Košice 3. mája (TASR) - Predseda Ústavného súdu SR Ján Mazák dnes v Košiciach otvoril 18. zasadnutie Podvýboru pre ústavné súdnictvo a národných koordinátorov ústavných súdov pri Európskej komisii pre demokraciu prostredníctvom práva, nazývanej podľa miesta sídla aj Benátska komisia. Miestom dvojdňového rokovania 34 medzinárodne uznávaných ústavných odborníkov z 24 krajín Európy, Japonska a dvoch medzinárodných inštitúcii sa totiž po prvý raz stalo sídlo najvyššieho slovenského orgánu na ochranu ústavnosti.
"Košice sú teraz na dva dni európskym hlavným mestom ústavného súdnictva", konštatoval na stretnutí s novinármi generálny tajomník Benátskej komisie Gianni Bouquicchio. V tejto súvislosti pripomenul, že ústavné súdnictvo ako pojem sa zrodilo v prvej Československej republike, pričom v Brne bol konštituovaný prvý ústavný súd na svete. Ocenil zároveň úlohu ktorú zohral ÚS SR v predchádzajúcom období. "Dokázal, že je nezávislým, nestranným orgánom, ktorý prispieva k hodnotám právneho štátu."
Benátska komisia vznikla pred jedenástimi rokmi v rámci Rady Európy s cieľom podporovať rozvoj demokracie v Európe a napomôcť procesu prispôsobovania ústav krajín východnej Európy princípom európskej ústavnosti. Pracuje v nej vyše 100 odborníkov z 52 krajín sveta. Členmi sú nezávislí experti, predovšetkým univerzitní profesori ústavného a medzinárodného práva, sudcovia najvyšších a ústavných súdov poslanci i vysokí štátni funkcionári z členských štátov Rady Európy. Ďalšie krajiny sveta majú štatút pozorovateľa.
Poslaním podvýboru pre ústavné súdnictvo, kde SR zastupuje sudca ÚS SR Ján Klučka a jeho kolega Daniel Šváby je národným koordinátorom, je práca na vytváraní pravidiel medzinárodného informačného systému usporiadania judikatúr jednotlivých európskych ústavných súdov. Zavedenie jednotnej klasifikácie pojmov umožňuje zjednodušený prístup k rozhodnutiu ktoréhokoľvek ústavného súdu.
Ústavný podvýbor Benátskej komisie sa schádza štvrťročne, z toho raz za rok v jednej z členských krajín. Schôdzky majú pracovný charakter a sú pôdou pre praktickú výmenu skúseností a rozhodnutí európskych ústavných súdov. Vo všeobecnosti je jednou z hlavných úloh komisie podporovať spoluprácu pri rozvoji ústavného súdnictva. Všetky jej aktivity majú podporiť "medzinárodnú ústavnosť" a hľadanie spoločnej základne pre judikatúru rôznych krajín s cieľom napomáhať rozvoju európskych ústavných tradícií. *ver som NNNN