BRATISLAVA. Ponižovaním detí košickými policajtmi sa zrejme bude zaoberať aj parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť.
Jeho predseda Rudolf Pučík z SNS síce hovorí, že výbor nebude suplovať prácu inšpekcie ministerstva vnútra a ovplyvňovať personálne právomoci ministra, podpredseda výboru Ján Richter zo Smeru priestor na diskusiu vidí. Nezaujímajú ho však opatrenia, ktoré už policajný prezident Ján Packa prijal. Skôr chce hovoriť o tom, čo polícia a ministerstvo vnútra urobia, aby sa podobné udalosti nezopakovali.
O opatreniach zatiaľ podľa Richtera nie je dobré hovoriť tak skoro po incidente. „Nechceme, aby boli systémové opatrenia len formálne,“ hovorí. Jednoznačnú odpoveď na to, čo by sa malo urobiť, nemá. Podobne ako policajný šéf hovorí o psychotestoch.
Opakované psychotesty by boli riešením aj podľa psychológa Martina Gronského z Policajnej akadémie. „Ťažko povedať, ako často by bolo správne ich opakovať,“ hovorí Gronský. Sám si z praxe pamätá na policajta, ktorý prešiel vstupnými testami. Po troch rokoch sa uňho objavil problém s gamblerstvom. Psychotesty majú výpovednú hodnotu zhruba dvanásť mesiacov.
„Osobnosť sa mení. Istá možnosť opotrebovania až deformovania je prípustná, ale nemalo by to výrazne znížiť osobnostnú kvalitu konkrétneho policajta,“ tvrdí Gronský. Nevie si vysvetliť, čo policajtov viedlo k nakrúcaniu. Jedným z faktorov však mohol byť pocit moci a neohrozenosti.
Rómovia chcú policajtov testovať
Rómski lídri žiadajú prísnejšie podmienky pri výbere policajtov.
BRATISLAVA. V testovaní policajtov vidia rómski aktivisti riešenie a prevenciu prípadov podobných tomu z Košíc.
Prísnejšie kritériá výberu uchádzačov o policajnú službu chcú navrhnúť prostredníctvom splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity Aniny Botošovej policajnému prezidentovi Jánovi Packovi. Majú sa stretnúť tento týždeň. „Budeme žiadať sprísnenie psychologických testov, zisťovanie rasovej tolerancie aj zvýšenie počtu rómskych policajtov,“ hovorí Alexander Patkoló z Rómskej iniciatívy.
Jasnejší návrh má pripravený šéfka Rómskeho inštitútu Janette Mazíniová. Potenciálny policajt by mal mať podľa nej okrem fyzických predpokladov aj psychické: racionálne uvažovanie vo vypätých situáciách a schopnosť odolať davovej psychóze a navrhuje u každého uchádzača skontrolovať aj jeho minulosť a prípadné členstvo v extrémistických skupinách. Za základ považuje pravidelné testovanie slúžiacich policajtov.
Každý uchádzač o prácu policajta prechádza už dnes náročnými psychologickými a psychodiagnostickými testmi vrátane testov na agresivitu a rasovú znášanlivosť. Všetci sú čiastočne školení aj na prácu s menšinami a komunitami. Po udalostiach v Košiciach polícia zvažuje sprísnenie kritérií. „Policajti budú znova preškolení zo zákonov a etických noriem. Uvažujeme o sprísnení psychodiagnostického testovania a opakovaní psychotestov,“ hovorí Martin Korch z prezídia policajného zboru. Špeciálny prístup k rómskej komunite zaisťuje polícia v rámci projektu rómskych špecialistov. Policajtov pripravuje aj po jazykovej stránke. Týka sa však len 118 príslušníkov.
Martina Kováčová
Mimovládky žiadajú odchod Packu a Kaliňáka
BRATISLAVA. Šestnásť občianskych združení, ako Nadácia Milana Šimečku, Ľudia proti rasizmu či Občan a demokracia, začalo pre týranie rómskych chlapcov v Košiciach zverejnené na internete zbierať podpisy pod petíciu za odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka a policajného prezidenta Jána Packu.
Potrestanie samotných policajtov podľa nich nestačí.
„Na zodpovednosť musia byť brané aj osoby, ktoré systém v Policajnom zbore Slovenskej republiky nastavujú, riadia a koordinujú,“ zdôvodňujú svoju výzvu.
Kaliňáka a Packu sa zastávajú policajné odbory aj päť dobrovoľníckych záchranárskych združení. Na ich odstúpenie podľa nich nie je dôvod, s ich prácou sú spokojní.
Konanie policajtov odsúdila aj židovská náboženská obec. Jej predstavitelia sa domnievajú, že keby nešlo o Rómov, polícia by tak nepostupovala.
„Voči príslušníkom majoritnej spoločnosti by si takýto postup určite nedovolili,“ píše sa vo vyhlásení predsedu Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Petra Salnera a podpredsedov Pavla Kučeru a Egona Gála. Žiadajú, aby sa podobné veci už v budúcnosti neopakovali.
(sita, mož)

Beata
Balogová
