Poslanec Zsolt Simon v utorok vystúpil z SMK. Dôvodom bol predseda Pál Csáky. Obvinil ho z klamstva. Csáky jeho rozhodnutie ľutuje. Simon je prvý poslanec SMK, ktorý odišiel zo strany. Béla Bugár o Simonovom kroku vedel dopredu. Nevylučuje, že môžu zo strany z rovnakého dôvodu odísť aj ďalší členovia. Politológ Mesežnikov hovorí o prvom oslabení SMK.
SMK už nebude mať dvadsať poslancov, ale devätnásť. Odchod Zsolta Simona úzke vedenie strany zľahčuje.
BRATISLAVA. SMK bude mať na stredajšej schôdzi o jedného poslanca menej. Zsolt Simon sa rozhodol vystúpiť zo strany aj z poslaneckého klubu. Je to prvýkrát v histórii SMK, že vlastný poslanec takto oslabuje stranu. Pred dvomi rokmi z klubu odišiel László Gyurovszky, ale ten si poslanecký mandát nenechal. Simon ostáva v parlamente, stáva sa nezávislým, ale naďalej opozičným poslancom.
Komentár Petra Morvaya k odchodu Csákyho - KLIKNITE
Dôvod je rovnakýGyurovszkého aj Simona spája dôvod, pre ktorý sa rozhodli stranu opustiť. Je ním predseda SMK Pál Csáky, pod vedením ktorého sa podľa Simona „stalo klamstvo pracovnou metódou“. Poslanec tvrdí, že pre predsedu strany sú dôležitejšie jeho ekonomické záujmy ako záujmy voličov. Strana stráca hlasy, nere〜prezentuje svoje hodnoty a už ťažko osloví voličov, tvrdí Simon, podľa ktorého sa v strane prijímajú rozhodnutia na základe diktátu predsedu a nie diskusie.
Spor medzi Csákym a Simonom trvá už viac než rok. Odvtedy, ako ho poslanec verejne skritizoval, že pýtal dotáciu od premiéra Roberta Fica pre vydavateľstvo Madách Posonium, ktoré Csákymu neskôr vydalo knihu. Stalo sa to po rokovaní SMK so Smerom o novom školskom zákone, krátko predtým, ako SMK zahlasovala s opozíciou za Lisabonskú zmluvu.
Vyjadrenia poslanca o Csákym riešila etická komisia SMK, ktorá mu od februára na rok obmedzila práva. Dôsledky by pocítil práve na dnešnej schôdzi, a tak sa rozhodol pre odchod zo strany. Nemohol by sa totiž vyjadrovať ani podieľať na tvorbe politiky SMK. „Mám nepracovať alebo vystúpiť z klubu? Rozhodol som sa pracovať,“ povedal poslanec.
Zatiaľ ostáva sámBývalý predseda strany Béla Bugár si myslí, že ak vedenie nezmení svoj štýl, tak môžu nasledovať aj ďalší členovia. Sám sa ešte chce pokúsiť vrátiť SMK na pôvodnú koľaj. „Ak sa mi to však nebude dariť, tak uvidíme. Donekonečna to riešiť nebudem,“ povedal Bugár.
Viacerí poslanci pociťujú Simonov odchod ako citeľnú stratu pre stranu. Bol krajským šéfom v Banskej Bystrici aj okresným šéfom SMK v Rimavskej Sobote. Vo voľbách získal vyše 32-tisíc preferenčných hlasov, čo znamenalo šiestu priečku. Úzke vedenie nepredpokladá, že ho budú nasledovať ďalší. Podpredseda László Szigeti si myslí, že Simonov odchod súvisí so vznikom novej strany. Naznačil, že by za ňou mohla stáť porazená prezidentská kandidátka Iveta Radičová z SDKÚ.
Simon zatiaľ o svojej politickej budúcnosti mlčí. S Radičovou však o ničom nerokoval a ani nevie, že by sa chystala založiť novú stranu.
Csáky nekomentujePredseda SMK Pál Csáky v utorok s novinármi nehovoril. Hovorkyňa Eva Dunajská poslala dve stručné reakcie. Najskôr tvrdila, že SMK berie Simonovo rozhodnutie na vedomie a že Csákymu je to ľúto. Ďalšie súvislosti nechcela strana komentovať.
Neskôr označila Simonove vyjadrenia za lživé a neopodstatnené. Jeho odchod je podľa hovorkyne „trápnou epizódou“, ktorú už považujú za uzavretú.
Viacerí poslanci a členovia predsedníctva však chcú diskutovať o tom, čo sa stalo. Podpredsedníčka Ágnes Biró si myslí, že už na dnešnom rokovaní klubu sa rozhodne o najbližšom stretnutí predsedníctva. Vedenie strany by si malo podľa nej vyhodnotiť komunikáciu, ktorá Simonovmu odchodu predchádzala. Podľa nej je totiž chyba na obidvoch stranách.
