Podmienky bleskového tendra liptovských vodární boli nezákonné. Informácia o súťaži za takmer 15 miliónov eur bola zverejnená vo Vestníku verejného obstarávania len necelé dva pracovné dni.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Úrad pre verejné obstarávanie zrušil tender na odkanalizovanie troch liptovských obcí v hodnote viac ako 14 miliónov eur, ktorý vypísali liptovské vodárne.
Úrad zistil, že súťažné podmienky sú v rozpore s princípmi verejného obstarávania. Vodárne chystajú novú súťaž, k prípadu sa odmietajú vyjadrovať.
Za európske peniaze
Tender vypísala Liptovská vodárenská spoločnosť, a. s. (LVS) vlani v decembri. Prostriedky na výstavbu čistiarne odpadových vôd, vodovodu a kanalizácie pre Važec, Východnú a Hybe plánovala spoločnosť čerpať aj z prostriedkov Kohézneho fondu.
Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) konal na podnet poslanca NR SR Alexandra Slafkovského (SDKÚ). Slafkovský upozorňoval, že v prípade čerpania prostriedkov z fondov EÚ v rozpore so zákonom by museli vodárne peniaze vrátiť. To by sa podľa neho negatívne premietlo do cien vodného a stočného. Zákazníkmi vodární je drvivá väčšina obyvateľov tejto oblasti.
„Informácia bola zverejnená vo Vestníku verejného obstarávania 30. decembra 2008," povedal Slafkovský. Podklady si bolo možné prevziať iba osobne na základe písomnej žiadosti a dokladu o uhradení poplatku za poskytnutie podkladov do piatka 2. januára 2009 do 13.00 hodiny," spresnil Slavkovský a dodal, že informácia o súťaži sa neobjavila ani na internetovej stránke vodární. Záujemcovia sa mohli dostať k podmienkam súťaže iba necelé dva pracovné dni.
Nerovné podmienky
Uvedená lehota mohla podľa ÚVO „odradiť najmä zahraničných uchádzačov od účasti", pretože „najmä vo vzťahu k povinnosti osobne si vyzdvihnúť podklady je neprimerane krátka a nezabezpečuje dodržanie princípu rovnakého zaobchádzania, ako aj spravodlivú hospodársku súťaž".
Vodárne pochybili aj stanovením výšky požadovanej zábezpeky 10,5 milióna korún. Podľa zákona jej výška môže dosiahnuť najviac 5 percent z ceny zákazky, maximálne však 10 miliónov korún (333-tisíc eur).
Podobne ÚVO nesúhlasil s požiadavkou jedenapolmiliardovej ročnej hranice obratu za posledné tri roky ani s limitom počtu 1000 zamestnancov záujemcov a ďalšími kritériami. Podmienky podľa stanoviska ÚVO nebrali na zreteľ podstatný fakt, a to, či je záujemca schopný dodať predmet zákazky.
Predseda predstavenstva vodární a zároveň primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč označil za jedinú chybu zle vypočítanú výšku zábezpeky, ktorú mali záujemcovia o súťaž zložiť. Zodpovedná má za to byť externá spolupracovníčka vodární.
„Manažéri ani členovia orgánov nepochybili, preto nie je dôvod voči nim vyvodzovať konzekvencie," povedal.
V súvislosti s medializáciou prípadu vodárne zvažovali podniknúť právne kroky nielen voči Slafkovskému, ale aj proti médiám, ktoré o prípade informovali.
„Rozhodnutie ÚVO rešpektujeme," povedal riaditeľ spoločnosti Vladimír Svrbický a dodal, že predstavenstvo vodární sa uznieslo, že sa k prípadu nebudú vyjadrovať.
„Novú súťaž budeme dozorovať prísnejšie, aby nedošlo k podobným chybám," povedal Branislav Tréger, predseda dozornej rady vodární.
Autor: (wm)

Beata
Balogová
