BRATISLAVA. Vo vzťahu k zdravotne postihnutým musíme podľa europoslanca Miroslava Mikolášika (KDH) zmeniť myslenie. "Aj postihnuté deti môžu byť šťastné a môžu robiť šťastných svojich rodičov," povedal pre agentúru SITA Mikolášik. Podľa neho výskumy verejnej mienky u nás ukazujú, že postihnutí a ich blízki to nemajú v našej spoločnosti ľahké. "Deväťdesiat percent ľudí nevie, ako by sa mali správať voči postihnutým," upozornil.
Len 59 percent zdravotne postihnutých detí je podľa Mikolášika v krajinách Európskej únie integrovaných v bežných školách. "Vzdelávanie je v kompetencii členských štátov, ktoré rozhodujú o obsahu a organizácii svojho vzdelávacieho a školského systému. V súlade s Listinou základných práv a slobôd rodičia majú aj u nás právo požadovať, aby sa ich dieťa so zdravotným postihnutím vzdelávalo na bežnej škole. Nie vždy je to však možné," zdôraznil.
Vzdelanie súvisí aj s neskorším uplatnením. "Osoby so zdravotným postihnutím predstavujú najmenej 16 percent obyvateľov Európskej únie v produktívnom veku. Viac než 50 miliónov ľudí v Európe – každý šiesty človek. V priemere však len 50 percent Európanov so zdravotným postihnutím má zamestnanie," povedal europoslanec. Analýza najaktuálnejších údajov z krajín Európskej únie ukazuje, že situácia žien so zdravotným postihnutím je horšia než situácia postihnutých mužov. Osoby s poruchou učenia či s mentálnym postihnutím majú v porovnaní s telesne postihnutými ešte menšiu šancu na získanie práce.
Mikolášik je členom jednej z najstarších skupiny v Európskom parlamente Disability Intergoup (DI). Bola založená v 1980. V súčasnosti má takmer 100 europoslancov zo všetkých 27-ch členských krajín EÚ. Zástupcami za SR je Mikolášik a Edit Bauer. Verejné zasadnutia DI sa konajú šesťkrát ročne v Štrasburgu. Členovia DI sa zaoberajú iniciatívami, ktoré vychádzajú z priorít ľudí so zdravotným postihnutím ako je napr. predkladanie parlamentných otázok Európskej komisii, predkladanie dodatkov k parlamentným správam o politike EÚ a programom týkajúcich sa ľudí so zdravotným postihnutím. Skupina Disability intergoup úzko spolupracuje s Európskym fórom zdravotného postihnutia, strešnou organizáciou mnohých európskych i národných inštitúcií, ktoré sa venujú osobám so zdravotným postihnutím. Cieľom spolupráce je zabezpečiť dialóg medzi poslancami v Intergroup a predstaviteľmi mimovládnych organizácií v oblasti zdravotného postihnutia na európskej, národnej i miestnej úrovni.