Košice 3. mája (TASR) - Otváracím koncertom z diel Johannesa Brahmsa a Ludwiga van Beethovena začal sa dnes v košickom Dome umenia 46. ročník medzinárodného hudobného festivalu Košická hudobná jar (KHJ).
Brahmsovo dielo symfónia č.1 c mol a Beethovenov Koncert pre klavír a orchester č. 5 es dur, nazývaný aj Cisársky uviedla košická Štátna filharmónia (ŠF) pod taktovkou mladého maďarského dirigenta Domonkosa Héju. Klavírne party zahral český klavirista Jan Simon. Na KHJ nahradil brnianskeho umelca Igora Ardaševa, ktorý náhle ochorel a na festivale nevystúpi.
Pred koncertom, nad ktorým prevzal záštitu Generálny konzulát Českej republiky v SR so sídlom v Košiciach, otvorili slávnostne v salóniku Domu umenia výstavu sninského akademického maliara Andreja Smoláka Vášne a sny III.
Tohtoročnú KHJ pripravila dramaturgia ŠF v romantickom duchu a v znamení mladých účinkujúcich umelcov. Rámcom festivalu v dňoch 3. až 31. mája sú diela dvoch hudobných velikánov - Johannesa Brahmsa na otváracom koncerte a Giussepe Verdiho na záver podujatia.
Program pozostáva zo šiestich symfonických, dvoch komorných a jedného jazzového koncertu. Súčasťou festivalu bude literárno-hudobný večer s čítaním úryvkov z knihy Prorok od Chalila Džibrána, ako aj predstavenie Verdiho opery Rigoletto v Štátnom divadle.
Ako uviedol riaditeľ ŠFK Július Klein, popri známych hudobných opusoch a autoroch zaznie po prvý raz na košickej hudobnej scéne viacero skladieb - Symfonia pieni žalostnych od Henryka Góreckeho, Schönbergovo Sláčikové kvarteto č. 4, Bruchova skladba Kol Nidrei i Blochova hebrejská rapsódia Schelomo. Premiérou na košickom festivale bude aj Via Lucis (Cesta svetla) od súčasného slovenského skladateľa Vladimíra Godára.
Medzi interpretmi sú hostia z Maďarska, Poľska a Českej republiky. Ako Klein poznamenal, stavili na mladých umelcov, ktorých profesionálne kvality napriek tomu, že ich renomé nedosahuje svetové rozmery, sú na najvyššej umeleckej úrovni. Potvrdením jeho slov by mala byť popri maďarskom dirigentovi Domonkosovi Héjovi (1974) a klaviristovi Janovi Simonovi z Čiech aj speváčka Dorota Radomska (1967) z Poľska a ďalší známi umelci.
Na príprave troch koncertov KHJ sa podieľali aj Rakúske kultúrne centrum, Poľský inštitút a Maďarský inštitút spolu s maďarským Generálnym konzulátom v SR so sídlom v Košiciach.
*se som NNNN