BRATISLAVA. Ferdinand Devínsky, ktorý podľa pražských archívov spolupracoval v osemdesiatych rokoch s ŠtB, už nie je predsedom parlamentného výboru pre vzdelanie, vedu, mládež a šport. Poslanec sa vzdal aj funkcie náhradníka v Stálej delegácii v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy. Oznámil to cez víkend predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi.
Denník SME v piatok informoval, že poslanec SDKÚ Devínsky podpísal v roku 1986 spoluprácu s komunistickou rozviedkou. Jej vedecko-technický odbor zaujímali britskí profesori a farmaceutické projekty, ktoré robili. Zo spisu vyplýva, že počas stáže v Londýne Devínsky donášal na troch britských kolegov.
Tieň podozrenia
„Prijal som politické konzekvencie, pretože si myslím, že ak existuje tieň podozrenia, treba z toho vyvodiť zodpovednosť. Okrem toho nechcem, aby táto kauza poškodzovala SDKÚ," povedal včera Devínsky.
SDKÚ chce totiž spolu s KDH a SMK predložiť návrh, aby parlament odvolal z funkcie riaditeľa NBÚ Františka Blanárika, ktorý v minulosti spolupracoval s Vojenskou kontrarozviedkou. Devínsky pripustil, že aj tento moment ovplyvnil jeho rozhodnutie vzdať sa parlamentných funkcií.
Poslanecký mandát však vrátiť nemieni. „Mandát mi dali voliči, nie strana." Devínsky hovorí, že svoje rozhodnutie s nikým v SDKÚ nekonzultoval. „Je to moje rozhodnutie, nikto na mňa netlačil."
Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda ešte v piatok povedal, že Devínskemu dôveruje. Podpredsedníčka SDKÚ Iveta Radičová Devínskeho postoj ocenila. Podľa nej by mal však poslanecký klub diskutovať aj o jeho mandáte.
„SDKÚ je strana, ktorá od začiatku prezentuje, že čelní predstavitelia komunistickej strany a ŠtB by nemali byť vo funkciách ani na kandidačných listinách."
Devínsky: Budem sa brániť
Devínsky stále trvá na tom, že so Štátnou bezpečnosťou nespolupracoval. „Vyžiadam si tie spisy a budem sa brániť."
Či sa obráti aj na súd, aby sa očistil, zatiaľ nevedel povedať. „Najskôr si to musím pozrieť a poradiť s právnikmi."
V máji 2002 Devínsky v rozhovore pre týždenník Domino fórum na otázku, či ho pred pobytom vo Veľkej Británii nekontaktovali eštebáci, odpovedal: „Nie. História mojej cesty obsahuje toľko odmietnutí straníckych orgánov a vedenia školy, že som pre nich asi nebol zaujímavý."
„Netušil som, že ľudia, ktorí ma kontaktovali, sú eštebáci," hovorí dnes. Ako sa mu predstavili, už si nepamätá. „Myslím, že hovorili niečo o vede a technike."
Devínsky tiež tvrdí, že v roku 1992 dostal od federálneho ministra vnútra Petra Čermáka negatívne lustračné osvedčenie.

Beata
Balogová
