BRATISLAVA. Pre nezákonný odstrel a trávenie prídu na Slovensku o život každoročne stovky dravcov. Niektoré druhy chránených dravých vtákov môžu dokonca vyhynúť, povedal dnes novinárom predseda mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku Jozef Chavko. Prípadov nezákonného odstrelu či otravy vzácnych dravcov podľa neho pribúda, polícii sa však zatiaľ vraj nepodarilo usvedčiť ani jedného páchateľa.
"Pre trávenie a nezákonné odstrely môžu vyhynúť niektoré druhy dravých vtákov, ako napríklad haja červená alebo haja tmavá, ktorých páry možno spočítať na prstoch dvoch rúk," povedal ČTK Chavko. Upozornil, že ohrozené sú aj ďalšie vzácne druhy dravcov ako napríklad orly kráľovské. "Za posledných sedem rokov uhynulo 16 jedincov, čo znamenalo pokles populácie orlov kráľovských na Slovensku o 20 percent," doplnil.
Prípadov otráv ohrozených či vzácnych dravcov pritom pribúda. "Skutočne zistený počet nálezov je v porovnaní s realitou veľmi malý," tvrdil Chavko. Ochranári sa totiž dozvedia len o tých prípadoch, ktoré nájdu viac menej náhodou alebo im o nich povedia ľudia. Páchateľmi sú podľa Chavka ľudia, ktorým "viac záleží na bežných druhov zajacov, bažantov a tých druhov zvierat, ktoré sú predmetom komerčného využitia".
Nárast "vtáčej kriminality" v posledných rokoch potvrdil aj Mário Kern z policajného prezídia. Neobjasnenosť prípadov zdôvodnil tým, že ide o trestnú činnosť vo voľnej prírode a vina sa dokazuje ťažko. "Máme informácie, no chýbajú konkrétne dôkazy," doplnil.
K posledným zdokumentovaným prípadom patrí hromadná otrava 22 dravých vtákov pri Jaslovských Bohuniciach a desiatich dravcov pri Hurbanovej Vsi. K obom nezákonným usmrteniam došlo podľa Chavka v marci, občianske združenie podalo na polícii trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.
Problémy s nezákonným trávením a odstrelom vzácnych vtákov trápia aj ochranárov v susednom Česku, kde podľa Zdenka Vermoužka z Českej společnosti ornitologickej uhynulo od roku 2004 do roku 2009 najmenej 127 vtákov. "Rovnako ani česká polícia doteraz neodhalila páchateľa," doplnil. Podobnú skúsenosť majú aj ochranári v susednom Maďarsku a Rakúsku.