Na Slovensku má verejnosť pri pripomienkovaní stavieb ovplyvňujúcich životné prostredie slabé slovo. Môže nás to vyjsť draho.
BRATISLAVA. V čase, keď sa vláda a opozícia cez médiá i v parlamente doťahujú, či Slovensko dostatočne čerpá eurofondy, upozornilo združenie Občan a demokracia na riziko, že Európska komisia nám môže siahnuť až na tretinu všetkých peňazí na roky 2007 až 2013.
Čo nám hrozí Slovensko môže v rokoch 2007 až 2013 čerpať eurofondy vo výške asi 11,6 miliardy eur; ohrozené je čerpanie peňazí na projekty, ktoré podliehajú posudzovaniu vplyvov na životné prostredie, čo môže byť až štyri miliardy eur; čerpanie eurofondov ohrozuje nekonanie ministerstva životného prostredia, ktoré malo do konca roka 2008 upraviť zákony porušujúce práva verejnosti v oblasti životného prostredia.
Slovensko by tak mohlo prísť o štyri miliardy eur určených napríklad na výstavbu diaľnic, modernizáciu železníc a stavebné a priemyselné projekty.
Ministerstvo životného prostredia riadené Jánom Chrbetom z SNS nesplnilo požiadavku Európskej komisie, aby sme do konca roka 2008 upravili zákony porušujúce práva verejnosti. Vládna koalícia v roku 2007 prijala novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, ktorou vylúčila verejnosť z rozhodovania o stavbách vplývajúcich na životné prostredie.
Nemáme právo ani na súde Občianske združenia tak prišli pri povoľovaní stavieb ako skládky odpadov, elektrárne, banské diela, diaľnice či chemické továrne o pozíciu účastníkov konania. „Úrady sa už nemusia zaoberať ich pripomienkami. Navyše, ak úrady pri povoľovaní stavby porušia zákon, združenia občanov nemajú právo domáhať sa nápravy na súde," hovorí Peter Wilfling zo združenia Občan a demokracia.
Ministerstvo pôvodný termín, do ktorého malo zákon opraviť, nestihlo. Združeniu Občan a demokracia, ktoré sa na plnenie záväzku pýtalo, v januári odpovedalo, že „v dôsledku časovej náročnosti procesu" zaradilo prípravu novely na štvrtý kvartál roku 2009.
Zlyhanie ministerstva zaregistroval aj podpredseda vlády pre európske záležitosti Dušan Čaplovič (Smer). Koncom februára predložil do vlády materiál vyzývajúci novelu urýchlene prijať. „Slovenské orgány posunuli novelizáciu zákona bez relevantného odôvodnenia o ďalší rok, čo je v rozpore s duchom dohody s komisiou," napísal Čaplovič. Nezosúladenie zákona s európskou legislatívou ohrozuje podľa vicepremiéra takmer dve tretiny všetkých eurofondov určených pre Slovensko. „Pri veľkých projektoch, kde môže komisia priamo pozastaviť ich schvaľovanie, ide približne o štyri miliardy eur."
Vláda preto Chrbetovi uložila „predložiť na rokovanie vlády návrh zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie do 31. marca 2009".
Na rokovanie vlády sa takýto materiál dosiaľ nedostal. Čaplovič tvrdí, že sa bude na plnenie úlohy pýtať zástupcov ministerstva životného prostredia „v pondelok na koordinačnej rade". Ministerstvo na otázky SME neodpovedalo.
Brusel to sleduje Čaplovič je presvedčený, že o peniaze z eurofondov neprídeme. O probléme vo februári rokoval s komisárkou pre regionálnu politiku Danutou Hübnerovou, s ktorou sa dohodol na predĺžení lehoty „do tretieho kvartálu tohto roku".
Hovorca komisárky Dennis Abbot odklad termínu nekomentoval. Povedal len, že všetky operácie financované z eurofondov musia byť v súlade s európskou legislatívou. „Uplatňovanie vnútroštátnych predpisov, ktoré v súlade nie sú, môže ovplyvniť pridelenie peňazí z európskych fondov."
Ministerstvo a poslanci vylúčili verejnosť z povolovania skládok, diaľnic či elektrární.
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK

Beata
Balogová
