BRATISLAVA. Advokátska kancelária blízka Jánovi Slotovi Avocat a vtedajší sekčný riaditeľ a odvčera minister výstavby Igor Štefanov. Práve to bola podľa bývalého sekčného riaditeľa ministerstva výstavby Jána Rudolfa kombinácia ľudí, ktorí mali na ministerstve rozhodujúci vplyv a riadili rozdeľovanie eurofondov.
Tender, ktorý napokon ukončil Janušekovu kariéru, mala pôvodne na starosti sekcia Jána Rudolfa. Ten na ministerstvo prišiel po nástupe Mariana Janušeka rovnako ako Štefanov, ktorý na ministerstve riadil Agentúru pre podporu a rozvoj. Štefanov napokon pripravoval miliardovú zmluvu na technickú pomoc.
Začal mlčaním
Svoju účasť na tendri za 3,6 miliardy korún včera Štefanov verejnosti neobjasnil. Z prezidentského paláca, kde nového ministra nominovaného Slovenskou národnou stranou hladko akceptovali, odišiel po vymenovaní bez toho, aby reagoval na otázky novinárov.
Z vlády zasa odkráčal bočným vchodom a pred médiami sa skryl na dvore stráženom ochrankou. Ministerstvo výstavby včera neodpovedalo ani na e-maily. Mobil včera nedvíhal ani Juraj Hatvany, šéf Avocatu, ktorý zmluvu s ministerstvom uzatváral. Avocat sa ako jediná spoločnosť do tendra zverejnenom na ťažko prístupnej nástenke prihlásil.
Je škandalózne, že človek, ktorý osobne pripravoval a riadil protizákonný miliardový tender, je dnes ministrom.
Ján Rudolf, bývalý sekčný riaditeľ ministerstva výstavby
Výberové konanie na tento tender od Rudolfa prebrala práve sekcia Igora Štefanova, hoci tender na služby v rámci prerozdelenia úloh manažovať nemala. Štefanov neskôr tender aj osobne obhajoval pred novinármi, hoci by to mala byť skôr úloha pre ľudí zo Sekcie stratégie rozvoja regiónov.
Vymenovanie nového ministra Igora Štefanova (vpravo) a lúčenie s Marianom Januškom prebehlo v prezidentskom paláci v priateľskej atmosfére.
„Ale keďže tam Štefanov manažuje všetko, zobral si aj toto,“ opisuje pomery na ministerstve Rudolf. Vraj ešte predtým dostal na výber, či chce pri tendri vyhovieť objednávke, ktorá znela na stámiliónovú zákazku pre Avocat. Keď ju odmietol, musel odísť.
Svedectvo bývalého kolegu
Rudolf tvrdí že do prípravy tendra, v ktorom uspelo konzorcium s Avocatom a ďalšou firmou blízkou Slotovi – spoločnosťou Zamedia, boli právnici Avocatu zapojení už pred jeho vypísaním. „Tender Avocat pripravoval, sám je víťazom a podpísal ho s ním Štefanov a Janušek,“ myslí si.
O neštandardnom vzťahu svedčí podľa neho aj jeden zo záverov kontroly Úradu pre verejné obstarávanie. Ten ministerstvu vyčítal, že nezaslalo víťazovi oznámenie o tom, že uspel a výsledok oznámilo len telefonicky. „Je škandalózne, že človek, ktorý osobne pripravoval a riadil protizákonný miliardový tender, je dnes ministrom,“ povedal Rudolf.
Ako nehorázne sa Fico ponížil pred Slotom vám prezradí Marián Leško - KLIKNITE.
Tender bol okrem netransparentného priebehu v niektorých položkách aj výrazne predražený. Za logá, ktoré niektoré reklamné agentúry platili desaťtisíce či státisíce korún, u Janušeka platili milióny.
Predražené boli zrejme aj právne služby Avocatu a viac, ako je bežné, ministerstvo zaplatilo aj za televízne šoty propagujúce eurofondy. Janušekov rezort v zmluve dohodol 170tisíc korún za jeden šot. Bežné ceny za časy, v ktorých ich vysielali, boli výrazne nižšie.
Anketa:
Čo hovoríte na to, že ministra Janušeka nahradil človek, ktorý stál za sporným tendrom, pre ktorý musel minister odísť?
Anna Belousovová, SNS
To, čo vy označujete za sporný tender, bude mať ešte dohru na súde v trestnom oznámení na predsedu úradu pre verejné obstarávanie, aspoň také sú informácie, ktoré mám od pána Janušeka. Nový pán minister nie je podpísaný pod tendrom, tieto tvrdenia sa začali objavovať až potom, ako bolo oznámené, že bude vymenovaný do funkcie. Predtým sa jeho meno s týmto tendrom nespájalo. On tam bol uvedený len ako poverený jednaním a nie ten, kto tender pripravoval.
