SME

Nezávislí poslanci sa obávajú superštátu

Nezávislí poslanci Národnej rady združení okolo Vladimíra Palka sa obávajú rozsiahleho prenosu kompetencií na EÚ. Podľa nich to vyvoláva vážne otázky, či nedochádza k zániku štátnosti členských krajín a k vytvoreniu "superštátu".

BRATISLAVA. Nezávislí poslanci Národnej rady SR združení okolo Vladimíra Palka sa obávajú rozsiahleho prenosu kompetencií na EÚ. Podľa nich to vyvoláva vážne otázky, či nedochádza k zániku štátnosti členských krajín a k vytvoreniu "superštátu". Konštatujú to v dôvodovej správe k návrhu ústavného zákona, ktorým chcú dosiahnuť, aby o každom ďalšom presune kompetencií na úniu rozhodovali občania od 1. januára 2010 v referende.

V materiáli, ktorým sa bude na najbližšej schôdzi (začína sa 15. apríla) zaoberať parlament, tvrdia, že v súvislosti s vývojom EÚ sa stále častejšie poukazuje na tzv. demokratický deficit. "Ten sa prejavuje tak, že právne záväzné dokumenty, ktoré sa prijímajú na úrovni únie, sú schvaľované spôsobom málo prehľadným a v podstate skrytým pred zrakmi občanov členských štátov," domnievajú sa Palkovci.

SkryťVypnúť reklamu

Tiež uvádzajú, že parlamenty členských štátov, ktoré sú pod lepšou kontrolou občanov ako inštitúcie EÚ, sa stávajú viac-menej prevodovými zariadeniami, automaticky a priamo prenášajúcimi právne normy EÚ do zákonodarstva členských štátov. "Jednou z príčin tohto stavu je neúmerne a zbytočne veľké množstvo kompetencií, ktoré boli prenesené alebo sa v súčasnosti prenášajú v procese schvaľovania Lisabonskej zmluvy z členských štátov na úroveň EÚ. Tento prenos kompetencií sa vykonáva poväčšine bez priameho súhlasu občanov," upozorňujú.

Lisabonskú zmluvu podpísali hlavy štátov a vlád členských krajín EÚ v metropole Portugalska 13. decembra 2007. Dokument má sprehľadniť a zefektívniť inštitúcie a rozhodovacie procesy EÚ po jej rozšírení z 15 na 27 členov. Zároveň ustanovuje dlhodobého prezidenta, poskytuje viac moci šéfovi spoločnej zahraničnej politiky, zabezpečuje viac demokratického rozhodovania a väčšie slovo dáva aj Európskemu parlamentu a národným zákonodarným zborom.

SkryťVypnúť reklamu

Ratifikácia zmluvy však v štyroch krajinách únie neprebieha hladko. Írski voliči ju odmietli v referende 12. júna 2008, keď sa proti dokumentu vyslovilo 53,4 percenta voličov. Európski lídri sa na summite v Bruseli 11. decembra 2008 dohodli na ústupkoch, ktoré požaduje Írsko, aby mohlo zorganizovať druhé referendum. Dublin chce určité záruky v oblasti neutrality, daní a sociálnej a etickej oblasti, vrátane manželstiev homosexuálov či umelého prerušenia tehotenstva. Írsko okrem toho trvá na tom, aby si mohlo uchovať post svojho komisára. Lisabonská zmluva totiž predpokladá redukciu počtu členov Európskej komisie na dve tretiny počtu členských krajín počnúc rokom 2014.

Obe komory poľského parlamentu síce schválili Lisabonskú zmluvu ešte v apríli 2008, dokument však stále čaká na podpis prezidenta Lecha Kaczynského. Ten tvrdí, že ho podpíše až po vyriešení patovej situácie okolo ratifikácie v Írsku. Kaczynski však ubezpečil, že jeho krajina nechce byť prekážkou v ratifikačnom procese. Podobne je to aj v Nemecku, kde síce došlo k parlamentnej ratifikácii, prezident Horst Köhler však zmluvu definitívne podpíše až po výroku ústavného súdu, ktorý má posúdiť jej súlad s ústavou.

SkryťVypnúť reklamu

Ako posledná krajina rozhodovala o tomto dokumente Česká republika, keď ho Poslanecká snemovňa 18. februára 2009 ústavnou väčšinou hlasov schválila. Zmluvu zatiaľ neratifikoval český Senát, neskôr ju ešte musí podpísať prezident Václav Klaus.

NR SR schválila európsku reformnú zmluvu 10. apríla 2008. Podporilo ju 103 zo 109 prítomných poslancov, piati boli proti, jeden nehlasoval. Za dokument hlasovali koaliční zákonodarcovia Smeru-SD, SNS, ĽS-HZDS, opozičné SMK a nezávislí Tibor Mikuš a Martin Kuruc. Odmietli ju Palkovci, ktorí už skôr opustili rady KDH, nehlasovala poslankyňa za ĽS-HZDS Ľudmila Mušková. Prezident SR Ivan Gašparovič ju svojím podpisom ratifikoval 12. mája 2008.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Začínal s jednou Feliciou, dnes vozí manažérov z celého sveta
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  2. Na Marka oharka do jarka
  3. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  5. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  7. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 13 354
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 626
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 316
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 325
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 3 773
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 834
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 2 439
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 076
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Brankár Samuel Hlavaj v drese Iowa Wild.

Ako vyzeral týždeň slovenských hokejových talentov v zámorí.


Marián Michalovský
Hráči Montrealu sa radujú z výhry v zápase Montreal Canadiens - Nashville Predators.

Canadiens svoje postupové vyhliadky ešte viac posilnili z nedele na pondelok triumfom 2:1 nad Nashvillom Predators.


SITA
Alexander Ovečkin a Wayne Gretzky.

Čech tvrdí, že vedenie NHL svojím rozhodnutím nesuspendovať ruských hokejistov robí reklamu Putinovej vojne na Ukrajine.


SITA
Tím FC Komjatice sa vrátil do hry o záchranu šiestej ligy.

Roky bojujú za svoju dedinu viac, ako legionári súperov.


SkryťZatvoriť reklamu