SME
Pondelok, 29. november, 2021 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Chybička? Zabudnite na dotáciu

Ministerstvo hospodárstva nedalo šancu opraviť žiadosti o eurofondy.

Triviálne chyby v projektoch, ktoré financuje Európska únia, by sa mali dať opraviť, myslia si v Bruseli.Triviálne chyby v projektoch, ktoré financuje Európska únia, by sa mali dať opraviť, myslia si v Bruseli. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – TASR)

BRATISLAVA. Predstavte si, že si chcete kúpiť stroj, ktorý by zlepšil vzhľad fliaš s alkoholickým nápojom, ktorý predávate, a tak zvýšiť konkurencieschopnosť vašej firmy. Zoženiete si skúseného poradcu, ktorý vám napíše projekt. Podáte žiadosť o príspevok z eurofondov na ministerstve hospodárstva, a čakáte, kým vám schvália dva milióny korún, ktoré potrebujete.

Predstavte si šok, keď zistíte, že váš projekt vyradili, pretože pri vypĺňaní jednej z tabuliek došlo k dvom nenápadným chybám. V tabuľke ste percentuálny znak použili tam, kde ste ho napísať nemali, a nepreškrtli ste správne políčko. V takmer 130-stranovom projekte s 21 prílohami ďalšie chyby nenašli.

Eurofondy sú lacným zdrojom na modernizáciu Slovenska. Ale aj na šírenie korupcie a ňou opelených ziel. Čítajte viac v komentári Ivana Štulajtera: Ako tu rozdávame

Podáte odvolanie a opravíte chyby, nie? Aby váš projekt mohli posudzovať na základe kvality, a nie nepodstatných chýb. Ale na Slovensku na ministerstve hospodárstva to nie je možné.

„V zmysle podmienok výzvy na predkladanie žiadosti o nenávratný finančný príspevok, nie je možné doplniť žiadosť, ktorá nesplní formálne náležitosti," sucho napíšu v liste podpísanom ministrom Ľubomírom Jahnátkom.

Z 308 žiadostí o financovanie v rámci programu na podporu zavádzania inovácií, ktorý bol skončený 4. júla 2008, až 244 vyradili. A z nich 225 pre neúplnosť a 19 pre neoprávnenosť. Dôvody boli rôzne - od banalít až po skutočne nekompletné žiadosti. Problémom je, že tí, čo spravia drobné chyby, už nedostali šancu ich opraviť.

Očakávajú zdravý rozum

Denník SME má niekoľko projektov vyradených na základe takýchto chýb. Väčšinu posudzovala Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), jedna zo štyroch podobných agentúr, ktoré majú do roku 2013 k dispozícii 908 miliónov eur (27,4 miliardy korún) na podporu konkurencieschopnosti a hospodárskeho rastu.

„SIEA vykonáva kontrolu formálnej správnosti žiadostí o nenávratný finančný príspevok plne v súlade s manuálom riadenia a usmerneniami riadiaceho orgánu," povedal Vahram Chuguryan, hovorca ministerstva hospodárstva.

Majitelia firiem nechceli prípady komentovať pod svojím menom, lebo v budúcnosti chcú žiadať o dotácie. Ale poukazujú na to, že nejde ani tak o správnosť postupu pri individuálnych žiadostiach, ako skôr o systém, ktorý je pre ministerstvo plne v súlade so zákonom, ale pre Európsku komisiu je v nesúlade so zmyslom eurofondov.

„Áno, treba rešpektovať pravidlá, nielen aby sme chránili peniaze európskych daňových poplatníkov, ale očakávame, že ľudia budú používať aj trochu zdravého rozumu," hovorí Dennis Abbott, hovorca európskej komisárky pre regionálnu politiku Danuty Hübnerovej. Triviálne chyby sa podľa neho dajú opraviť.

Ďalšie chyby

V iných rozhodnutiach o neschválení žiadostí o europeniaze, ministerstvo a jeho agentúra poukázali na ďalšie banálne chyby. Jeden žiadateľ mal zle napísať dátum - namiesto formy dd.mm, napísal dd/mm. Ďalší predložil výpis z registra trestov z Rakúska, nie zo Slovenska - pritom išlo o rakúskeho štátneho občana.

