BRATISLAVA. Len niekoľko dní pred zverejnením prípadu šikanovania chlapcov na košickej policajnej stanici navštívili viaceré policajné oddelenia po celej krajine členovia európskeho výboru na zabránenie mučenia
a neľudského či ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania. Výbor Rady Európy sleduje zaobchádzanie so zadržanými.
Výsledky inšpekcie budú známe až o niekoľko mesiacov. Spolupracovníčka výboru Zuzana Szatmáry z Nadácie Charta 77 však hovorí, že už teraz má Slovensko resty. Výbor nám dal pred dvanástimi rokmi odporúčania, ktoré podľa nej mohli podobným prípadom ako košická šikana zabrániť. Doteraz sme ich nevypočuli. „Už v roku 1997 výbor odporučil okrem systémových opatrení v polícii aj elektronické zaznamenávanie výsluchov nielen pre prevenciu možného násilia, ale aj pre ochranu občanov, ako aj policajtov," hovorí Szatmáry.
Charta 77, ktorú výbor poveril preveriť, ako slovenská vláda zaviedla odporúčania, v správe rok nato konštatovala, že kamery polícia používa iba ojedinele. „Aj vyšetrovatelia by privítali možnosť pravidelného elektronického zaznamenávania výsluchov, ale nedostatok financií pre políciu to nedovoľuje."
Polícia: nahrávame, nevieme ako často
Szatmáry sa s členmi výboru stretla aj teraz. „Na základe našich skúsenosti z praxe som im musela zopakovať, že odporúčania sa bežne nezaviedli," hovorí. „Práve v policajnej práci môže ľudský faktor zohrať nebezpečnú rolu a musíme rátať aj s výskytom rasizmu a agresivity."
„Polícia bola oprávnená nahrávať výsluchy ešte pred odporúčaním, čo aj využívala. Po odporúčaní minister vnútra vydal nariadenie, na ktorého základe uložil pokyn zabezpečiť miestnosti, kde by v prípade potreby bolo možné nahrať výsluch," oponuje Andrea Polačiková z ministerstva vnútra.
„Každé z ôsmich krajských a 43 okresných riaditeľstiev Policajného zboru disponuje jednou výsluchovou miestnosťou, v ktorej je možné vykonávať výsluch prostredníctvom audiovizuálnej techniky," dodáva.
Bývalý dlhoročný vyšetrovateľ, ktorý zo zboru odišiel pred rokom, však hovorí, že na kamery sa nahrávali zväčša iba výsluchy detí, ktoré boli týrané alebo znásilnené, aby nemuseli o traume opakovane vypovedať pred súdom. „Vyšetrovatelia mali možnosť nahrávať si aj iné výsluchy, robili to však maximálne v jednom prípade zo sto."
Nahrávanie výsluchov by uvítal. „Kamera pôsobí preventívne, keď viete, že vás natáčajú, budete sa správať inak, a to platí pre vyšetrovateľov aj zadržaných," myslí si. „Policajti by sa museli začať správať profesionálnejšie," dodáva.
Ministerstvo vnútra prehľad o podiele nahrávaných výsluchov nemá. „Vyšetrovateľ je procesne samostatný a je iba na jeho rozhodnutí, ako bude postupovať," hovorí Polačiková.
Rómovia na stanici
Prípadom ako košická šikana by sa podľa nej nezabránilo ani nahrávaním výsluchov. „Zverejnené nahrávky nepochádzali z výsluchu, ale z iných priestorov v policajnej budove."
Zlé zaobchádzanie polície so zadržanými nám výbor vyčítal aj po poslednej inšpekcii v roku 2005. „V značnom percente prípadov, ktoré sa dostali do pozornosti delegácie, boli obeťami údajného zlého zaobchádzania Rómovia," napísala slovenskej vláde predsedníčka výboru Silvia Casale.

Beata
Balogová
