Košice 3. mája (TASR) - Prezentácia odborných výsledkov, výmena skúseností a riešenie problémov v oblasti životného prostredia s dôrazom na trvalo udržateľný rozvoj boli hlavným cieľom konferencie Environmentálne problémy miest, ktorá sa dnes konala v Košiciach.
Ako vyplynulo z vyjadrenia odbornej garantky podujatia Edity Virčíkovej, miesto konania konferencie nebolo vybrané náhodne, pretože Košický kraj patrí v rámci Slovenska medzi najviac znečistené regióny s najmenej vybudovanou infraštruktúrou. Je v ňom napríklad vypúšťaný najväčší objem emisií, najmenej vybudovaných kanalizačných a vodovodných sietí a táto situácia sa stáva jedným z limitujúcich faktorov pre ďalší sociálno-ekonomický rozvoj kraja.
Účastníci pracovali v piatich sekciách - ovzdušie, voda, odpady, ochrana prírody a trvalo udržateľný rozvoj, t. j. zachovanie kvality života aj pre budúce generácie. Osobitosťou environmentálnej konferencie je, že poskytuje samosprávam a samotným obyvateľom odporúčania a návody na zlepšenie životného prostredia. Virčíková podotkla, že ekológia chápaná ako aktívna politika rezonuje aj v predvstupových procesoch Slovenska do EÚ.
Tohtoročný štvrtý ročník sa konal pod záštitou prednostu Krajského úradu v Košiciach a na konferencii sa zúčastnili predstavitelia akademickej obce a zástupcovia verejnej správy, zaoberajúci sa problematikou životného prostredia.