„Originál žiadosti o nenávratný finančný príspevok je nedostatočne zviazaný, väzba sa rozpadáva," napísali o inom, neschválenom projekte.

Chuguryan tvrdí, že nie všetky drobné chyby, na ktoré upozornili revízori SIEA, boli dôvodmi na vylúčenie. „S cieľom komplexne informovať, SIEA žiadateľom v oznámení o neschválení žiadostí uvádza aj tie pochybenia, ktoré neboli samy osebe diskvalifikačné," povedal.

„Dôvodom na vyradenie žiadosti je nesplnenie podmienok oprávnenosti alebo úplnosti predloženej žiadosti." Tiež upozornil, že iba 5 z 344 žiadateľov o príspevok sa odvolalo. Skúsení poradcovia nad týmito argumentmi neveriacky krútia hlavami.

„Iní neúspešní žiadatelia vedeli zo skúseností, že si nepomôžu, a navyše ministerstvo samo napísalo, že odvolanie je neprípustné," povedala špecialistka na eurofondy, ktorá má štyri roky skúseností s prípravou projektov.

Rozhodneme u nás

„Hlavným problémom je, že ministerstvo nevyzvalo žiadateľov na doplnenie chýbajúcich príloh alebo podkladov k projektu, pričom toto právo všetkým žiadateľom udelilo samotné ministerstvo v dokumentoch súvisiacich s výzvou," hovorí poradkyňa na eurofondy.

Európska komisia nemôže prikázať krajinám a ministerstvám, aké kritériá majú používať pri posudzovaní projektov. Žiada len, aby proces bol transparentný, objektívny a bez diskriminácie.

„V prípadoch, kde žiadosti nespĺňajú všetky technické podmienky, Európska komisia radí, aby o tom žiadateľov informovali, a dostali rozumný časový interval na podanie ďalších informácií alebo objasnili svoju žiadosť," povedal Abbott.

„Žiaľ, nie je to prvýkrát, že počujem o odmietnutí žiadosti pre stupídne, drobné chyby. Nie je to problém len Slovenska. Azda zverejnenie tohto prípadu presvedčí prísne výberové komisie, aby sa trošku upokojili a používali zdravý rozum."

Máme sa čo učiť

Zhovárali sme sa s KONSTANTINOM BEKOSOM, obchodným radcom rakúskeho veľvyslanectva na Slovensku.

Mnoho žiadateľov o eurofondy z ministerstva hospodárstva sa sťažovalo na to, že boli vylúčení z formálnych dôvodov pri vypĺňaní formulárov. Aj vy ste počuli o takých prípadoch?

„Áno."

Od koho?

„Od rakúskych podnikateľov, ktorí mali záujem sa zúčastniť na verejných tendroch."

Čo si o tom myslíte?

„Spôsob, ako sa postupovalo v týchto tendroch, bol veľmi, veľmi zvláštny. Je bežné, že v rámci procesu žiadosti o eurofondy dostanete špeciálne ohraničené časové obdobie, väčšinou týždeň, aby ste mohli opraviť formálne chyby. Tieto podmienky sú bežné v Európe, ale tu to tak často nie je."

Myslíte si, že praktiky ministerstva hospodárstva sú v rozpore s pravidlami a zmyslom prerozdeľovania európskych fondov?

„Idete priďaleko, toto by som o ministerstve nepovedal. Skôr ide často o to, že nesprávne interpretujú pravidlá."

Podľa našej informácie ste koncom minulého roka napísali list ministrovi hospodárstva Ľubomírovi Jahnátkovi, v ktorom ste poukázali na nedostatky ich postupov pri posudzovaní žiadostí o eurofondy. Čo konkrétne ste im vyčítali?

„Bol by som nerád, keby ste o tom písali."

Dostali ste odpoveď?

„Samozrejme."

Ste teraz spokojný, že slovenská strana vás vypočula a napravila chyby?

„Samozrejme, že nie. Ale každá členská krajina v únii dostane čas na to, aby sa naučila pravidlá verejného obstarávania, a Slovensko je ešte v prvej fáze."

