Minister výstavby Marian Janušek listom oznámil svoju demisiu. Na zasadnutí koaličnej rady predseda SNS Ján Slota, ktorej bol Janušek nominant, oznámil meno ministra - mal by ním byť Igor Štefanov. Štefanov je tiež podpísaný pod nástenkový tender. Mečiar si stále myslí, že tender bol klientelizmus ako Brno alebo Londýn. SMK požaduje zrušiť sporný tzv. nástenkový tender. Podľa SDKÚ prišiel Janušekov odchod neskoro.
Zmluvu s predraženými položkami, za ktorú minister SNS odchádza, premiér nerieši. Nový minister je bývalý colník, konštruktér, súkromný podnikateľ aj nezamestnaný.
BRATISLAVA. Marian Janušek sa v utorok po výzve premiéra vzdal funkcie ministra výstavby. Nahradí ho jeho doterajšia pravá ruka – riaditeľ Agentúry pre podporu a rozvoj Igor Štefanov. Ten na tendri v hodnote 3,6 miliardy korún vyhlásenom na nástenke pracoval spolu s Janušekom.
Komentár Mariána Leška k výmene ministrov - KLIKNITE
Videokomentár Petra Schutza - KLIKNITE
Štefanovovo meno je spolu s Janušekom uvedené na zmluve v tendri. Na základe zmluvy štát platil predražené milióny za logá, televízne šoty alebo právne služby.
SPRÁVA ÚVO O TENDRI:
Správa ÚVO o tendri vo formáte pdf - KLIKNITE
Tender minulý rok vysvetliť nevedel
„Nie nástenka, úradná tabuľa,“ šepkal Igor Štefanov v Národnej rade v decembri ministrovi Marianovi Janušekovi na tlačovej besede.
Bolo to prvýkrát, čo si ho médiá všimli. Potom kreslil na tabuľu a vysvetľoval, prečo je celý 3,6-miliardový tender na ministerstve v poriadku a ako budú rozdelené jednotlivé peniaze.
Na otázky o tom, prečo sa prihlásil iba jeden uchádzač, prečo sú to práve firmy blízke predsedovi SNS Jánovi Slotovi a prečo sú im vyplácané také veľké sumy, už on ani Janušek odpovedať veľmi nechceli.
Štefanov po boku Janušeka bránil vlani tender na tlačovej besede, z ktorej odišli po otázkach novinárov, na ktoré nechceli odpovedať.
„Nového pána ministra som si všímal dlhodobejšie, ide o veľmi schopného a zručného človeka,“ povedal v utorok o Štefanovovi premiér Robert Fico. Po rokovaní koaličnej rady povedal, že všetko je v súlade s ústavou a „politická zodpovednosť bola jasne vyvodená“. Minister podľa premiéra nie je hračka.
Premiér sa odmietol vyjadriť k tomu, či spraví niečo pre to, aby nevýhodná zmluva, na základe ktorej štát platí za predražené položky firme blízkej Jánovi Slotovi, už neplatila.
„Rokovali sme len o odchode pána ministra. Sú na to príslušné orgány, či treba niečo napraviť, alebo opraviť, to nie je vecou orgánov ako koaličná rada, vláda alebo parlament,“ povedal premiér. Štefanov na otázky SME, čo so zmluvou urobí, neodpovedal. Nový minister nastúpi do úradu už dnes. Ráno ho vymenuje prezident Ivan Gašparovič.
Štefanov má 44 rokov. Vo svojom životopise píše, že pracoval ako konštruktér, technický pracovník a od roku 1987 do roku 1991 bol študentom Vysokej školy dopravy a spojov v Žiline.
Potom bol rok podnikateľom a rok na to nezamestnaným, prihláseným na úrade práce.
Následne 11 rokov pracoval na Colnom úrade ako colný špecialista. Čo konkrétne robil, nepovedal, podľa informácií SME bol na Colnom kriminálnom úrade, ktorý pracuje podobným princípom ako polícia.
Vykupoval pozemky Jeho politická kariéra sa začala v roku 2004, keď vo firme Žilina Invest robil riaditeľa pre vnútornú správu spoločnosti.
Žilina Invest vykupovala pozemky pod závodmi Kia a postupovala pri tom protizákonne, čo povedal aj súd. Minister hospodárstva Jirko Malchárek vtedy pre to menil aj konateľa spoločnosti.
