Bratislava 3. mája (TASR) - Rozvinúť dialóg medzi jednotlivými národnostnými menšinami v Slovenskej republike a prispieť k tvorbe kvalitnej legislatívy v oblasti postavenia menšín a etnických skupín je cieľom medzinárodnej konferencie, ktorá sa dnes koná v Bratislave.
Podpredseda vlády SR pre ľudské a menšinové práva a regionálny rozvoj Pál Csáky v úvode konferencie s názvom Identita národnostných menšín oboznámil prítomných s legislatívnymi cieľmi svojho kabinetu. Jedným z nich je aj prijatie zákona o financovaní menšinových kultúr, ktorého návrh plánuje predložiť vláde do konca roka. V septembri predloží prvú verziu antidiskriminačného zákona, v ktorom po prvýkrát bude zakázané verejné hanobenie nielen národa, ale aj národnostných menšín a etnických skupín. Tretím pripravovaným je zákon o ombudsmanovi, ktorý sa dostane na prerokovanie a schválenie vláde SR do konca júna. P. Csáky predpokladá, že Národná rada SR ho prijme na októbrovom zasadaní, následne budú voľby ombudsmana tak, aby bol od januára tento inštitút funkčný. Úrad ombudsmana by mal v prvej fáze zamestnávať asi 20 ľudí. Posledný pripravovaný zákon o menšinách nebude zrejme možné prijať v tomto volebnom období, dodal Csáky.
V súvislosti so sčítaním obyvateľov, domov a bytov podpredseda vlády ocenil, že po prvýkrát budú použité dvojjazyčné sčítacie hárky, a to v maďarskom, rómskom, ukrajinskom a rusínskom jazyku.
Na margo zjednocovania štátov v Európskej únii P. Csáky povedal, že Európu nie je dobré unifikovať v oblasti kultúry a jazyka. Zachovanie čŕt národnostných menšín je problém, ktorý sa v súčasnosti rieši na Slovensku, a podľa vicepremiéra by sme naše skúsenosti mohli neskôr Európe ponúknuť.