Renáta Zmajkovičová, Smer
Nemám informácie, či nový pán minister jednoznačne stál za týmto tendrom. Dnes ho ešte nehodnoťme, čas ukáže, ako bude nový pán minister pôsobiť vo svojom rezorte. Návrh na jeho vymenovanie prešiel cez pána premiéra, cez pána prezidenta a ja v ňom nevidím problém.
Ján Kovarčík, HZDS
SNS si obsadzuje tento post a aj garantuje činnosť ministra i rezortu pod jeho vedením. Je to skutočne ich záležitosť a nepatrí sa mi komentovať koaličného partnera."
Pavol Frešo, SDKÚ
Voči ľuďom na Slovensku je to drzé. Premiér akceptovaním tohto návrhu ukazuje, že mu na peniazoch ľudí nezáleží.
Mária Sabolová, KDH
Je to výsmech. Je to človek, ktorý podľa všetkého vykonával veci, za ktoré bol pán minister odvolaný. Očakávam, že sa môžu diať ešte vážnejšie prešľapy, možno aj preto, že je chytrejší a lepšie rozumie nakladaniu s európskymi fondmi. Je to veľký výkričník a pre nás veľké sklamanie, že nenastupuje človek, ktorý by bol od tejto kauzy oddelený. Myslím si, že premiér aj prezident mali zvažovať, či prijať nomináciu takéhoto človeka do pozície ministra.
Gyula Bárdos, SMK
Je to škandalózne a škandalózny je aj prístup premiéra, že akceptoval návrh SNS, keď vieme, že pán Janušek a pán Štefanov boli hlavní aktéri toho neslávneho tendra, pre ktorý musel odísť pán bývalý minister. Vymenovať na jeho miesto jeho pravú ruku je nehoráznosť. Za tento škandalózny priebeh už tak nie je zodpovedná len SNS, ale celá vládna koalícia na čele s pánom premiérom.
sme
Opozícia odvoláva
Niekoľko hodín po vymenovaní ministra tri strany začali pracovať na jeho odvolaní.
BRATISLAVA. Opozícia zbiera tridsať podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze o odvolaní Igora Štefanova nominovaného za SNS.
Do histórie sa zapíše ako prvý minister, ktorý čelil odvolávaniu už niekoľko dní od vymenovania. SDKÚ, SMK a KDH sa rozhodli pre mimoriadnu schôdzu po tom, ako kresťanskí demokrati neuspeli s výzvou premiérovi Robertovi Ficovi, aby Štefanova nenavrhol prezidentovi za ministra. Zhodujú sa, že je rovnako zodpovedný za nástenkový tender ako doterajší minister Marian Janušek. Je to ukážka absolútnej bezradnosti opozície, zareagoval na to premiér.
„Vymenovaním nového ministra premiér povýšil princíp klientelizmu a korupcie na úroveň vládnej politiky,“ povedal predseda SMK Pál Csáky. Šéf kresťanských demokratov Pavol Hrušovský pripomenul, že predseda HZDS Vladimír Mečiar povedal o tendri, že provízie z neho postačia SNS na financovanie dvoch volebných kampaní.
"Vyzerá to, akoby vláda kradla", viac v komentári Juraja Hrabka
Opozícia skúma aj to, či sa dá zvrátiť zmluva z nástenkového tendra. „Prebieha analýza, či je šanca konať,“ povedal predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Jednou z možností je aj trestné oznámenie.
Veronika Šutková
Minister začal kariéru útekom
BRATISLAVA. Hovoril ticho a pôsobil vystrašeným dojmom. Také bolo prvé verejné vystúpenie Igora Štefanova, keď ho prezident vymenoval za ministra. Prišiel s nálepkou spoluvinníka za nástenkový tender, no pred novinármi nič neobjasnil.
Najprv požiadal médiá o sto dní, ktoré by mu mali dať v novej funkcii. Na ministerstve bol pritom „sivou eminenciou“ dva roky. A potom už iba: „Ďakujem, dovidenia,“ to boli jediné slová, ktoré mikrofóny zachytili, keď odchádzal z prezidentského paláca. Keď zmizol zadným vchodom Úradu vlády, nezachytili ani to.
Prezident Ivan Gašparovič o nástenkovom tendri pri vymenovaní vôbec nehovoril, iba poďakoval Marianovi Janušekovi „za všetko pozitívne, čo urobil“. A Janušek sa lúčil obhajobou, že tendrom zákon neporušil a vysvetlením, že odchádza preto, aby táto kauza netraumatizovala spoločnosť a koalíciu.
knm
Autor: FOTO: SME – PAVOL FUNTÁL

Beata
Balogová