V Žiline Invest sa zrejme Štefanov zoznámil aj s právnikmi z firmy Avocat, ktorá je súčasťou víťazného konzorcia. Šéf Avocatu Juraj Hatvany SME potvrdil, že práve v roku 2004 sa pri projekte automobilky Kia zoznámil s Jánom Slotom.
Avocat zároveň bránil Štefanova v sporoch o nesprístupnenie verejných informácií s mimovládnymi organizáciami ešte predtým, ako bol celý tender vypísaný.
Zo Žiliny Invest odišiel Štefanov po voľbách na ministerstvo výstavby ako politický nominant do funkcie riaditeľa Agentúry na podporu regionálneho rozvoja. Tá zastrešuje eurofondy, s ktorými dovtedy nemal nijaké skúsenosti.
Opozícia: Je to výsmech Opozičné strany upozorňujú, že vymenovaním Štefanova Fico žiadnu zodpovednosť nevyvodil. „Pán Fico má asi pravdu, že ide o schopného a zručného človeka, veď sám pán Štefanov to potvrdil pri príprave a realizácii nástenkového tendra za 3,6 miliardy korún, navyše zmluva je platná do roku 2015 a nedá sa vypovedať,“ povedal predseda KDH Pavol Hrušovský.
Podľa podpredsedu SDKÚ Eduarda Kukana Fico utiekol od zodpovednosti. Z koalície sa k tendri najkritickejšie vyjadroval predseda HZDS Vladimír Mečiar. Podľa neho bol tender klientelizmus ako Brno alebo ako Londýn. Vymenovanie Štefanova za ministra Mečiarovi neprekáža.
„Je to vec predsedu strany a predsedu vlády, nie je to vecou mojou, na svojich predchádzajúcich vyjadreniach nič nemením,“ vyhlásil.
Tender skúma polícia Kauzu má už na stole aj vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii. Potvrdil to jeho riaditeľ Tibor Gašpar. Trestné oznámenie na priebeh celého verejného obstarávania dostala polícia v januári od fyzickej osoby.
„V súčasnosti prebieha doplnenie trestného oznámenia v zmysle Trestného poriadku, najmä o listinné podklady – výsledky kontrol ÚVO a NKÚ. Po ich vyhodnotení bude vo veci rozhodnuté,“ povedal Gašpar SME.
Miestni ho nepoznajú
NEDEDZA. Igor Štefanov býva v Nededzi, obci vedľa automobilky Kia pri Žiline. Rodinný dom tu postavil približne pred štyrmi rokmi. V tom čase pracoval v spoločnosti Žilina Invest, ktorá vykupovala pre Kiu pozemky. Spolupracovala na tom aj spoločnosť Avocat, ktorá v čase jeho pôsobenia na ministerstve výstavby pochybne získala lukratívnu zákazku. Niektorí ľudia z Tepličky nad Váhom, Gbelian a Nededze nedostali za svoj majetok peniaze doteraz.
Do dediny sa Štefanov presťahoval zo Žiliny. Vidieť ho však málokedy, väčšinou cez víkendy. Susedia ho veľmi nepoznajú, v utorok o jeho navrhnutí za ministra nevedeli. „Gratulujem, nech sa mu darí,“ povedal jeden z nich. Doma bola jeho manželka, uspávala syna. Povedať niečo o manželovi odmietla. Štefanov je ženatý druhý raz, z predchádzajúceho manželstva má dve dcéry.
Starší ľudia z obce o človeku s takým menom ani nevedeli. „Je radovým občanom a plní si svoje povinnosti. Keď dosiahol takéto postavenie, je to schopný človek,“ povedal starosta obce Dušan Vajda. Nededza nemá dnes podané žiadne žiadosti o eurofondy.
Ladislav Kavecký
Za tendrom sú Slotovi ľudia
BRATISLAVA. Tender za 3,6 miliardy vyhralo konzorcium firiem Avocat aj Zamedia. Predstaviteľ Avocatu Juraj Hatvany je právnym zástupcom Jána Slotu. Juraj Mravčák z Avocatu je nominantom štátu v správnej rade železníc.
