BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady SR v priebehu budúceho týždňa zasadnú do svojich lavíc v rámci dvoch schôdzí. Okrem pokračujúcej riadnej na nich totiž čaká aj mimoriadna s jediným bodom programu - vyslovenie nedôvery ministrovi výstavby a regionálneho rozvoja Igorovi Štefanovovi (SNS). Návrh na zvolanie tohto rokovania podali členovia opozičných strán v piatok (17.apríla), predseda NR SR Pavol Paška ho musí zvolať do siedmich dní.
Konkrétny deň a čas začiatku mimoriadnej schôdze je plne v kompetencii prvého muža parlamentu, obmedzuje ho len spomínaná sedemdňová lehota. Iniciátori takéhoto rokovania zase musia splniť podmienku doručenia minimálne 30 podpisov poslancov do podateľne NR SR. Pod návrh na zvolanie schôdze venovanej Štefanovovmu odvolaniu sa ich podpísalo 51.
Členovia zákonodarného zboru stihli za prvé tri rokovacie dni aktuálnej 35. schôdze hlasovať o 32 bodoch z celkového počtu 101. Takmer výlučne však išlo o materiály vo fáze prvého čítania, širšie diskusie sa tak očakávajú v najbližších dňoch, keď sa na rad dostanú rozpravy pred definitívnym hlasovaním o právnych normách.
Už v utorok (21.apríla) sa bude rozhodovať o opozičnom návrhu na zrušenie Fondu národného majetku, čo je posledný materiál zo šestice noviel z dielne SDKÚ-DS, SMK a KDH, ktorými chceli opozičné subjekty eliminovať dopady hospodárskej krízy. Prvých päť návrhov koaliční poslanci zastavili v prvom čítaní už v piatok.
Opozičných autorov má aj novela rokovacieho poriadku, ktorej cieľom je znemožniť nepriame novely zákonov. Predkladatelia sú presvedčení, že je nežiaduca prax, keď sa v druhom čítaní podávajú poslanecké návrhy novelizujúce iné zákony, ktoré s prerokúvaným návrhom nemajú žiadny vecný súvis. Paška však už avizoval, že koalícia takýto materiál nepodporí.
Dušan Jarjabek (Smer-SD) zase pripravil novelu zákona o divadelnej činnosti. Svojou iniciatívou chce formou príspevku pomôcť umelcom, ktorým udalosť súvisiaca s výkonom zamestnania znemožnila riadny výkon povolania. Podmienkou na získanie príspevku má byť odpracovanie najmenej 22 rokov ako spevák, hudobník na dychový nástroj a tanečník, alebo 30 rokov v ostatných profesiách. Žiadatelia musia mať spomínané roky odpracované v Slovenskom národnom divadle, Slovenskej filharmónii, Štátnej filharmónii Košice alebo v Štátnom komornom orchestri Žilina. Výška osobitného príspevku sa stanovuje na 50 percent z priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve SR zistenej Štatistickým úradom.
Poslanci definitívne rozhodnú o osude novely zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb od poslankýň ĽS-HZDS Kataríny Tóthovej a Ľudmily Muškovej. Ak prejde, tak mládež do 18 rokov nebude môcť požívať alkoholické nápoje, ani iné návykové látky. Navyše, maloletí do 15 rokov sa nebudú môcť zdržiavať bez dozoru svojich zákonných zástupcov po 21.00 h na verejne prístupných miestach, v ktorých sa podávajú alkoholické nápoje.
V návrhu je tiež zakotvená oznamovacia povinnosť polície, pedagogického zboru či zdravotného zariadenia, ktoré prichádzajú do kontaktu s maloletými či mladistvými, ktorí požili alkoholické nápoje alebo iné návykové látky. Oznamovať zadržanie mládeže do 18 rokov pod vplyvom alkoholu alebo návykových látok bude po novom aj železničná polícia, čo je podľa Tóthovej pomerne dôležité, pretože "opití mladiství a maloletí sa potulujú po staniciach, prevážajú sa vlakmi a ráno nimi v takom stave prichádzajú do škôl".