BRATISLAVA. Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda nebude nijako riešiť nové informácie o minulosti svojho poslanca Ferdinanda Devínskeho.
Podľa archívnych materiálov ŠtB spolupracoval s komunistickou rozviedkou. Informoval ju o kolegoch na univerzite v Londýne, kde bol v roku 1986 na študijnom pobyte.
Dzurinda ešte vo februári tvrdil, že spolupracovníci ŠtB by nemali byť vo verejných funkciách, o Devínskom však hovorí, že mu verí.
Nie všetci poslanci SDKÚ chcú kauzu prejsť mlčaním. „Som nepríjemne prekvapený, očakávam od neho jasné vysvetlenie alebo jasné kroky,“ povedal poslanec Pavol Frešo. Na najbližšom zasadnutí klubu sa chce „vážne pýtať“.
Situácia neteší ani poslankyňu Luciu Žitňanskú. „Ale dovoľte mi, aby som sa najskôr rozprávala s ním.“
V klube chce o Devínskeho spolupráci hovoriť aj poslanec Martin Fedor. „Do politiky by nemali vstupovať ľudia, ktorí boli zapletení s komunistickou tajnou službou a spolupracovali s ňou. Je na profesorovi Devínskom, aby sa vyrovnal s danou situáciou.“
SDKÚ spolu s opozičnými stranami pripravuje návrh na odvolanie riaditeľa NBÚ Františka Blanárika z funkcie práve pre jeho spoluprácu s vojenskou kontrarozviedkou. Odhalili ju, tak ako v prípade Devínskeho, archívy v Prahe.
Fedor si nemyslí, že neriešenie Devínskeho oslabuje iniciatívu proti Blanárikovi. „Pri formovaní kandidačnej listiny sme túto informáciu nemali,“ povedal s tým, že najbližšie to zohľadnia.
Devínsky včera v parlamente zopakoval, že jeho podpis o spolupráci a informovanie o kolegoch bola „štandardná administratívna situácia“.
„Kto chcel ísť na Západ, musel podpisovať desiatky papierov, beriem to ako normálnu udalosť,“ povedal bývalý rektor Univerzity Komenského.
SDKÚ eštebákov nikdy neriešila
Strana už podobný problém mala. So štátnym tajomníkom Hurným a poslancom Banášom.
BRATISLAVA. Zverejnenie archívov ŠtB už SDKÚ prinieslo podobný problém ako teraz. Spolupracovníkmi ŠtB boli aj ich štátny tajomník Ján Hurný, aj poslanec Jozef Banáš. Strana to vtedy nijako neriešila.
Hurný odstúpil z funkcie až po niekoľkých mesiacoch a až potom, čo denník SME priniesol výpoveď človeka, na ktorého donášal. Ako dôvod uviedol, že nechce škodiť strane.
Podobne SDKÚ neriešila minulosť Jozefa Banáša, ktorý sa proti obvineniu urputne bránil. V ďalšom volebnom období už nebol na kandidátke.
Monika Tódová
Dzurinda: Verím mu
MIKULÁŠ DZURINDA odpovedal na otázky SME a Markízy.
Ako bude strana postupovať v prípade poslanca Ferdinanda Devínskeho?
„Kľúčové v tomto príbehu pre mňa bolo, čo mi povedal pán Devínsky. Že sa nikdy nezaviazal spolupracovať so spravodajskou službou. Čo viac môžem povedať? Poznáme sa dlhé roky. Poznám ho ako charakterného, vzdelaného, čestného, slušného človeka.“
Dokumenty hovoria niečo iné, že spolupracoval.
„Ja som ich neskúmal a obávam sa, že nebudem mať záujem ich skúmať.“
Prečo? Je to vážna vec.
„Pretože pán Devínsky povedal jasný postoj.“
To isté hovorí aj šéf Národného bezpečnostného úradu František Blanárik – že nespolupracoval.
„Pán Blanárik je šéfom významného exekutívneho orgánu, inštitúcie, ktorej náplňou práce je skúmať dôveryhodnosť ústavných činiteľov. Ako môže byť na takomto poste človek, ktorý bol mnohonásobne spochybnený práve z hľadiska dôveryhodnosti? Ako on môže dávať atesty o bezpečnostnej bezúhonnosti, keď je na ňom takýto tieň? To je obrovský rozdiel.“
To je, ako keď pán Slota s pánom Rafajom povedali šéfovi parlamentu Paškovi, že sa na prezenčné listiny podpisovali za seba. On im veril. Vy teraz takisto veríte pánu Devínskemu.
„Bol by som veľmi vďačný, keby tento náš rozhovor nebol sporom o názor. Ja vám vaše videnie ani v náznakoch nechcem brať, ale prosím, rešpektujte moje. Kľúčový v celom príbehu je postoj poslanca Devínskeho. Dvadsať rokov po novembri policajta v tomto smere nemienim robiť. Pán Devínsky nie je v žiadnej exekutívnej funkcii.“
Monika Tódová

Beata
Balogová