Ján Slota zasa priznal, že sa osobne postaral o to, aby Viktor Tretina už nemal žiadny vplyv v spoločnosti Zamedia. Do tendra sa prihlásil iba tento jeden uchádzač.
Monika Tódová
O zmluve mlčia
Premiér zmluvu v tendri neriešil. Slota ju nechce už nikdy riešiť.
BRATISLAVA. Venovali sme sa iba personálnej otázke, tvrdil v utorok premiér Robert Fico na to, čo štát urobí so zmluvou z netransparentného tendra, na ktorej základe platí za služby predražené sumy. „ÚVO a ďalšie inštitúcie, ktoré kontrolujú, majú možnosť pomenovať javy, ktoré treba odstrániť, preto by som to teraz nekomentoval,“ vyhlásil Fico.
Úrad pre verejné obstarávanie pritom žiadnu možnosť nemá, Najvyšší kontrolný úrad kontrolu stále neukončil. „Čudujem sa, že stále dookola sa pýtate to isté. Pokiaľ ste trošku gramotní, zistíte, že neboli závažné porušenia, tak čo stále dokola meliete o niečom, čo neexistuje,“ odpovedal na otázky o zmluve predseda SNS Ján Slota.
O výsledky kontrol sa stále zaujíma aj Európska komisia, ktorá nemusí položky v tendri preplatiť.
„Komisia očakáva oficiálnu odpoveď týkajúcu sa výsledkov kontroly od slovenského veľvyslanectva. Informácie môže poskytnúť aj premiér alebo kancelária ministra výstavby,“ povedal Dennis Abbott z generálneho riaditeľstva regionálnej politiky komisie. „Následne rozhodneme, či treba ďalej konať,“ dodal. Podanie vo veci tendra má na stole aj Európsky úrad pre boj proti podvodom OLAF. Svoje kroky zvažuje. „V tomto momente posudzujeme, či začneme formálne vyšetrovanie,“ hovorí Jörg Wojahn z OLAFu.
Monika Tódová, Martina Kováčová
Igor Štefanov
Dátum narodenia: 20. mája 1964
Vzdelanie: Vysoká škola dopravy a spojov (VŠDS), Žilina
Zamestnanie:
1983 - 1986 - konštruktér vo Výskumnom ústave výpočtovej techniky v Žiline
1986 - 1987 - technický pracovník v Parku kultúry a oddychu Žilina
1987 - 1991 - štúdium na VŠDS
1991 - 1992 - súkromný podnikateľ
1992 - 1993 - nezamestnaný
1993 - 2004 - colný špecialista na Colnej správe
2004 - 2006 - riaditeľ pre vnútornú správu spoločnosti, Žilina Invest
2006 - 2009 - generálny riaditeľ Agentúry na podporu regionálneho rozvoja na ministerstve výstavby
Rodinný stav: ženatý
Výmeny ministrov
23. novembra 2007 - Prezident Ivan Gašparovič prijal z rúk premiéra Roberta Fica návrh na odvolanie ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu, ktorý bol nominantom koaličnej ĽS-HZDS. Dôvodom na jeho odvolanie bola politická zodpovednosť v kauze Slovenského pozemkového fondu. Jureňovou nástupkyňou sa stala Zdenka Kramplová.
25. januára 2008 - Minister obrany František Kašický podal demisiu v súvislosti s predraženými tendrami na upratovacie práce, zimnú a letnú údržbu. Premiér Robert Fico rozhodnutie ministra Kašického akceptoval a za nového ministra obrany SR vymenoval Jaroslava Bašku.
3. júna 2008 - Prezident SR Ivan Gašparovič odvolal z funkcie ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča a na tento post vymenoval Richarda Rašiho.
18. augusta 2008 - Prezident SR Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra životného prostredia Jaroslava Izáka a na návrh premiéra Roberta Fica odvolal z postu ministra pôdohospodárstva Zdenku Kramplovú. Zároveň na ich miesto vymenoval Jána Chrbeta (MŽP SR) a Stanislava Becíka (MP SR).
26. januára 2009 - Prezident SR Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra zahraničných vecí SR Jána Kubiša. Za nového člena vlády a šéfa slovenskej diplomacie vymenoval kariérneho diplomata JUDr. Miroslava Lajčáka.
(tasr)

Beata
Balogová