„Dúfam, že užšie vedenie strany bude dosť múdre na to, aby nedochádzalo k takýmto reakciám aj niektorých ďalších členov,“ povedal poslanec a predseda okresnej organizácie v Galante Gábor Gál.
Politická mapa v parlamente sa zmení
Počet nezávislých zákonodarcov Národnej radysa rozhodnutím Zsolta Simona vystúpiť z SMK, ako aj z poslaneckého klubu, zaokrúhli na desať. Simon je v tomto roku prvý poslanec, ktorý opustil klub a stal sa nezávislým. Minulý rok sa mimo klubu ocitli štyria poslanci KDH, traja poslanci SDKÚ-DS a jeden za ĽS-HZDS. V roku 2007 sa nezávislými stali jeden poslanec za KDH a jeden za ĽS-HZDS.
Ako prvý sa počas súčasnej vládnej garnitúry stal nezávislým poslancom v septembri 2007 Peter Gabura z KDH. Jeho odchod však nebol dobrovoľný, nakoľko ho z poslaneckého klubu vylúčili. V januári 2008 odišiel z ĽS-HZDS Tibor Mikuš, ktorý ako nezávislý naďalej podporuje koalíciu, hoci už založil vlastnú politickú stranu.
Štyria poslanci rozšírili rady nezávislých o mesiac neskôr. Vladimír Palko, František Mikloško, Pavol Minárik a Rudolf Bauer (bývalí členovia KDH) vo februári opustili poslanecký klub, ako aj kresťanských demokratov. Následne založili a zaregistrovali novú politickú stranu, v parlamente však aj naďalej pôsobia ako nezávislí poslanci.
Odchod poslancov z klubu SDKÚ-DS sa začal na jar 2008, kedy ho ako prvý v apríli opustil Martin Kuruc v reakcii na vylúčenie zo strany. Počet poslancov najsilnejšej opozičnej strany sa znížil aj v júni, kedy sa členstva v SDKÚ-DS a v poslaneckom klube vzdal i Juraj Liška. O mesiac neskôr sa pre podobný krok rozhodol aj jeho bývalý stranícky kolega Ľuboš Michel, ktorý však opustil iba poslanecký klub, ale zostal ako radový člen strany.
Napriek presunom v poslaneckých laviciach je súčasná situácia stabilná v porovnaní s parlamentom po 33 mesiacoch druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Pohyby sa totiž nedotkli počtu poslancov, ktorí podporujú vládnu koalíciu.
(tasr)
Zmeny v poslaneckých kluboch
1. februára 2007 - za zosnulého poslanca Miroslava Chovanca (Smer-SD) nastúpil do parlamentu Anton Bobrík
11. apríla 2007 - poslaneckého mandátu sa vzdal László Gyurovszky (SMK) - nahradil ho György Juhász
30. apríla 2007 - poslaneckého mandátu sa vzdala Edita Angyalová (Smer-SD), nahradil ju Boris Hradecký
10. septembra 2007 - poslanecký klub Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) hlasovaním vylúčil poslanca Petra Gaburu z klubu
25. januára 2008 - O svojom odchode z ĽS-HZDS informoval poslanec NR SR Tibor Mikuš. Súčasne vyhlásil, že v parlamente bude pôsobiť ako nezávislý poslanec.
21. februára 2008 - Odchod z Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) a z poslaneckého klubu oznámili poslanci Vladimír Palko, Pavol Minárik, František Mikloško a Rudolf Bauer. V parlamente zostali ako nezávislí poslanci.
7. apríla 2008 - Poslanec NR SR Martin Kuruc oznámil, že sa stal nezávislým poslancom. V piatok 4. apríla dostal rozhodnutie straníckeho súdu SDKÚ-DS zo 17. marca o svojom vylúčení zo strany. Nemá záujem byť v klube tejto strany v parlamente.
19. júna 2008 - Juraj Liška sa vzdal členstva v SDKÚ-DS a vystúpil aj z poslaneckého klubu strany. Oznámil, že v parlamente bude pôsobiť ako nezávislý poslanec, v prevažnej väčšine hlasovaní by mal postupovať ako opoziční zákonodarcovia.
3. júla 2008 - Z poslaneckého klubu SDKÚ - DS vystúpil futbalový rozhodca, poslanec Ľuboš Micheľ. Micheľ zostal radovým členom strany a vyhlásil, že v NR SR bude napĺňať pravicový program a proeurópsku orientáciu.
(tasr)

Beata
Balogová
