BRATISLAVA. Bez diskusie a za pár minút stihli včera koaliční poslanci prehlasovať prezidentovo veto k novele zákona o cenných papieroch. Vyčítal jej, že cez ňu menia zákon o odpadoch a aj o Environmentálnom fonde. Prezident Ivan Gašparovič to považoval za protiústavné. Žiadal ich, aby nepriame novely neschválili. Za hlasovali všetci prítomní poslanci SNS, HZDS a Smeru
Koalícia ho nevypočula, a to vrátane poslancov Smeru aj SNS, ktorí ho ešte pred necelými dvoma týždňami podporovali v prezidentských voľbách. „Treba rešpektovať názory prezidenta, ale niekedy ich môžeme mať aj rozdielne,“ povedala poslankyňa Smeru Jana Vaľová. Priznala, že o správnosti oboch noviel celý klub presvedčili poslanci z finančného výboru.
Nechápu sa
Predseda finančného výboru Jozef Burian zo Smeru hovorí, že prezident poslancom proti〜ústavnosť nevyčítal.
Gašparovič im pritom pripomínal, že jedným zo základných princípov právneho štátu je princíp právnej istoty. A práve, ak jedným zákonom novelizujú viaceré zákony, ktoré navzájom obsahovo nesúvisia, tak to „nie je v súlade s princípom právnej istoty ani s princípom predvídateľnosti zákona a jeho zrozumiteľnosti“.
Hlasovanie:
Ako poslanci prelomili
prezidentovo veto
Prítomní poslanci: 140
Za: 82
Proti: 29
Zdržalo sa: 28
Burian však v hlasovaní problém nevidí a obhajuje ho aj tým, že rovnako hlasovali aj v marci. Priznáva, že vtedy o to žiadali SNS a ministerstvo životného prostredia, ktoré potrebovali „tento problém rýchlo riešiť“.
Zmenou v zákone o Environmentálnom fonde sa pritom posilňujú najmä kompetencie ministra životného prostredia Jána Chrbeta z SNS.Vďaka nej bude môcť udeľovať dotácie z fondu aj bez písomných podkladov, na aké projekty sa použijú.
SNS: Všetko je v poriadku
Nepriamu novelu predložil poslanec SNS Jozef Ďuračka, ktorému v minulosti odklepol dotáciu z envirofondu Chrbetov predchodca Jaroslav Izák z SNS. Práve tieto dotácie boli dôvodom na jeho odchod z funkcie.
Poslanci SNS svoje hlasovanie včera veľmi komentovať nechceli. „Všetko je v poriadku,“ hovoril stručne Peter Dubravay. Presviedčal, že „sa urobila oprava“.
Aby sa situácia zo včerajška nezopakovala, opozícia pripravila novelu rokovacieho poriadku. Jej cieľom je zabrániť poslancom dopĺňať návrh zákonov paragrafmi, ktoré s ním nesúvisia. Tomáš Galbavý a Peter Miššík z SDKÚ, ako aj Daniel Lipšic z KDH chcú, aby zákaz nepriamych noviel platil od augusta. Hlasovať o ňom budú zrejme až koncom týždňa.

Beata
Balogová
