BRATISLAVA.
"V mysliach ľudí pretrváva, že títo ľudia nie sú na takej rozumovej úrovni, hoci z radov zdravotne postihnutých vychádzajú aj absolventi vysokých škôl," upozornila Heribanová.
Kým v slovenských firmách často existuje opatrnosť a bariéry v myslení, zahraniční zamestnávatelia berú tento fakt ako súčasť kultúry ich firmy. Viac ústretové sú v tejto oblasti najmä súkromné firmy. Spoločnosť, ktorá zamestná zdravotne postihnutého, má určité výhody, doplnila Heribanová. Ide napríklad o nižšie odvody do poisťovní.
Voľný trh a normálne podmienky sú navýhodnejšie
"Keď si človek predstaví zdravotne postihnutého, myslí si, že to sú len vozíčkari alebo človek o barlách. Ale sú to aj chronicky chorí, alergici, psoriatici, cukrovkári či ľudia s kardiovaskulárnym ochorením, celiatici," povedala Heribanová.
Podľa nej aj napriek možnosti postihnutých zamestnať sa v chránených dielňach je pre nich lepšie, ak sa zamestnajú prostredníctvom voľného trhu práce. "Dostane takú istú šancu, keď ide na pohovor a preukáže svoje schopnosti," vysvetlila.
Mnoho takýchto uchádzačov o zamestnanie má však podľa Heribanovej aj málo odvahy a sebavedomia. Ak ich totiž odradí prvý neúspešný pohovor, často potom ostávajú doma. "A to je to najhoršie, čo môžu pre seba urobiť," konštatovala Heribanová pre TASR s tým, že niekedy majú v tom podiel aj ich rodičia, ktorí sa im boja dať "krídla".
Heribanová zdôraznila, že tí zdravotne postihnutí, ktorým sa nepodarí hneď zamestnať, by sa mali zahlásiť na úrad práce. "Lebo mnohé firmy by aj zamestnali, ale keď tam nikto nie je prihlásený, tak nevedia, kde ich majú hľadať," ozrejmila.
Na západe je to bežné
Jednou zo zahraničných firiem pôsobiacou v SR, ktorá prijala túto skupinu ľudí, je aj americká IBM so sídlom Bratislave. V súčasnosti zamestnáva 11 ľudí so zdravotným postihnutím. "Časť z nich je vysokoškolsky vzdelaných, pracujú na pozíciách finančného charakteru, vytvárajú webové stránky, alebo pracujú na oddelení pre podporu zákazníkov," priblížila pre TASR Dominika Miklašová z oddelenia ľudských zdrojov. Ako dodala, zdravotne postihnutí u nich prešli klasickým výberovým konaním.
"Časť z nich participovala na našom projekte, ktorý sme realizovali spolu s Národnou radou občanov so zdravotným postihnutím, absolvovali program, kde prešli preškolením v angličtine, komunikáciách a IT zručnosti a keďže boli úspešní, tak sme sa rozhodli ich prijať," doplnila.
Podčiarkla však, že pre ich firmu je prvoradá kvalita. "Sme radi, ak môžeme zamestnať človeka, ktorý má zdravotné postihnutie, ale zdôrazňujeme to, že sa rozhodujeme pre zamestnanca, ktorý je kvalitný a spĺňa kritériá na otvorenú pozíciu," povedala. Firma, v ktorej pracuje, zamestnala prvého zdravotne znevýhodneného človeka už v roku 1914.
Zástupcovia americkej firmy dnes vo svojom sídle usporiadali stretnutie so zástupcami Národnej rady občanov so zdravotným postihnutím a študentmi Strednej odbornej školy pre žiakov so zdravotným postihnutím na Mokrohájskej ulici v Bratislave. Žiakov najviac zaujímalo, ako prebiehajú pracovné pohovory a v akých pozíciách by sa mohli najlepšie uplatniť.