BRATISLAVA. Je potrebné, aby sa Slovensko posunulo z "rekordného" posledného miesta v účasti v predchádzajúcich eurovoľbách do lepšieho svetla. Myslí si to Ján Figeľ, eurokomisár zodpovedný za vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mládež. "Slovensko za päť rokov zvládlo nielen samotný vstup do EÚ, ale aj vstup do Schengenu a teraz už eurozóny, takže je priamo v centre európskeho diania, je "v kuchyni", kde sa varí," konštatoval pre TASR eurokomisár. Slovákom by preto podľa neho malo záležať, kto a ako SR reprezentuje.
Jednou z možných príčin slabej účasti je podľa neho aj to, že historicky prvé voľby slovenských europoslancov v roku 2004 neboli kontroverzné a nevytvárali napätie. K volebným schránkam vtedy pristúpilo necelých 17 percent Slovákov.
Druhé voľby, ktoré sa na Slovensku uskutočnia 6. júna, by už mali byť o novej situácii, domnieva sa Figeľ. "Nie je to len o tom, či áno alebo nie, ale ako ďalej, akú Európu, akú reprezentáciu v Európe," dodal. Samotný vstup do EÚ bol podľa neho pre Slovensko vyvrcholením úsilia o návrat do Európy. "Zvládli sme doteraz jediné platné referendum, ľudia prijímali EÚ ako odpoveď na slovenské problémy," zdôraznil.
Postoj ľudí k blížiacim sa eurovoľbám by tentokrát podľa neho mohol byť výraznejší a čitateľnejší aj pre ich doterajšiu päťročnú skúsenosť v rámci EÚ. "Ktorú každý nejako nadobudol, či už doma, alebo v Európe ako študent, pracujúci, podnikateľ," doplnil.
Eurovoľby sú zároveň veľkou výzvou pre médiá, domnieva sa Figeľ s tým, že Slováci sa viac dočítajú o národnej, či regionálnej politike a naopak, veľmi málo o európskej. "Často je európska politika videná cez zahraničnú, akoby bola zahraničnou. A pritom ona je výraznou súčasťou našej, vrátane vnútornej politiky," podčiarkol. Európu by SR nemalo vnímať ako čosi vzdialené, ale ako priestor, v ktorom sa nachádzame.
"Nekopíroval by som štáty, kde je účasť v eurovoľbách daná zákonom," reagoval Figeľ na otázku TASR, či by Slovákov "nedonútila" ísť voliť zákonná povinnosť, ktorá v prípade eurovolieb napríklad platí v Belgicku, Nemecku, či Grécku. "Pretože je to isté dedičstvo z minulosti, ale hlavne demokracia nemôže byť postavená na nútení alebo na príkazoch, ale na slobode a zodpovednosti," zdôvodnil svoj postoj.
Ján Figeľ konštatoval, že Európa nie je síce zjednotená na báze geografie, prípadne biznisu, ale udržiava ju zdieľanie hodnôt.