Ministerstvo zahraničných vecí dostalo oficiálne oznámenie o začatí konania proti Slovensku. Na konci môže štát prísť pre nominanta SNS o eurofondy.
BRATISLAVA. Európska komisia začala pre tender Mariána Janušeka proti Slovensku konanie pre porušenie zmluvy o zriadení Európskeho spoločenstva.
Slotovi rytieri - komentár Lukáša Filu - KLIKNITE
Urobila tak v deň, keď premiér odvolal ministra výstavby Mariana Janušeka. V piatok správu komisie dostalo ministerstvo zahraničných vecí.
Komisia má podozrenie Miliardový tender oznam o tendri vyvesilo ministerstvo iba na nástenke; prihlásil sa iba jeden uchádzač – konzorcium firiem Avocat a Zamedia, ktoré sú blízke Jánovi Slotovi; deň po otvorení obálky už ministerstvo s víťazom podpísalo zmluvu, v ktorej sú viaceré položky predražené; Úrad pre verejné obstarávanie konštatoval v tendri porušenie zákona. Zmluva podľa neho nemala byť nikdy podpísaná, dnes sa však už normálne nedá zrušiť.
Komisia má podozrenie, že tender za 3,6 miliardy korún neprebehol v súlade s európskymi predpismi. Vyžiadala si k nemu všetky dokumenty. Na konci celého procesu môže byť aj podanie na Európskom súdnom dvore, ktoré Slovensko pripraví o eurofondy.
Hovorkyňa komisie na Slovensku Lucia Žiláková povedala, že cieľom je zistiť, či „nešlo o priame zadanie zmlúv na služby vo verejnom záujme“. Tie získali firmy s väzbami na predsedu SNS Jána Slotu.
„Je to známka toho, že komisia v tendri vidí porušenie ale členský štát to môže vysvetliť,“ povedal právnik Radoslav Procházka. Na vysvetlenie má Slovensko 60 dní.
„Ak to vysvetlí dostatočne presvedčivo, komisia sa uspokojí. Ak to presvedčivo nevysvetlí, komisia vydá takzvané odôvodnené stanovisko a Slovensko dostane lehotu na nápravu a ak nápravu neurobí, komisia môže, ale nemusí dať žalobu na súdny dvor,“ dodal Procházka. Ten by mohol rozhodnúť o tom, že komisia zákazky v tendri z eurofondov nepreplatí.
Slovensko sa takto vyšetruje napríklad pre ťažbu dreva v Tichej a Kôprovej doline v Tatrách.
Hrozba i nádej zároveň Riaditeľ Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť a bývalý štátny tajomník za SDKÚ Miroslav Beblavý považuje začatie konania pre Slovensko za nádej aj hrozbu zároveň.
„Nádej je v tom, že prípadné podanie na Európsky súdny dvor by sa týkalo zmluvy ako takej, nielen toho, či je možné ju zaplatiť zo Štrukturálnych fondov, takže by bola šanca ju zrušiť ako takú,“ povedal Beblavý. Hrozba vyplýva z toho, že prehra by Slovensko stála veľa.
Vinníci bez komentára „Oficiálne ministerstvu výstavby ešte takáto správa nebola doručená, keď s ňou budeme oboznámení, určite sa vyjadríme,“ povedala hovorkyňa Katarína Belická. Nový minister Igor Štefanov bude mať podľa Belickej v pondelok tlačovú besedu, na ktorej sa k tendru vyjadrí. Po svojom vymenovaní tento týždeň sa novinárom vyhýbal.
Premiér Robert Fico berie podľa riaditeľa tlačového odboru Úradu vlády Braňa Ondruša správu na vedomie. Podľa neho premiér vedel, že k tomu dôjde, pretože ho na to upozornila príslušná komisárka Danuta Hübnerová na nedávnej návšteve Slovenska.
„Premiér požiadal nového ministra výstavby, aby vyšiel kontrole v ústrety,“ povedal Ondruš. Výsledok v tejto chvíli nevie odhadnúť.
Tender vyhlásil minister Janušek na nástenke, prihlásil sa doň len jeden uchádzač – konzorcium firiem blízkych Jánovi Slotovi.
Hoci Fico Janušeka odvolal, za jeho nástupcu vymenoval Igora Štefanova, ktorý tender s Janušekom pripravoval a ktorý už v minulosti tiež spolupracoval s firmami, ktoré získali spornú eurofondovú zákazku.
Opozícia preto v piatok podala v parlamente návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze s návrhom na odvolanie čerstvého ministra Štefanova.

Beata
Balogová
