BANSKÁ BYSTRICA. Ostatné boli priame predaje záujemcom bez súťaže a cez pozmeňovací návrh jedného poslanca k nim pribudol aj predaj rozostavaných pavilónov dvoch nemocníc, ktoré podľa pôvodného návrhu mali ísť do súťaže.
Opoziční poslanci tento postup a najmä cenu predajov kritizujú ako ďalší z príkladov nehospodárneho nakladania s majetkom BBSK. „Ani jeden predaj nebol nad súdnoznalecký posudok. Niektoré z nich boli pod súdnoznalecké posudky,“ povedal poslanec Jozef Mikuš. Poslankyňa Tatiana Štulrajterová pripomenula, že Zastupiteľstvo BBSK má zodpovedne pristupovať k majetku BBSK.
„My ho nemáme na to, aby sme ho rozpredali a zostala po nás potopa. Prekáža mi napríklad, že nemáme na sociálne služby, kde nám chýba zhruba 28 miliónov korún (vyše 929-tisíc eur) pre neverejných poskytovateľov, a na druhej strane predáme majetok, ktorý má hodnotu okolo 26 miliónov korún (vyše 863-tisíc eur) za 11 miliónov korún (vyše 365-tisíc eur),“ uviedla Štulrajterová ako príklad jeden z predajov.
Mikuš kritizoval aj to, že poslancom opäť predložili návrhy na predaje majetku, ktoré na minulých zasadnutiach neschválili. „Na celoštátnej úrovni sa ten istý návrh môže predkladať až po pol roku. Tu sú aj také návrhy, ktoré zastupiteľstvo zamietlo na bezprostredne predchádzajúcom zasadnutí,“ povedal Mikuš s tým, že mu to pripadá ako znásilňovanie poslancov. Prečo jeho kolegovia zmenili názor a predaje teraz podporili, nechápe.
Župan Milan Murgaš k predajom župného majetku uviedol, že čo poslanci odsúhlasia, to je prijaté „a je to vybavené“. Na otázku, prečo poslancom predkladal väčšinou priame predaje, uviedol: „Ale neboli väčšinou priame predaje. Väčšinou to boli predaje, kde prebehla obchodná verejná súťaž.“ Doplnil, že priame predaje boli odôvodnené verejným záujmom.
Opätovné predkladanie v minulosti zamietnutých predajov mu ako neúcta k poslancom nepripadá. „Veď hádam sa páni poslanci vyvíjajú. Môžu zmeniť svoj názor, to im nesmiete upierať,“ uviedol Murgaš. Na pripomienku, že ak poslanci predaj majetku schvália, tak im ho na ďalšej schôdzi opäť nepredkladá, aby ho mohli zamietnuť, ak zmenili názor, uviedol: „Ja riadim schôdzu, ja navrhujem program a páni poslanci majú to právo, že ten program môžu zmeniť. Mohli to vyhodiť.“
Po zasadnutí župného zastupiteľstva v októbri minulého roka Murgaš vyhlásil, že to bolo posledné zasadnutie v tomto volebnom období, v ktorom on alebo župní úradníci poslancom predložili návrhy na predaj majetku. Odvtedy v súlade s týmto vyhlásením predkladali návrhy na predaje majetku poslanci, aj keď tieto návrhy pripravovali úradníci. Vo štvrtok však opäť všetky návrhy na predaj majetku predložil vedúci odboru správy majetku župného úradu. Podľa Murgaša sa totiž situácia pre hospodársku krízu zmenila a BBSK potrebuje mobilizovať všetky zdroje na protikrízové opatrenia. Na otázku, prečo potom BBSK nemá záujem na čo najvyššom výnose, ktorý by bol pri predaji cez súťaž, Murgaš zopakoval, že väčšina z predajov na štvrtkovom zasadnutí bola cez verejné súťaže.