BRATISLAVA. Poslanec chce, aby ich v mestách a obciach nad päťtisíc obyvateľov nevolili poslanci v zastupiteľstvách ako doteraz, ale priamo občania spolu s ostatnými volenými funkcionármi mesta či obce. "Túto iniciatívu treba odmietnuť," povedal agentúre SITA generálny sekretár Únie miest Slovenska Marián Minarovič. Pridal sa tak k Združeniu miest a obcí Slovenska, ktoré návrh považuje za nesystémový.
Minarovič tvrdí, že zákon o obecnom zriadení pozná len dva orgány obce – starostu (primátora) a obecné zastupiteľstvo (mestské zastupiteľstvo). Gabura tvrdí, že novelou reaguje na systémovo zlé pravidlo. Podľa neho rozhodujú o všetkých zásadných ekonomických otázkach obcí poslanci zastupiteľstiev. Rozhodujú aj o orgáne, ktorý túto ich činnosť kontroluje - o hlavnom kontrolórovi.
Priama voľba, ktorá zakladá silný mandát, musí zodpovedať rozsahu právomocí a pôsobností, tvrdí Minarovič. "Medzi ne by mala patriť aj rozhodovacia právomoc, v opačnom prípade potom nemá priama voľba žiadny zmysel, išlo by len o lacné naháňanie voličov do ďalších volieb, bez reálneho dopadu," uviedol. Spôsobiť by tiež mohla "nežiaduce následky". Napríklad tým, že by "určitá skupina", ktorá by dosadila na miesto kontrolóra svojho človeka, mohla ovplyvňovať vykonávanie kontroly v samospráve.
Zámerom úpravy je podľa Gaburu vytvoriť nezávislé postavenie tejto kontrolnej funkcie. "Pravidlá pre voľbu sa navrhujú rovnaké ako pre voľbu starostu (primátora) obce (mesta). Hlavný kontrolór volený priamo občanmi bude mať postavenie, ktoré nebude nijako závisieť od tých, ktorých kontroluje. Nazdávam sa preto, že takáto úprava výrazne posilní čistotu hospodárenia obcí a miest," uviedol.
"Prijatím takéhoto návrhu by sa zaviedla v územnej samospráve dvojkoľajnosť," tvrdí Minarovič. V malých mestách a obciach do päťtisíc obyvateľov by volili kontrolóra na šesť rokov, vo väčších mestách, v Bratislave a v Košiciach na štyri. To je podľa neho "v rozpore s princípom rovnakého postavenia jednotlivých funkcionárov z hľadiska ich právomocí, zodpovednosti i dĺžky mandátu v systéme verejnej správy".
Únia miest Slovenska radí, že ak niekto chce upraviť systém vnútornej kontroly v územnej samospráve, tak by sa mal zamerať najmä na právomoci hlavného kontrolóra. Pozornosť by tiež mal venovať úprave povinností orgánov samosprávy po zisteniach hlavného kontrolóra, úprave postavenia kontrolóra, dodržiavaniu povinností obcí voči hlavnému kontrolórovi a ďalším úlohám.