Väčšinu eurofondov pod správou SNS spravujú ľudia z bezpečnostných zložiek. Je to náhoda, tvrdia v SNS. Vojak „náhodou“ vedie aj hydrometeorologický ústav.
BRATISLAVA. Nový minister výstavby Igor Štefanov sa stal tento týždeň ďalším z bohatej zbierky ľudí z prostredia armády a bezpečnostných zložiek, ktorých do vysokej funkcie nominovala Slovenská národná strana. Na ministerstvá a do štátom ovládaných organizácií ich vysiela na základe koaličnej dohody vládnych strán.
Slotovi rytieri - komentár Lukáša Filu - KLIKNITE
Aj vlani strana povolala riadiť ministerstvo životného prostredia poslanca SNS Jána Chrbeta, bývalého vojaka a neskôr podnikateľa, ktorý mal aj obchod s vojenským materiálom. Jeho skúsenosti so životným prostredím boli nulové. Štefanov zasa pracoval ako colný kriminalista.
Kliknite - obrázok zväčšíte
Ministri zďaleka nie sú jediní bývalí vojaci a ľudia z bezpečnostných štruktúr vo vysokých funkciách s oporou loga SNS. Šéfom úradu ministerstva životného prostredia je bývalý dôstojník z ministerstva obrany Štefan Mazurek. Odbor ochrany ovzdušia vedie bývalý náčelník Vojenskej spravodajskej služby (VSS) Peter Solčanský.
Toho zo služby prepustili v roku 2007 a VSS v súvislosti s obdobím jeho riaditeľovania podala trestné oznámenie.
Úrad boja proti korupcii prípad vlani ukončil podaním návrhu na obžalobu. V akom štádiu je kauza teraz, vojenská prokurátora preveruje. Podľa časopisu Žurnál mal vo vojenskom spravodajstve pracovať aj šéf sekcie kvality životného prostredia Pavol Tehlár.
Zelené majú aj počasie
Aj minister výstavby Štefanov má pod sebou bývalých vojakov – šéf jednej z troch sekcií Peter Černega bol v čase ministrovania Jána Siteka zo SNS sekčným šéfom. Černega bol trestne stíhaný, podozrievali ho z nepriehľadného hospodárenia. Súd ho oslobodil.
Pre vojenské spravodajstvo či SIS podľa informácií SME pracovali aj ďalší zamestnanci týchto ministerstiev, ktorí na ne prišli v čase tejto vlády.
Zoznam ľudí z bezpečnostných zložiek za SNS pokračuje vo Fonde národného majetku. Jeho prezidentom je bývalý šéf vyšetrovateľov v Žiline Peter Šimko. Členom prezídia Fondu zasa bývalý šéf Vojenského obranného spravodajstva Jozef Cudrák.
Bývalého vojaka Slotova strana dosadila aj za riaditeľa Slovenského hydrometeorologického ústavu. Ján Kucharčík je zo Žiliny. S meteorológiou sa stretával ako pilot.
Na treťom z ministerstiev ovládaných SNS – na školstve – bývalých dôstojníkov nemajú.
Igor Štefanov už v decembri vysvetľoval, že nástenkový tender je v poriadku. FOTO – ARCHÍV TASR
SNS: Zhoda okolností
„Myslím, že je to zhoda okolností,“ povedal podredseda SNS Jaroslav Paška. Priznáva, že vo vojenských kruhoch mala strana viac sympatizantov „a zrejme sa to prejavuje aj v týchto nomináciách“.
Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj tvrdí, že minulosť týchto ľudí zo silových zložiek neskúmali. „Asi sú takí úspešní ľudia, ktorí podliehali veleniu. Sú zrejme disciplinovaní a šikovní.“
Slota: Naša strana je ako moderná armáda
Slotovu stranu to ťahá k armáde, mnohých vojakov zasa ku Slotovi.
BRATISLAVA. Bezpečnostné služby a najmä armáda. Ovládať ich bolo túžbou všetkých vedení SNS.
Predseda SNS Ján Slota dokonca v roku 2006 sám prišiel s takýmto porovnaním. „Naša strana je ako moderná armáda. Nie je dôležitý počet, ale profesionalita, odhodlanosť a vernosť ideám.“
S armádou súvisí aj prvý vážny spor SNS s Vladimírom Mečiarom. Keď im začiatkom roka 1993 predseda HZDS sľúbil, že obsadia ministerstvo obrany a potom tam dal vlastného Imricha Andrejčáka, vzťahy s HZDS to poznačilo.
Keď sa túžba Slotovej strany naplnila v roku 1994, dosadili na ministerské miesto technika Jána Siteka, ktorý mal dovtedy s obranou len málo spoločné. Ten sa napríklad pokúšal vybudovať domobranu – stranícky nápad SNS. Sitek sa tiež postavil proti skracovaniu vojenskej služby.
Ku koncu volebného obdobia sa SNS opäť dostala do sporu s HZDS – tentoraz pri obsadzovaní miesta náčelníka generálneho štábu. Sitek dokonca navrhol odvolanie štátneho tajomníka nominanta HZDS Jozefa Gajdoša.
Hoci členovia armády nesmú byť členmi strany, viacerých to v tom čase k SNS ťahalo. Slovenská národná strana viackrát vyrokovala pre armádu zvýšenie rozpočtu.
Po štyroch rokoch v opozícii a ďalších štyroch mimo parlamentu sa SNS do veľkej politiky vrátila s predvolebným programom, ktorý sa armáde venoval viac, ako to zvyčajne robia strany na Slovensku.
V SNS boli veľmi sklamaní, že na armádu priamy vplyv nezískali. Ministerstvo obrany je „jednofarebné“ – teda s ministrom aj štátnym tajomníkom zo Smeru.
Odvtedy sa Slotova strana viackrát do vecí armády snažila zapojiť. Predseda SNS verejne loboval za nákup jedného typu vojenských lietadiel, minulý rok opäť prišiel s myšlienkou zakladania domobrany, keďže sa podľa neho nedokážeme len s pomocou armády ubrániť Maďarsku. Strana sa tiež stala hlavným zástancom zachovania vojenských súdov.
Miroslav Kern
Bývalí kontráši vedia viac než dosť
O tajných službách hovorí bývalý riaditeľ českej Vojenskej spravodajskej služby ANDOR ŠÁNDOR.
Je taká koncentrácia ľudí z bezpečnostných zložiek a tajných služieb nominovaných jednou stranou na ministerstvá obvyklá?
„V Česku taká koncentrácia určite nie je.“
Aké zvláštne schopnosti ľudia z tajných služieb majú?
„Analyzovať veľa vecí. Budú určite svojím spôsobom spoľahliví, diskrétni a dôverní. Budú sa možno vedieť pohybovať v zahraničnom prostredí. Mne to pripadá, ako keby to boli kamaráti. Jeden sa uchytil a priviedol ďalších. Je to neobvyklé. V Česku by to nijaký minister nedovolil.“
V Európe je to bežné?
„Takto by to mohlo byť skôr v krajinách, kde prechod týchto štruktúr do štátnej sféry môže mať podtext v privatizácii či v iných aktivitách.“
S akými informáciami odchádzajú z týchto služieb?
„Ľudia, ktorí prišli z vojenskej kontrarozviedky (VOS), môžu mať pre pána Slotu oveľa väčšiu cenu ako ľudia z rozviedky, pretože mohli sledovať privatizáciu aj iné veci. Kontráši môžu prinášať veľa informácií o ľuďoch, o ktorých je záujem.“
Kde skončili českí spravodajcovia?
„Väčšinou v súkromnom sektore. Bývalý šéf BIS Karel Vulterin skončil ako riaditeľ kasína, čo sa kritizovalo.“
Aké špeciálne schopnosti majú bývalí vojaci?
„Určite organizačné schopnosti, disciplínu, organizovanosť. V západnom svete je o vyslúžených vojakov záujem.“
Miroslav Kern

Beata
Balogová
