Zubári majú tisíce pacientov, nových radšej odmietajú. Ako rýchlo vymeníte zubára, závisí aj od vašej zdravotnej poisťovne.
BRATISLAVA. Škrípavý zvuk vŕtačky, svetlo do očí a bolesť. Aj takéto mučenie v zubárskom kresle začína byť nedostatkovým tovarom. Ak chcete zmeniť zubára, môže to trvať aj niekoľko mesiacov.
Dôvodom je jednak nedostatok zubárov, ako aj ich neochota prijímať nových poistencov.
Nekonečné hľadanie O tom, aké je ťažké nájsť si nového zubára, sa na vlastnej koži presvedčila pani Jarmila z bratislavskej Petržalky.
Zubári v číslach počet - 3210; vek - najčastejšie od 56 do 60; až 22 percent z nich má nad 61 rokov; priemerný počet pacientov na zubára - vyše 2600; ročne vyštuduje asi okolo 50 zubárov; každý rok odíde do zahraničia asi dvadsiatka; najlepšie pokrytie majú krajské mestá a Piešťany; regióny s nedostatkom zubárov: Orava, okolie Veľkého Krtíša Zdroj: Slovenská komora zubných lekárov
„Dobrého zubára si treba držať zubami-nechtami," hovorí. Cez veľkonočné sviatky ju začal pobolievať zub, preto sa rozhodla, že navštívi svoju dlhoročnú zubárku. Tá je však dlhodobo chorá, zastupuje ju iná zubárkadôchodkyňa. S jej starostlivosťou však pani Jarmila nebola spokojná, preto sa rozhodla nájsť nového zubára.
Ako prvú oslovila zubárku petržalského obvodu, do ktorého patrí. Tá však nemala zmluvu s jej poisťovňou. Od poisťovne následne dostala zoznam zmluvných lekárov. Problémy sa tým však neskončili. Väčšina z nich pani Jarmile povedala, že má plné kapacity a nových pacientov neprijíma.
Pochodila až u piateho zubára, ktorý jej povedal, že ju môže ošetriť najskôr na začiatku mája. „Presvedčila som ho na 27. apríla," hovorí s úľavou. „Zmeniť zubára, to ide fakt o život," konštatuje.
Nedostatok zubárov Na Slovensku je nedostatok zubárov, väčšina už prekročila päťdesiatku, po krajine sú roztrúsení nerovnomerne a zdravotné poisťovne ich finančne nemotivujú, aby prijímali nových poistencov, hovorí Ján Gašič, prezident Slovenskej komory zubných lekárov o príčinách, pre ktoré je ťažké zmeniť zubára.
Na jedného stomatológa podľa neho pripadá vyše 2600 pacientov. To je vysoko nad európsky priemer, ktorý je okolo 1500, tvrdí.
Zubári sa podľa Gašiča koncentrujú najmä v krajských mestách, kde je ich niekedy prebytok. Aj tam môže byť problém sa k nim dostať. „U niektorých kolegov v Bratislave sú objednávacie lehoty aj dva-tri mesiace," hovorí.
Na druhej strane je podľa neho akútny nedostatok zubárov na Orave alebo v okolí Veľkého Krtíša.
Finančná (ne)motivácia Zubári nemajú často dôvod prijať nového pacienta, hovorí Gašič.
Objem peňazí pridelených od poisťovne podľa neho nezohľadňuje to, „že zubnému lekárovi pribudol alebo ubudol pacient", hovorí šéf zubárov. „Čiže, keď zoberie ďalších pacientov okrem svojich, tak predlžuje čas objednávania svojim pacientom."
Poisťovne takýto súvis odmietajú. „Pohyb poistencov zohľadňujeme v zmluvách pri ich aktualizácii a máme vytvorený aj mechanizmus na individuálne úpravy v priebehu roka," vysvetľuje Zuzana Horníková, hovorkyňa poisťovne Dôvera.
Judita Smatanová z Unionu dodáva, že ich poisťovňa zubárov nelimituje. Aj ostatné poisťovne tvrdia, že na zvýšení finančného objemu sa stačí s nimi dohodnúť.
Na Orave zuby liečia dôchodcovia
Má 74 rokov a do dôchodku sa nechystá. Na Orave nie je jediným zubárom výrazne cez šesťdesiat. Mladých je podľa neho málo, zuby sa kazia čoraz rýchlejšie. Hovorili sme s VENDELÍNOM ŤAŽANDLÁKOM.
Čo vás drží napriek úctyhodnému veku pri zubárskej profesii?
„Predovšetkým je to hlboký vzťah k povolaniu. Nakoľko mi pánboh ešte nezobral rozum, ani sily, tak chcem naďalej pracovať. Stále ma baví študovať a vzdelávať sa."
Dokedy si ešte trúfate pracovať?
„Dal som si také predsavzatie, že môj vnuk je v prvom ročníku stomatológie, tak by som chcel vydržať, kým on skončí. Čiže takých štyripäť rokov."
Je pravda, že na Orave je málo zubárov?
„Tri obvody sú neobsadené, ostatné sú obsadené iba vďaka tomu, že pracujú aj zubári v dôchodkovom veku."
Kde je najkritickejšia situácia?
„Napríklad Oravské Veselé, Novoť, ale aj Oravská Polhora."
Je na Orave väčší problém dostať sa k zubárovi ako inde na Slovensku?
„Samozrejme. Je to spôsobené najmä tým, že na Orave je vysoká pôrodnosť. Teda je vysoký podiel školopovinných detí a málo zubárov. Okrem toho oproti minulosti prešla starostlivosť o deti zo štátu na rodičov. Dôsledky sú katastrofálne. V kazivosti zubov sme na predposlednom mieste. Horší sú len Rumuni."
(jkr)

Beata
Balogová
