BRATISLAVA. Naliehavosť potreby zmeny vyplýva podľa predloženého návrhu z gradácie násilných aktov spojených s trestnou činnosťou, ku ktorým v súčasnosti dochádza vo zvýšenej miere. Ide najmä o výtržnícke správanie sa skupín divákov na športových podujatiach, kde často dochádza k extrémistickým prejavom. Vládny návrh zákona, ktorý parlament posunul vo februári do druhého čítania, dnes prerokoval Ústavnoprávny výbor Národnej rady (NR) SR a odporučil jeho prijatie.
Novela zahŕňa okrem iného napríklad definíciu extrémistickej skupiny, extrémistického materiálu či osobitného extrémistického motívu. Zahŕňa aj definíciu trestných činov extrémizmu ich výpočtom a súvislosťou s extrémistickým motívom a tiež úpravy v skutkových podstatách trestného činu násilia proti skupine obyvateľov a výtržníctva.
Novelu považuje za zbytočnú člen výboru a opozičný poslanec Daniel Lipšic (KDH). Upozornil, že trestné sadzby sa v súvislosti s extrémizmom rozširujú na úroveň výroby, držby a rozširovania detskej pornografie, čo považuje za neadekvátne. "Podľa mňa je to naozaj skôr 'Potemkinova dedina', keď vládna koalícia nevie identifikovať jeden jediný prípad, na základe ktorého by sme extrémizmus nemohli postihnúť už podľa platných zákonov," uviedol k novele.
"Domnievam sa, že tieto názory pána poslanca Lipšica boli dosť subjektívne. Naozaj s nimi nesúhlasím, pretože Trestný zákon, ako každý právny predpis, má aj preventívnu funkciu, nielen sankčnú," reagoval na Lipšicove vyjadrenia predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Mojmír Mamojka (Smer-SD). Upozornil, že na javy, ktoré sa v Európe často prejavujú pri kultúrnych či športových podujatiach, musí reagovať právo.
Ústavnoprávny výbor NR SR sa zaoberal aj návrhom zákona o majetku obcí a vyšších územných celkov v znení neskorších predpisov z dielne ministerstva financií. Členovia výboru dnes jednohlasne odsúhlasili pozmeňovací návrh poslankyne Lucie Žitňanskej (SDKÚ-DS), ktorý bol výsledkom rokovania zástupcov koalície, opozície a Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). "Osobne sa domnievam, že ten návrh stransparentňuje prevod vlastníctva majetku obcí," vyjadril sa k pozmeňovaciemu návrhu Mamojka.
Členovia Ústavnoprávneho výboru NR SR dnes odobrili aj siedmich kandidátov na sudcov disciplinárneho súdu, z ktorých štyroch vyberie na schôdzi parlament. Sú nimi sudcovia: Štefan Abelovský, Jana Burešová, Ján Havlát, Ľubomír Hrežďovič, Daniel Ilavský, Viliam Pohančeník, Dušan Repák.
Výbor prerokoval aj vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o Justičnej akadémii v znení neskorších predpisov. "Ide tam o veľmi korektné rozšírenie kompetencií, čo sa týka vzdelávacích aktivít, to znamená menovania skúšobných komisárov či nadväzovania medzinárodných kontaktov," priblížil Mamojka, pričom podotkol, že personálna právomoc ministra spravodlivosti zostáva zachovaná.
Ako pre TASR Mamojka uviedol, všetky uznesenia, ktoré sa týkali dnes prerokovaných bodov programu, v princípe odporúčajú NR SR schváliť návrhy dnes prerokovaných zákonov. "Sú tam niektoré body, o ktorých sa bude hlasovať osobitne, alebo ich odporúčame neschváliť, ale ani jeden z týchto návrhov zákona nebude dotknutý vo svojej podstate a v princípe," povedal.