BRATISLAVA. Uzatváranie zmlúv medzi štátom a Slovenskou televíziou (STV) a Slovenským rozhlasom (SRo) ako forma ich dofinancovania, ktorú prináša vládny zákon o niektorých opatreniach týkajúcich STV a SRo, neposilní nezávislosť týchto verejnoprávnych médií. Počas rozpravy k tomuto návrhu právnej normy to uviedol predseda výboru pre kultúru a médiá Pavol Abrhan (KDH).
"Chápem, že vládna koalícia aj ministerstvo kultúry (MK) potrebovali nájsť spôsob, ako dofinancovať STV a SRo a chápem, že nechceli ísť cestou zvyšovania koncesionárskych poplatkov," povedal opozičný poslanec. Podľa jeho názoru však forma zmluvy so štátom nie je najšťastnejším riešením. "Obávam sa, že legislatívne vytvoríme priestor na posilnenie závislosti na MK alebo na vláde SR," konštatoval Abrhan.
Jariabek: Financovanie štátom opozícii najskôr nevadilo
Tiež uviedol, že pôvodne chcel dať návrh na nepokračovanie v rokovaní o tomto bode programu, no pozdáva sa mu nová možnosť pre STV a SRo používať ako zdroj financií úvery z bánk. "Som presvedčený, že toto je potrebné, a preto svoj návrh na ukončenie rokovania nepodám," uzavrel.
Podpredseda mediálneho výboru Dušan Jarjabek (Smer-SD) však oponoval, že spôsob dofinancovania verejnoprávnych médií formou zmluvy so štátom je veľmi presný a transparentný. "Je paradoxné, že v tejto chvíli odsudzujeme takýto spôsob financovania, lebo pred niekoľkými mesiacmi padol zo strany opozičných poslancov návrh na ich zoštátnenie, a to v tom zmysle, aby STV aj SRo boli financované priamo zo štátneho rozpočtu na základe istého percenta," odkázal Jarjabek s tým, že vtedy opozícii nevadilo financovanie verejnoprávnych médií zo štátneho rozpočtu.
Podľa návrhu zákona sa má zmluvami so štátom zaviesť nová, špecifická forma zmluvného vzťahu. Jej hlavným cieľom je vytvorenie reálnej strednodobej stratégie tvorby, výroby a vysielania programovej služby verejnoprávnymi vysielateľmi. Tá sa má zamerať najmä na pôvodné programy vysielané vo verejnom záujme a premiérovo.
Zmluva sa uzatvorí na päť rokov
Minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) na margo takýchto zmlúv ešte v októbri povedal, že ide o spôsob, ktorý je v Európe bežný a vďaka nemu získa STV a SRo podľa stanovených pravidiel peniaze hlavne na pôvodnú tvorbu. Rámcová zmluva sa uzatvorí na päť rokov, pričom každý rok sa k nej pripraví dodatok s presnou výškou financií.
Návrhy zmlúv a dodatkov k nim by podľa novely mali generálni riaditelia verejnoprávnych vysielateľov povinne predložiť na zaujatie stanoviska radám, ktoré ich kontrolujú, teda Rozhlasovej rade (RoRa) a Rade STV. Budú povinní tak urobiť ešte predtým, ako príslušný návrh dodatku predložia ministerstvu kultúry, s ktorým bude zmluva a jej dodatky uzatvorená.
Rezort kultúry si od zákona sľubuje transparentnejšie využívanie prostriedkov zo štátneho rozpočtu určených na podporu výroby pôvodných programov vo verejnom záujme. V prípade SRo pôjde aj o lepšie zabezpečenie jeho zahraničného vysielania.