(tom)
Europeniaze sú na ceste k ľuďom blízkym Smeru

Najväčšie dotácie, ktoré ministerstvo hospodárstva odsúhlasilo v operačnom programe Konkurencia a hospodársky rast, dostali firmy spojené s ľuďmi blízkymi vládnemu Smeru.

BRATISLAVA. Spoločnosti Plastika, kde je Juraj Široký členom predstavenstva a kde bol Ľubomír Jahnátek do roku 2005 generálnym riaditeľom, odsúhlasili na inovácie z eurofondov 4,8 milióna eur (143,9 milióna korún).

Široký je považovaný za jedného z mecenášov Smeru, Jahnátek vedie od roku 2006 ministerstvo hospodárstva. Výberová komisia odsúhlasila príspevok 3,9 milióna eur aj pre Hriňovské strojárne, kde je Roman Václavík predsedom predstavenstva. Ten Václavík, ktorý bol v minulosti vedúcim ekonomickej sekcie Smeru.

A darilo sa aj Grafobalu, kde je členom predstavenstva Ivan Kmotrík, blízky kamarát údajného sponzora Smeru Vladimíra Poóra. Grafobal by mal dostať 4,4 milióna eur.

Riaditeľom agentúry SIEA, ktorá posudzovala žiadosti, je Martin Vavřinek. V minulosti pracoval pre Širokého firmu Harvard a pôsobil aj v dozornej rade firmy Finasist, kde je Široký členom predstavenstva.

Zákon o pomoci a podpore poskytovanej z fondov Európskeho spoločenstva hovorí, že osoby, ktoré sa podieľajú na posudzovaní žiadostí, musia byť z konaní vylúčené, ak „so zreteľom na jej pomer k žiadateľovi alebo žiadosti možno mať pochybnosť o ich nezaujatosti".

Vahram Chuguryan, hovorca ministerstva hospodárstva, vylúčil, že by politické alebo obchodné kontakty hrali úlohu pri vyberaní úspešných projektov. „Vo vzťahu ku generálnemu riaditeľovi Martinovi Vavřinkovi nebol porušený predpis vzťahujúci sa na výber projektov."

Zamestnanci ministerstva, ktorí sa zaoberajú žiadosťami o eurofondy, podpíšu „čestné vyhlásenie o nestrannosti, zachovaní dôvernosti informácií a vylúčení zaujatosti".

(tom)
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 2. Získaj náskok pred štartom
 3. Proxenta oficiálne potvrdila záujem o ďalšie investície na Kube
 4. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom
 5. Vytvor si svoju budúcnosť podľa vlastných predstáv!
 6. Chcete vedieť, kto fotí influencerky, celebrity a hviezdy?
 7. Dávajú osemročnú záruku. Batérie vyvíjajú už desať rokov
 8. Štúdium ekológie, dizajnu či tech. inovácií je životný štýl?
 9. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 10. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 1. Magnetickej rezonancie sa nemusia obávať ani klaustrofobici
 2. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 3. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 4. Recruitment allowance as an employment recruitment instrument
 5. Compliance – who should be responsible?
 6. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 7. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 8. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 9. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 10. Tipy na darčeky, ktoré potešia každú ženu
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 29 428
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 708
 3. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 9 639
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 6 757
 5. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 121
 6. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 179
 7. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 687
 8. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom 2 433
 9. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 189
 10. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 107
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Potrebovali sme lockdown spolu s intenzívnym očkovaním, dostali sme toto.


28. nov
Ilustračné.

Ľudia berú lieky pre operence a kone.


2 h
Manželka premiér Hegera Lucia Hegerová.

Deti vidia manžela iba ráno, hovorí.


16 h

Neprehliadnite tiež

Hlavné pódium na festivale Pohoda 2019.

Do výzvy prišlo spolu 73 žiadostí o podporu v celkovej výške viac ako 12,6 milióna eur.


TASR 17m
Mesto Košice nezatvorením škôl veľmi riskuje, tvrdí staromestský starosta Igor Petrovčik.

Kritizuje mesto i hygienu, že nekonajú.


29m
Premiér Eduard Heger počas rokovania vlády.

Na komunálnej úrovni ľudia v priemere viac veria starostom a poslancom malých dedín ako primátorom.


TASR 41m
Skryť Zatvoriť reklamu