BRATISLAVA. Hromadnú výzvu verejnosti na okamžité odstúpenie prezidenta Policajného zboru SR Jána Packu, ministra vnútra SR Róberta Kaliňáka a krajského riaditeľa PZ v Košiciach Juraja Bukuša predložili tento týždeň občianske združenia (OZ) Centrum pre výskum etnicity a kultúry, Ľudia proti rasizmu, Nadácia Milana Šimečku, Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation, Občan a demokracia, OZ ENOUGH, OZ EsFem, OZ In Minoritas, OZ na podporu a rozvoj regiónov Slovenska, OZ One Blood, OZ Osvetové centrum Rómov, OZ Vyrovnávanie šancí, Poradňa pre občianske a ľudské práva, Rómsky Inštitút, Via Iuris - Centrum pre práva občana a Slovensko-český ženský fond.
Reagujú tak na prípad, ktorý sa stal 21. marca na policajnej stanici v Košiciach, kde policajti ponižovali a trýznili šiestich zadržaných rómskych chlapcov.
"Takéto konanie je hrozivým porušením ľudských práv a napĺňa skutkové podstaty viacerých trestných činov. Policajti tieto skutky navyše spáchali závažným a kvalifikovaným spôsobom – teda na maloletých osobách, so zbraňou (policajným psom), násilím a hrozbou násilia. Ich konanie malo neprehliadnuteľný rasový podtón a porušili ním dôležité povinnosti vyplývajúce z funkcie policajta," uvádza sa vo výzve "Polícia nesmie mučiť deti", zverejnenej na internetovej stránke.
Občianske združenia vnímajú udalosti na košickej policajnej stanici ako ďalší z dôkazov o tom, že v systéme, nastavení a riadení policajného zboru sú vážne nedostatky ohrozujúce dôveru v štátnu moc ako mechanizmus efektívnej ochrany všetkých jednotlivcov a skupín. "Tieto nedostatky nemožno vyriešiť iba prepustením konkrétnych aktérov z policajného zboru a ich trestným stíhaním. Na zodpovednosť musia byť braté aj osoby, ktoré systém v Policajnom zbore Slovenskej republiky nastavujú, riadia a koordinujú," píše sa vo výzve.
Ako uviedla Šarlota Pufflerová zo združenia Občan a demokracia, občiansku podporu pre výzvu zbierajú do stredy 15. apríla. "Organizácie, ktoré sa chcú pripojiť k výzve, môžu tak urobiť zaslaním správy na adresu pufflerova@oad.sk," uvádza sa pod výzvou. Pre túto formu podpory treba v emaili uviesť názov organizácie, adresu a meno štatutára, resp štatutárky.
Policajní odborári vyjadrili nadriadeným podporu
Policajní odborári sú za zotrvanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka a prezidenta Policajného zboru Jána Packu vo funkciách. "Odborový zväz polície je zapojený do riešenia celej kauzy ´Košickí policajti´ a jej doterajšie riešenie považuje za dostatočné," uvádza vo svojom vyhlásení Predsedníctvo Odborového zväzu polície (OZP) v SR.
OZP v SR je proti páchaniu trestnej činnosti alebo porušovaniu zákonov policajtmi alebo ich nadriadenými. "Ak máme vedomosti o porušovaní zákona Odborový zväz polície v SR je schopný aj verejne poukázať na takéto konanie a je to jedno či zákon porušuje radový policajt alebo minister," píše sa vo vyhlásení.
V činnosti ministra vnútra a prezidenta PZ podľa Predsedníctva OZP dosiaľ takéto zlyhania v súvislosti s výkonom ich funkcie nezistili. "Ale práve naopak od ich nástupu do funkcií sa systémovo rieši množstvo problémov, ktoré dovtedy neriešil žiadny minister vnútra SR a ani prezident PZ," konštatujú vo vyhlásení policajní odborári a žiadajú, aby ich šéfovia ostali vo svojich funkciách.
Predsedníctvo Odborového zväzu polície vyhlásením reaguje na prípad, ktorý sa stal 21. marca na policajnej stanici v Košiciach, kde policajti ponižovali a trýznili šiestich zadržaných rómskych chlapcov, z ktorých traja boli obvinení zo zločinu lúpeže formou spolupáchateľstva. Ostatných maloletých nemohol vyšetrovateľ trestne stíhať pre vek.
sita