BRATISLAVA. Opoziční poslanci školského výboru Národnej rady SR kritizujú, že na uplatňovanie návrhu zákona o stimuloch pre výskum a vývoj z dielne ministra školstva Jána Mikolaja nebudú v čase hospodárskej krízy financie.
Zákonom chce rezort finančne podporovať tých podnikateľov, ktorí sa rozhodnú investovať do vedy a výskumu. Sľubuje im aj daňové úľavy.
"Budeme mať pekný zákon, ale nebudú zdroje na financovanie týchto stimulov," myslí si exminister školstva László Szigeti (SMK). K podobnému názoru sa priklonila aj jeho kolegyňa z výboru Tatiana Rosová (SDKÚ-DS).
S ich názormi nesúhlasil štátny tajomník ministerstva školstva pre vedu, techniku, deti a mládež Jozef Habánik. "Práve hospodársku krízu môžeme využiť na naštartovanie pozitívnych zmien v ekonomike s tým, že by sme akcelerovali podporu výskumu a vývoja nielen zo zdrojov štátneho rozpočtu, alebo 7. rámcového programu, alebo Operačného programu Výskum a vývoj, ale z podnikateľských zdrojov," vysvetlil pre TASR Habánik.
Dodal, že schválený rozpočet na rok 2009 už má vyčlenené zdroje pre predmetný návrh zákona. "Ministerstvo školstva dnes reálne pre rok 2009 môže kalkulovať 26,6 milióna eur (801,35 milióna Sk) na podporu podnikateľských projektov," zdôraznil s tým, že podporia len tých, ktorí splnia veľmi prísne podmienky predmetnej úpravy.
Ako ďalej uviedol, projekty by boli nastavené na tri roky pomoci. "Plus päť rokov po ukončení pomoci to musí byť životaschopné fungovanie z vlastných zdrojov," doplnil.
Minister Ján Mikolaj nedávno vyhlásil, že na základe svojich stretnutí s podnikateľmi predpokladá, že návrh zákona odobruje aj podnikateľská sféra. Vo februári tiež zdôraznil, že pravidlá prideľovania peňazí budú nastavené prísne a nikto nebude neoprávnene zvýhodňovaný.
"Finančné prostriedky, ktoré investujú súkromné spoločnosti do aplikovaného výskumu a vedy, sú jedny z najnižších v Európskej únii," upozorňoval minister na slovenskú situáciu.
Stimuly majú vytvoriť priaznivé podmienky pre zvyšovanie celkových výdavkov na vedu a techniku o finančné prostriedky. Tie by mali podnikatelia dávať na povinné spolufinancovanie vyžadované pri jednotlivých stimuloch z ich vlastných zdrojov. Jedným z cieľov je zapojiť aj malé a stredné podniky.
Zákon už posunuli poslanci do druhého čítania. Ak ho schvália a podpíše ho aj prezident, mal by platiť od 1. júla.