Ministerstvo zdravotníctva navrhuje redukciu pohotovostí - aj časovú. Skrátením ordinačných hodín lekárskej služby prvej pomoci by sa podľa analýzy nepreťažoval personál a zároveň by sa ušetrili peniaze.
BRATISLAVA. Nízkym počtom pacientov pohotovostí po polnoci zdôvodňuje ministerstvo zdravotníctva návrh, aby lekárske služby prvej pomoci boli otvorené len do 24.00 h.
V návrhu, ktorý je reakciou na petíciu lekárov slúžiacich na pohotovostiach a ktorý predložilo parlamentnému výboru pre zdravotníctvo, presadzuje, aby získalo kompetenciu zriaďovať siete pohotovostí v krajoch. Súčasnú sieť, ktorej zriaďovateľom sú krajské samosprávy, považuje za predimenzovanú.
Menej pohotovostí
„Tým, že sa zredukuje sieť, zväčšia sa spádové územia pohotovostí, sťaží sa geografická a finančná dostupnosť pre obyvateľov, pretože pacient bude musieť viac zaplatiť, aby sa na pohotovosť dopravil," vysvetľuje Jozef Vančo, predseda Asociácie poskytovateľov lekárskej služby prvej pomoci. Súčasná sieť pohotovostí je podľa neho vyhovujúca.
Analýza ministerstva však tvrdí niečo iné: „Sieť je výrazne predimenzovaná oproti očakávaniam definovaným pre minimálnu sieť." Ministerstvo nepopiera, že ju chce zredukovať. Možné zhoršenie geografickej dostupnosti však odmieta.
Tento prístup považuje za najlepší z trojice navrhovaných riešení organizácie pohotovostí. Úplné zrušenie pohotovosti by podľa ministerstva viedlo k preťaženiu ďalších zložiek poskytujúcich neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Druhý návrh necháva kompetenciu organizovania pohotovostí v právomoci samosprávnych krajov. To by podľa rezortu mohlo znamenať udržanie predimenzovanosti pohotovostí.
Pevná sieť pohotovostí daná ministerstvom, ktorá je obsahom tretieho návrhu má z jeho pohľadu len jednu nevýhodu - redukciu lekárskych služieb prvej pomoci.
Pohotovosť len do polnoci
Ministerstvo zdravotníctva zároveň navrhuje, aby boli pohotovosti otvorené len do polnoci. Argumentuje tým, že po tejto hodine prichádza na pohotovosť len asi tri až osem percent z celkového počtu pacientov. Obmedzením ordinačných hodín by sa podľa analýzy jednak nepreťažoval personál a ušetrili by sa peniaze.
Pacienti by po polnoci mohli využiť centrálne príjmy nemocníc, prípadne telefonicky konzultovať svoj zdravotný stav s operačným strediskom záchrannej služby alebo - pri vážnych zdravotných komplikáciách - ju priamo využiť.
Vančo si na rozdiel od ministerstva myslí, že lekárska služba prvej pomoci tu nie je pre to, „aby sme sledovali jej vyťaženosť a v určitom čase jej poskytovania ju zrušili, pretože nie je vyťažená". Pohotovosť je podľa neho o pripravenosti pomôcť, keď ju pacient potrebuje. „Lebo inak by sme mohli od polnoci do rána zrušiť aj hasičov, pretože nie sú vyťažení," argumentuje predseda asociácie.
Vyššia hodinová mzda
Návrh ministerstva rieši aj odmeňovanie lekárov slúžiacich na pohotovosti, ktorých hodinová mzda sa pohybuje v rozmedzí 1 - 10 eur. Podľa rezortu by sa mala pohybovať zhruba na úrovni 6,8 eura. Túto sumu víta väčšina oslovených lekárov.
Ladislav Pásztor, prezident Asociácie súkromných lekárov, považuje na tento rok takúto hodinovú mzdu za prijateľnú. Súhlasí aj Vančo, podľa ktorého sa dnes pohybuje vo väčšine prípadov na úrovni 3 - 4 eurá.
S navrhovanou sumou naopak nesúhlasí predsedníčka januárovej petície lekárov za riešenie problému pohotovostí Štefánia Kuľašová. Hodinová mzda lekára na pohotovosti má byť podľa nej okolo 17 eur.

Beata
Balogová
