ÚVO sa jej nakoniec dostalo, celé je to nedôveryhodné," povedal Marian Janušek.

O výsledkoch kontroly chce minister informovať nielen premiéra, ale aj komisárku EÚ pre regionálny rozvoj.

"Vždy som vedel, že sme zákon neporušili. Za to, že sme v niektorých prípadoch boli nedôslední v aplikácii všetkých jeho ustanovení, ponesú príslušní ľudia zodpovednosť," skonštatoval na Marian Janušek.

Podrobnejšie k výrokom predsedu ÚVO Bélu Angyala:

1. Predseda ÚVO vo svojom vyhlásení poukazuje na certifikačnú kontrolu zo strany MF SR, ktorá konštatuje, že v dokumentácii k predmetnému verejnému obstarávaniu chýba doklad z banky o neexistencii nedoplatkov. K tomu je však potrebné uviesť, že to už zo strany MF SR išlo o tretiu certifikačnú kontrolu toho istého obstarávania, pričom prvé dve kontroly uvedené nekonštatujú.

2. Predseda ÚVO tiež nespomenul predchádzajúcu kontrolu zo strany jeho úradu, ktorá tiež skúmala celú zložku a nespochybnila, žeby daný dokument v zložke nebol. To znamená, že tri kontroly, ktoré mali k dispozícii originál zložky k verejnému obstarávaniu nezistili, žeby tento, tak dôležitý dokument, chýbal. Z toho je zrejmé, že tam daný dokument bol. A práve takéto množstvo kontrol je zrejme zodpovedné za to, že zložka prestala byť súrodá.

3. Predseda ÚVO tvrdí, že MVRR SR nedodalo výpočet predpokladanej hodnoty zákazky. Pritom samotný protokol konštatuje, že MVRR SR takýto výpočet Úradu pre verejné obstarávanie dodalo. Výpočet presne obsahoval spôsob zistenia tejto hodnoty, ako aj rozdelenie predpokladanej hodnoty jednotlivých obstarávaných prioritných a neprioritných služieb. Uvádza to sám predmetný protokol, kde sa uvedenému venuje prvý bod, ktorého záver nijakým spôsobom nekonštatuje porušenie zákona.

4. Tvrdenie predsedu ÚVO, že MVRR SR takýto výpočet neurobil, je preto klamlivé. Uvedené nevyplýva ani z protokolu. Marian Janušek Minister výstavby a regionálneho rozvoja SR V Bratislave 9.4.2009

tasr
Fair-play: Kontrola preukázala šlendriánstvo a amatérstvo pri tendri

Kontrola "nástenkového tendra" Úradom pre verejné obstarávanie (ÚVO) podľa Aliancie Fair-play preukázala niekoľkonásobné porušenie zákona, pričom išlo aj o zásadné prešľapy s možným vplyvom na výsledok a transparentnosť tendra. Aliancia považuje za jedno z najdôležitejších zistení, že ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja nedodržalo zákonný postup na určenie ceny zákazky.

„Výsledky kontroly fakticky potvrdili, že ministerstvo nevie preukázať, či malo nárok na použitie menej transparentnej metódy verejného obstarávania,“ uviedla v správe pre médiá Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play.

Aliancia upozornila na kontrolné zistenie, že výpočet odmeny za poskytnuté služby v zmluve medzi ministerstvom a víťazom nie je v súlade s podkladmi súťaže. Zákon priamo hovorí, že zmluva nemôže byť v rozpore so súťažnými podkladmi. Kým podmienky súťaže požadovali, aby boli predložené konečné ceny služieb, v zmluve také nie sú, nezahŕňajú niektoré tipy nákladov.

Medzi najzávažnejšie zistenie Aliancia zaradila to, že víťaz tendra mal byť pravdepodobne zo súťaže vylúčený, lebo nesplnil podmienky súťaže. V dokumentácii, ktorú prevzali pracovníci kontroly v novembri 2008 od ministerstva, ani v dokumentácii z tendra (konkrétne vo vyhlásení uchádzača, ktorým potvrdzuje úplnosť predložených dokumentov) sa nenachádza potvrdenie firiem o tom, že by mali otvorený bankový účet po obdobie troch rokov pred súťažou a plnili si záväzky voči banke.

