BRATISLAVA. Zničené kĺby, vypadané zuby a hlasivky neschopné vydať hlásku. Aj tak sa končí kariéra profesionálnych tanečníkov, hudobníkov či spevákov. Poslanec Smeru a operný spevák Dušan Jarjabek chce zničených umelcov odškodniť. Navrhuje im špeciálny príspevok až 350 eur mesačne.
Osobitný príspevok pre vyslúžilých umelcov je súčasťou návrhu zákona o divadelnej činnosti. Parlament má o ňom rozhodovať na schôdzi, ktorá sa začína dnes.
„Ide o špeciálny finančný príspevok pre umelcov, ktorí prišli k nejakej ujme na zdraví,“ vysvetľuje predkladateľ zákona. Zákon má pomáhať tanečníkom, spevákom a hercom, ale iba v štátnych umeleckých telesách. Pomôcť má aj hráčom na dychové nástroje, ktorí si už v lete minulého roku vymohli od ministerky práce inú výhodu – ich zamestnávatelia im musia povinne prispievať na tretí dôchodkový pilier, podobne ako napríklad fúkačom skla.
Z divadla na vrátnicu
Jarjabek sa podľa vlastných slov sústredil najmä na tanečníkov. Tí často tancujú od šiestich rokov a v štyridsiatke majú „zodraté kĺby“. Na konci kariéry si tak nedokážu nájsť iné zamestnanie ako vrátnik, tvrdí Jarjabek.
Príspevok vo výške 50 percent z priemernej mzdy by po 22 rokoch profesionálnej kariéry mali dostávať tanečníci, hráči na dychové nástroje a speváci. Po 30 rokoch potom aj herci a režiséri s lekárskym potvrdením, že ich profesia poznačila. Príspevok by im podľa návrhu štát vyplácal do dôchodku, čo môže byť v prípade tanečníkov aj vyše 20 rokov.
Bývalý profesionálny tanečník Ján Hromada považuje takéto zvýhodnenie štátnych umelcov za diskriminačné. Umenie podľa neho ničí aj umelcov na voľnej nohe. „Ja som sa za svoju kariéru tanečníka znížil o tri centimetre,“ hovorí.
Navyše, tanečníci musia podľa Hromadu z fachu odísť skôr ako po 22 rokoch. Tanec zasahuje najmä ich nohy a chrbtice.
Ako v bani
Igor Bátora, prednosta kliniky pracovného lekárstva a toxikológie, prirovnáva fyzickú náročnosť práce tanečníka k baníkovi.
Jarjabek hovorí, že politickú podporu pre svoj návrh zatiaľ nemá istú ani od Smeru, strana sa novelou bude zaoberať dnes.
Ministerstvo kultúry odhaduje, že ročne by ho príspevok stál 100 až 130tisíc eur.

Beata
Balogová
