SME

Kritizovaná novela zákona o štátnom jazyku prešla do 2. čítania

Široko diskutovaná novela zákona o štátnom jazyku z dielne ministerstva kultúry sa dostala do ďalšieho legislatívneho procesu.

BRATISLAVA. Za posunutie tejto právnej normy do druhého čítania dnes zahlasovalo 77 poslancov Národnej rady SR zo 135 prítomných.

Počas niekoľkohodinovej diskusie k návrhu novely vystupovali proti jej schváleniu najmä členovia SMK. Podľa nich je v rozpore s Európskou chartou regionálnych a menšinových jazykov. Členovia opozičnej strany považujú za nesprávne, že zákon umožňuje sankcie za gramatické chyby, prikazuje dvojjazyčnosť aj v prípade regionálnych rádií, ktoré by mohli vysielať aj výlučne v menšinovom jazyku. SMK neschvaľuje, že text pamätných tabúľ má byť nielen dvojjazyčný, ale aj schválený Ministerstvom kultúry SR.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Predkladateľ novely minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) však tvrdí, že jeho návrh nie je štúrovskou agendou ani snahou o konzervovanie jazyka. "Cieľ novely je prirodzený a pragmatický. Štátny jazyk má integrovať všetkých občanov. Preto má vo verejnom styku zásadnú úlohu jednotného dorozumievacieho prostriedku," povedal počas rozpravy. Zároveň sa domnieva, že nielen SMK šíri mýty a fámy, že ľudia budú trestaní za pravopisné chyby. "Je to nezmysel, pretože zákon nepripúšťa postihovanie individuálnych rečových prejavov," povedal. Podľa jeho slov cieľom novely nie je ani stráženie čistoty jazyka v turistickom zmysle slova. "Nikto nie je taký naivný, aby si nemyslel, že jazyk nie je dynamický a živý systém. Na to netreba byť jazykovedcom," podčiarkol Maďarič.

SkryťVypnúť reklamu

Ak poslanci právnu normu definitívne schvália v predloženej podobe, tak od 1. augusta Česi budú môcť používať svoju materinskú reč v úradnom styku na území Slovenska. Taktiež budú možné v rámci televízneho a rozhlasového vysielania vystúpenia osôb hovoriacich českým jazykom, ako aj priame prenosy v cudzích jazykoch so simultánnym tlmočením do slovenčiny.

Novela taktiež zavedie možnosť využitia všetkých jazykových prostriedkov, teda aj nespisovných, vo verejných rečových prejavoch, ak ide o ich funkčné využitie. V sociálnych a zdravotníckych zariadeniach, ktoré sa nachádzajú v obciach, kde žije minimálne 20 percent príslušníkov národnostnej menšiny, môžu príslušníci menšín používať svoju materinskú reč. Na druhej strane ale budú musieť združenia, spolky, politické strany, hnutia a obchodné spoločnosti vyhotovovať finančnú a technickú dokumentáciu, ako aj svoje stanovy v štátnom jazyku, ale aj obsahovo totožné znenie v inom jazyku.

SkryťVypnúť reklamu

Najskôr v slovenčine majú byť nápisy na pamätníkoch, pomníkoch a pamätných tabuliach, až potom nasleduje inojazyčný text. Uvádza sa rovnakým, prípadne menším písmom. O záväzné stanovisko k ich súladu požiada stavebník ministerstvo kultúry, čím sa podľa rezortu predíde zbytočne vynaloženým prostriedkom na jeho dodatočnú opravu. Rovnaké pravidlo v prípade poradia a veľkosti uvádzania štátnych a inojazyčných textov sa uplatňuje tiež pri nápisoch, reklamách a oznamoch, určených na informovanie verejnosti.

Novela zákona zavádza aj sankcie od 100 do 5000 eur (3013 do 150.630 Sk).

Štát zrejme bude môcť uzatvárať zmluvy s verejnoprávnymi vysielateľmi

Uzatváranie zmlúv medzi štátom a verejnoprávnymi vysielateľmi by mal umožniť zákon o niektorých opatreniach týkajúcich Slovenského rozhlasu (SRo) a Slovenskej televízie (STV), ktorého návrh z dielne Ministerstva kultúry dnes poslanci Národnej rady SR posunuli do druhého čítania.

SkryťVypnúť reklamu

Zmluvami so štátom sa má zaviesť nová, špecifická forma zmluvného vzťahu. Jej hlavným cieľom je vytvorenie reálnej strednodobej stratégie tvorby, výroby a vysielania programovej služby verejnoprávnymi vysielateľmi. Tá sa má zamerať najmä na pôvodné programy vysielané vo verejnom záujme a premiérovo.

Národná rada Slovenskej republiky (NR SR)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 835
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 070
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 046
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 482
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 776
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 759
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 517
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 284
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu