MADUNICE. Význam osobnosti a postavenie kňaza, básnika a prekladateľa Jána Hollého v slovenských národných dejinách majú pripomenúť župné spomienkové oslavy pri príležitosti 160 rokov od jeho úmrtia. Budú sa konať počas tohto víkendu v Maduniciach a na Dobrej Vode pri Trnave, miestach spätých s poslednými rokmi jeho života.
Dnes sa začnú o 14. hodine v madunickom kostole slávnostnou omšou a pietnym aktom v Záhrade Jána Hollého. V obci prežil Hollý 29 tvorivých rokov, jeho pôsobenie ukončil veľký požiar kostola i fary, pri ktorom o všetko prišiel a trápil ho tiež zhoršujúci sa zrak. Penzionovaného kňaza sa ujal jeho priateľ, farár na Dobrej Vode Martin Lackovič. Hollý tam našiel útočisko na šesť nasledujúcich rokov, tam aj zomrel v roku 1849 a na miestnom cintoríne je pochovaný. To všetko pripomína aj literárno-hudobná kompozícia Velebný pán z Maduníc, s ktorou sa dnes podvečer v miestnom kultúrnom dome predstavia Božidara Turzonovová, Jozef Šimonovič, Peter Michalica, Mária Eliášová a Viera Bartošová.
Župné spomienkové oslavy budú v nedeľu 19. apríla pokračovať na Dobrej Vode sprievodom na cintorín a pietnym aktom pri hrobe básnika. Aj v tejto obci si obyvatelia môžu vypočuť pásmo o ňom, k umelcom sa pripoja Priatelia peknej hudby z Trnavy a sólista Opery SND Daniel Čapkovič. Sprievodnými podujatiami budú počas oboch dní návštevy pamätných izieb Jána Hollého v Maduniciach i na Dobrej Vode.
Ján Hollý sa narodil v roku 1785 v Borskom Mikuláši, teológiu študoval v Trnave. 0d roku 1814 bol kaplánom v Maduniciach, kde napísal svoje najdôležitejšie diela. Originálnou pamiatkou na takmer tridsaťročné pôsobenie básnika je bočný oltár v kostole. Podľa ústne šírenej legendy, ale i záznamov vo farskej kronike je tento oltár vyhotovený z dreva duba v háji Mlíč, pod ktorým Hollý trávil dlhé hodiny a písal básne. Samotný strom mal pohnutý osud, víchrica ho neskôr vyvrátila a napriek snahe vtedajšieho farára sa zmenil postupne na nábytok dedinčanov. Až na jeden kus, z ktorého dal farár Michal Bubnič vyhotoviť oltár. Jeho autor Jozef Seilnacht z Hlohovca naň umiestnil nápis: Tu sa posvätný Mlíča Dub v lesku oltára blyští a Slovákom verným slovami Hollého hlása: "Viere pravej a mojím klesnúť nedopustite prácam, tak vás Boh žehnaj, tak ve všem prospechu dávaj!" Nikto z obyvateľov Maduníc dnes vôbec nepripúšťa myšlienku, že to mohlo byť aj inak.