BRATISLAVA. Opozícia chce odvolať ministra výstavby a regionálneho rozvoja Igora Štefanova. Toho len dnes vymenoval prezident Gašparovič. Oznámili to šéfovia opozičných strán na spoločnej tlačovke.
"Našu dôveru nemá, vieme, že na poste, ktorý doteraz zastával, sa výrazne podieľal na škandáloch, ktoré sú stratou pre Slovenskú republiku a ktoré v konečnom dôsledku viedli k odchodu ministra Januška," uviedol po stretnutí Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS) s tým, že potrebných 30 podpisov pod takýto návrh začne opozícia zbierať vo štvrtok.
"Premiér Fico povýšil princíp korupcie a klientelizmu na úroveň vládnej politiky," povedal predseda SMK Pál Csáky.
Doobeda už o odvolaní ministra hovoril Vladimír Palko z KDS. „Menovanie Štefanova do funkcie považujeme za ďalší výsmech, ktorý vláda adresuje dobrým mravom,“ povedal pre agentúru SITA.
Palko pripomenul, že Štefanov bol pravou rukou odvolaného ministra Mariána Januška. Ten bol odvolaný pre nedostatky v takzvanom nástenkovom tendri. „Oveľa viac ako Janušek bol za tento tender zodpovedný práve Štefanov. Je smiešne, aby namiesto Januška nastúpil Štefanov,“ upozornil Palko.
V histórii Slovenska žiaden minister ešte nečelil hrozbe parlamentného odvolávania v deň, keď sa ujal funkcie.
Gašparovič ho menoval ráno
Prezident Ivan Gašparovič dnes vymenoval za nového ministra výstavby a regionálneho rozvoja 44-ročného Igora Štefanova, ktorý doteraz pôsobil na ministerstve ako riaditeľ Agentúry na podporu regionálneho rozvoja.
Hlava štátu tak urobila po tom, čo prijala demisiu Mariana Janušeka (SNS). Janušek odstúpil po výzve premiéra Roberta Fica, dôvodom bol sporný tender na jeho úrade za 3,6 miliardy korún (asi 120 miliónov eur). Ide v poradí o siedmu personálnu výmenu vo Ficovej vláde.
Fico žiadal odchod Janušeka po tom, ako Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) oznámil, že zistil pri súťaži porušenia zákona. Bývalý minister pochybenia odmietal, pripustil len formálne nedostatky. Obhajovala ho aj SNS, ktorej post podľa koaličnej zmluvy patrí.
Médiá už skôr upozornili, že nový minister Štefanov bol blízkym spolupracovníkom Janušeka a tender pripravoval. Jeho meno je údajne aj na zmluve s víťazom súťaže. Štefanov sa zatiaľ k svojim plánom na novom poste nevyjadril. Podľa denníka Pravda nie je členom SNS.
Janušek po odchode z kabinetu pochválil svoju prácu v úrade. "Odchádzam z vlastnej vôle a z dôvodu netraumatizovať ďalej koaličné vzťahy i verejnosť médiami nafúknutou kauzou, v ktorej, a to zopakujem aj dnes, kontrolnými orgánmi nebolo zistené porušenie zákona," povedal.
Prezident Štefanovovi povedal, že bude riadiť rezort, ktorý je veľmi dôležitý pri vyrovnávaní regionálnych rozdielov. Zároveň zdôraznil úlohu ministerstva pri čerpaní fondov z Európskej únie. "Slovensko potrebuje veľmi rýchlo, veľmi racionálne využívať eurofondy, som presvedčený, že aj v tomto budete veľmi racionálny, budete zodpovedný a budete transparentný," vyhlásil.
Zákazku na dodanie služieb potrebných na čerpanie peňazí z Európskej únie získalo v roku 2007 konzorcium s firmami Zamedia a Avocat, ktoré sú údajne blízke SNS. Víťaz tendra bol zároveň jediným uchádzačom. Podľa ÚVO súťaž nebola vyhodnotená v súlade so zákonom. Opozícia Janušekovi okrem iného vyčítala, že o vypísaní tendra informovalo ministerstvo len na nástenke vo svojej budove.
Fico: Návrh na odvolanie je ukážkou frustrácie opozície
Návrh na odvolanie ministra výstavby a regionálneho rozvoja Igora Štefanova (nominant SNS), ktorý chcú podať opozičné strany v najbližších dňoch, je doslova niekoľko hodín po jeho menovaní do funkcie ukážkou absolútnej bezradnosti opozície a frustrácie z prehratých prezidentských volieb. Pre TASR to prostredníctvom riaditeľa Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR Braňa Ondruša uviedol premiér Robert Fico.
"Parlamentná opozícia na svojom dnešnom rokovaní oživila bezprecedentnú situáciu, keď bezprostredne po vyslovení dôvery vláde podala návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi. Tento svoj absurdný rekord dnes opozícia dokonca prekonala," tvrdí v stanovisku.
Podľa predsedu vlády sa tak na slovenskej politickej scéne definitívne vytvorili dva obrazy. "Obraz vládnej koalície bojujúcej s následkami hospodárskej krízy, ktorá zrýchľuje tempo čerpania eurofondov, hľadá zdroje na výstavbu diaľnic a udržanie sociálneho systému. A obraz opozície, ktorá hádže vláde polená pod nohy pri každej príležitosti," tvrdí šéf exekutívy s tým, že k takýmto situáciám došlo pri vstupe SR do Schengenu, pri ratifikácii Lisabonskej zmluvy, pri vstupe do eurozóny či pri boji s hospodárskou krízou.
"Takúto opozíciu, zahnanú do kúta vlastnou neschopnosťou, ktorá nemá žiadny iný program ako deštrukciu, nemajú v žiadnej európskej krajine," uzavrel Fico.
tasr

Beata
Balogová