Takéto potvrdenie zaslalo ministerstvo ÚVO až dva mesiace po začiatku kontroly ako list, ktorý podľa slov z ministerstva nesúvisí s predmetom kontroly. Potvrdenie bolo podmienkou účasti v súťaži. Podľa Aliancie Fair-play postup ministerstva a fakt, že tendrová dokumentácia neobsahuje ani zmienku o existencii takého dokumentu vytvára vážne podozrenie z dodatočnej manipulácie s dokumentmi.

Kontrola ÚVO podľa Aliancie poukázala na šlendriánsky postup ministerstva a amatérstvo pri organizácii tendra za 3,6 miliardy korún, ako aj narábaní s dokumentáciou. Podľa názoru Aliancie Fair-play ÚVO už nemôže dať návrh na určenie neplatnosti zmluvy súdom. Aliancia Fair-play preskúma, či tak nemôže urobiť sama. Pred časom takisto podala podnet na Protimonopolný úrad, aby preskúmal, či táto zmluva nepoškodzuje hospodársku súťaž. Ak by sa v konaní preukázalo, že áno, Protimonopolný úrad by mohol vyhlásiť zmluvu za neplatnú.

Aliancia si myslí, že kontrola odhalila jeden zaujímavý detail – ani víťaz tendra nenašiel výzvu na predloženie ponúk na nástenke ministerstva, ale ministerstvo mu výzvu aj s podmienkami súťaže priamo zaslalo listom. ÚVO ďalej v kontrolnom protokole fakticky konštatuje, že ministerstvo vôbec nepreukázalo, či sa výzva na nástenke v uvedenom období nachádzala.

Na záver Aliancia Fair-play upozorňuje na to, že bez ohľadu na výsledky kontroly ÚVO je už dávno známe, že tender nebol ani férový, ani transparentný a zmluva je pre Slovensko nevýhodná. Premiér Fico mal voči ministrovi Januškovi vyvodiť za také konanie politickú zodpovednosť.

(sita)
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Diplom, na ktorý budeš právom hrdý. Študuj u nás
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Vytvor si svoju budúcnosť podľa vlastných predstáv!
 4. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 5. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 6. Získaj náskok pred štartom
 7. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 8. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 9. Nadácia Orange s neziskovakmi pomôže na Vianoce ľuďom v núdzi
 10. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 1. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 2. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 3. Nadácia Orange s neziskovakmi pomôže na Vianoce ľuďom v núdzi
 4. Budúcnosť je v komplexnej ponuke financovania a v digitalizácii.
 5. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu?
 6. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 7. Darujte predplatné SME.sk a vyhrajte
 8. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 9. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 10. Nadácia Orange podporí digitálne zručnosti učiteľov a žiakov
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 19 240
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 11 874
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 317
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 5 309
 5. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 4 114
 6. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 3 983
 7. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 777
 8. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 3 397
 9. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 178
 10. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 2 826
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Spoločnosť Milk-Agro má svoj mliekarenský závod v Sabinove.

Spoločnosť Milk-Agro je v mnohých smeroch záhadou.


16 h
Ilustračné foto

Mutácia z južnej Afriky prináša mnoho otázok.


19 h

Neprehliadnite tiež

Miroslav Výboh

Výboh figuruje v úplatkárskej kauze Mýtnik III.


TASR 16m
Polícia dokumentovala nehodu a zaisťovala stopy niekoľko hodín.

Štrnásťroční chlapci šli po ceste.


51m
Slovensko - ukrajinská štátna hranica.

Experti navrhnú opatrenia proti pašovaniu tovaru preletom.


TASR 1 h
Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) pred rokovaním 29. schôdze vlády SR.

Minister Lengvarský navrhuje lockdown predĺžiť.


2 h
Skryť Zatvoriť reklamu