BRATISLAVA. Štýl politiky Strany maďarskej koalície (SMK) je správny, pričom je oveľa korektnejší a férovejší ako bol predtým. V dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol predseda strany Pál Csáky. Reagoval tak na otázku moderátora, ktorý ho upozornil, že jeho predchodca Béla Bugár chce pôsobiť na súčasné vedenie, aby zmenilo spôsob vnútrostraníckej politiky.
Csáky poukázal na dianie spred niekoľkých rokov v levickej nemocnici, ktorú prevádzkovali, podobne ako domy sociálnych služieb, neziskové organizácie. S nimi mali byť spojené mená troch bývalých poslancov Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) za SMK. Do údajných machinácií s nemocnicou a sociálnymi zariadeniami mali byť zapojení aj ľudia, ktorí sa v piatok 11. apríla rozhodli na okresnej konferencii v Leviciach odísť z SMK.
Šéf strany vysvetlil, že spomínané udalosti pravdepodobne stoja za neúspechom SMK v ostatných voľbách do VÚC. Pokiaľ v roku 2001 Levice v NSK zastupovali ôsmi poslanci, v ďalších voľbách nezískali ani jeden mandát. Istí ľudia, spájaní s udalosťami v spomínaných zariadeniach, chceli podľa Csákyho kandidovať aj v tohtoročných voľbách do VÚC. Jednou zo záujemkýň o poslanecký post bola bývalá okresná predsedníčka SMK v Leviciach Csilla Andruska. O kandidátke rozhodovali delegáti na piatkovej okresnej konferencii. "V levickom okrese sa v roku 2005 rozhodli, že títo ľudia nie sú dobrými kandidátmi a že ich ani teraz nie je možné postaviť," upozornil s tým, že ide o demokratický krok, ktorý treba akceptovať.
Podľa jeho slov bývalí členovia SMK túto situáciu nezvládli, urazili sa a odišli z konferencie. "Je mi to ľúto, to sa vo vyspelej demokracii nerobí," konštatoval.
Csáky si nemyslí, že to čo sa udialo v Leviciach, by bolo začiatkom odchodu ďalších členov zo strany.
Pripomenul, že bol prvý, ktorý kritizoval pomery v Nitrianskom kraji. "Ale trvám na tom, že sme spravovali NSK lepšie ako súčasná veľká slovenská koalícia," dodal. Zároveň pripustil, že na konci predchádzajúceho volebného obdobia regionálnej samosprávy sa urobili minimálne dve chyby smerom k nemocniciam a sociálnym zariadeniam.
Neobáva sa ani vzniku novej strany, ktorá by mala byť alternatívou k SMK. "Ak sa vytvorí s týmito ľuďmi a na takých princípoch, ktoré dokázali pri kauze s nemocnicou, tak sa toho neobávam," poznamenal. Súčasne poprel, že by v strane nebola demokracia, podľa neho sa o niektorých problémoch hovorí otvorenejšie. "Na skutočnú demokraciu, treba mať inteligenciu a tá pravdepodobne niekedy chýba," uzavrel.
Zala: Dzurinda vyčerpal ako líder SDKÚ vplyv na verejnosť
Mikuláš Dzurinda vyčerpal svoje možnosti ako stranícky líder SDKÚ-DS, ktorý má vplyv na verejnosť. Uviedol to v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike poslanec NR SR za Smer-SD Boris Zala.
Dodal však, že šéf SDKÚ-DS je silný v mocenských zápasoch. V tejto súvislosti spomenul napríklad minuloročné vylúčenie niektorých členov z bratislavskej krajskej organizácie strany. Ak si podľa neho tím okolo podpredsedníčky strany a bývalej prezidentskej kandidátky Ivety Radičovej myslel, že Dzurinda sa vzdá moci, tak to bol omyl. "Boj medzi Radičovou a Dzurindom je vnútornou vecou SDKÚ-DS," uviedol Zala.
Podpredseda najsilnejšej opozičnej strany Eduard Kukan reagoval, že Dzurinda je dobrým politickým bojovníkom, pričom sa dokázal vynájsť v ťažkých situáciách. "Odpisovať ho je predčasné," konštatoval. Nemá vedomosti o pnutí vo vnútri strany a ako povedal, treba počkať na Radičovej rozhodnutie. "Môže to dopadnúť tak, že sa očakávané zápasy a turbulencie nebudú konať," poznamenal.
V súvislosti s júnovými voľbami do Európskeho parlamentu (EP) sa obaja zhodli na tom, že ich hlavnou témou bude ekonomika a hospodárska kríza. Podľa Zalu je dôležité, že Slovensko v súčasnosti rieši krízu len v spolupráci s krajinami Európskej únie, čo si občania SR uvedomujú. "Európska parlament v tom hrá dôležitú úlohu," vysvetlil. Ako uviedol Kukan, občania pochopia, že európske inštitúcie, vrátane europarlamentu, prijímajú rozhodnutia, ktoré sa ich bytostne dotýkajú.