BRATISLAVA. Slovensko si môže financiami z Európskej únie (EÚ) viac poškodiť ako pomôcť. Podľa mimovládnej organizácie Priatelia Zeme - CEPA bude na to, aby financie EÚ skutočne pomáhali, potrebná zásadná zmena prístupu k ich využívaniu.
Ukazuje to mapa projektov, ktorú dnes zverejnili CEE Bankwatch Network a Priatelia Zeme Európa na internetovej stránke. Uvádza 55 projektov v desiatich nových členských a dvoch kandidátskych krajinách únie financovaných prostredníctvom fondov EÚ a úverov Európskej investičnej banky (EIB). Ide najmä o veľké infraštruktúrne projekty v oblasti dopravy a odpadového hospodárstva, do ktorých smeruje veľká časť prostriedkov európskych fondov.
V časti venovanej Slovensku mapa obsahuje päť príkladov: tri projekty diaľnic, jeden železničný a jednu plánovanú spaľovňu nebezpečného odpadu. „Nejde o vyčerpávajúci zoznam problémových projektov, na mape sú iba najkrikľavejšie prípady environmentálne, sociálne alebo ekonomicky nevýhodných zámerov," uviedol koordinátor pre program fondy EÚ z Priateľov Zeme-CEPA Roman Havlíček.
Diaľnica D1 v Považskej Bystrici, v okolí Šútova a diaľnica D3 v Čadci majú podľa organizácie Priatelia Zeme mnoho spoločného. Pri ich príprave sa nebrali do úvahy dopady na miestnych ľudí, povoľovanie ich stavieb sa namiesto zákonmi riadilo skôr želaním štátnej investorskej organizácie, ich výstavbou dôjde k zvýšeniu produkcie CO2. Pre výstavbu diaľnic došlo dokonca k úprave zákonov tak, aby sa dotknutí ľudia nemohli účinne brániť proti porušeniu ich vlastníckych práv.
Zamýšľaná spaľovňa nebezpečného odpadu v Prešove je riziková predovšetkým pre jej nadhodnotenú kapacitu, ktorá by bez dovozu odpadu zo zahraničia bola pravdepodobne nevyužitá. Projekt modernizácie železnice by bol naopak významným prínosom k znižovaniu dopadov na zmenu klímy, ale spôsob, akým bolo presadené jediné riešenie, je v rozpore so želaním väčšiny obyvateľov Trenčína. Tieto problémy spolu s netransparentným prostredím na Slovensku a podozreniami z klientelizmu vytvárajú kombináciu, ktorá znamená, že financie EÚ nám môžu viac uškodiť ako pomôcť.
Európske financie boli a sú hlavným zdrojom investícií v nových členských krajinách EÚ a v terajšej ekonomickej kríze budú hrať ešte dôležitejšiu úlohu, myslí si riaditeľka Priateľov Zeme Európa Magda Stockiewicz. "Bolo by však chybou iba zrýchliť ich čerpanie. Najdôležitejšie je, aby boli využité na boj so zmenami klímy, ktoré predstavujú kľúčový zdroj krízy, v ktorej sa svet dnes nachádza. Je to jedinečná príležitosť na to, aby nové členské krajiny zmenili vývoj svojich ekonomík smerom k nižšej produkcii CO2," zdôraznila s tým, že to v konečnom dôsledku prispeje aj ku konkurencieschopnosti nových členských krajín.