BRATISLAVA. Len za prvé dva aprílové týždne hasiči vo voľnej prírode zaznamenali vyše tisíc požiarov. Dôvod väčšiny z nich je každý rok rovnaký. Štatistiky hasičského zboru sa zapĺňajú konštatovaním, že „príčinou vzniku požiaru bolo pravdepodobne vypaľovanie trávy“.
Je apríl, prvý jarný mesiac, a to je čas, keď pribúda požiarov suchých porastov. Vo väčšine prípadov ich má na svedomí človek. Ľudia sa snažia zbaviť toho, čo po zime ostalo v zemi. „Robia to zrejme preto, že je jednoduchšie staré trávnaté porasty vypáliť, ako ich pokosiť, usušiť a pohrabať,“ hovorí Miroslav Podhradský z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici.
Problémy s požiarmi sú prakticky na celom Slovensku. Keď je sucho, oheň sa rýchlo šíri a dokáže zachvátiť aj lesy. Niektorí starostovia na Orave preto obecným rozhlasom informujú o zákaze vypaľovania trávy, okresné riaditeľstvá hasičov v Revúcej či Rimavskej Sobote zasa vyhlásili zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiaru.
Zákon o ochrane pred požiarmi hovorí, že je zakázané „vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov“. Kto tento zákaz nerešpektuje, môže dostať už na mieste pokutu do 33,50 eura alebo v priestupkovom konaní až do 331 eur (takmer 10tisíc korún). Firme alebo podnikateľovi zákon hrozí pokutou až do výšky 16 596 eur. Sankcie však v mnohých prípadoch ostávajú iba na papieri.
Podhradský hovorí, že vinník sa dá zistiť len vtedy, ak je pristihnutý pri čine alebo ho niekto usvedčí. „Vo väčšine prípadov však po príjazde jednotky na miesto udalosti tam už nikto nie je.“ Po slnečnom začiatku apríla sa počasie zmení. Už v piatok má byť prevažne oblačno, najmä popoludní sa na viacerých miestach očakávajú prehánky a búrky. Tie by mali požiare uhasiť alebo aspoň obmedziť ich šírenie.

Beata
Balogová
