Bojnice 3. mája (TASR) - Stretnutia ministrov životného prostredia (ŽP) krajín Visegrádskej štvorky (V4) majú pre Slovensko, podľa slov ministra ŽP Slovenskej republiky Lászlóa Miklósa, predovšetkým významný politický aspekt. Iniciovala ich totiž v roku 1999 slovenská strana v snahe dobehnúť odstup, ktorý malo Slovensko od Českej republiky, Maďarska a Poľska v prípravách na vstup do Európskej únie. Tento cieľ sa plne podaril.
Miklós to uviedol dnes v rozhovore pre TASR v Bojniciach, kde sa začalo v poradí už piate stretnutie ministrov V4. Vzájomná informovanosť, koordinácia činnosti a tiež spoločné postupy prispievajú k tomu, že všetky štyri krajiny na rôznych medzinárodných fórach vystupujú jednotne. Konštatoval, že sa odvtedy nestalo, aby ostatné krajiny nepodporili Slovensko aj v kapitole ŽP, ktorá je vo vzťahu k EÚ považovaná za ťažkú.
Stretnutia ministrov prinášajú aj námety pre expertov na spoločné riešenie mnohých praktických problémov predovšetkým v cezhraničnej spolupráci. Napríklad v oblasti chránených území prekračujúcich hranice susedných štátov. Tak sa napríklad podarilo zapísať spoločné krasové útvary okolo slovensko-maďarských hraníc do svetového kultúrneho dedičstva.
V Bojniciach sa ministri okrem iného zaoberajú návrhom na zriadenie ekologických daní, ktorý predostrela česká delegácia. Posúdia tiež problematiku trvalo udržateľného rozvoja vo vzťahu k OECD. Vzhľadom na to, že o dva týždne sa v Paríži uskutoční rokovanie ministrov ŽP OECD, Miklós očakáva, že účastníci stretnutia dajú tiež podporné stanovisko Kjótskemu protokolu o znižovaní emisií, ktorého negociácia sa vinou postoja USA v poslednom období zastavila.