BANSKÁ BYSTRICA.
"Koľko ich zriadia v tomto roku nie je zatiaľ známe, schvaľovací proces ich povoľovania na základe podaných žiadosti sme ešte neuzavreli. Častým problémom, ktorý riešime, je, ako vyhovieť požiadavkám prevádzkovateľov reštauračných a pohostinských zariadení v prípadoch, keď sa v jednotlivých objektoch nachádza väčší počet stálych reštauračných a pohostinských prevádzok," konštatovala hovorkyňa banskobystrického primátora Monika Pastuchová.
Dodala, že objekty s viacerými poskytovateľmi spomínaných služieb sa nachádzajú najmä v centrálnej mestskej zóne, kde je nutné aj z hľadiska architektonického veľmi citlivo pristupovať k schvaľovaniu terás. Do úvahy je preto potrebné brať celkové ich architektonické stvárnenie, použité materiály, vybavenie a podobne.
Výška spoplatnenia zabratého miesta pre zriadenie letnej reštauračnej terasy je podľa platného všeobecného záväzného nariadenia. Oproti predchádzajúcemu roku sa ani v dôsledku hospodárskej krízy nezvyšuje a to aj pre už spomínaný väčší záujem o zriadenie terás.
Poplatok je rozdielny v centre mesta a v jeho okrajových častiach. Kým napríklad za terasu zriadenú do jedného mesiaca zaplatí podnikateľ v centre mesta za deň a štvorcový meter 0,33 eura (9,94 Sk), v okrajových častiach je to 0,26 eura (7,83 Sk). Poplatky za terasy zriadené na dlhší čas sú nižšie. Najmenej, len 0,16 eura (4,82 Sk) v centre a 0,09 eura (2,71 Sk) v okrajových častiach za deň a štvorcový meter zaplatia tí, ktorí terasy zriadia na dlhšie ako pol roka.
V minulých rokoch magistrát zaregistroval viacero sťažností na hluk z terás, najmä na sídliskách. Prevádzkovateľov preto dôrazne upozorňuje na dodržiavanie nočného pokoja a na prevádzkovanie terás do 22.00 hodiny. Problém je v tom, že väčšina terás je voľne prístupná a neskoro večer alebo v noci sa na nich usalašia ľudia, ktorí si alkohol zakúpili v iných obchodoch a potom ho popíjajú na terasách a rušia nočný pokoj, uviedla Pastuchová.