Bratislava 3. mája (TASR) - Predseda vlády Mikuláš Dzurinda navrhne v piatok 4. mája prezidentovi SR Rudolfovi Schusterovi odvolanie Pavla Hamžíka z funkcie podpredsedu vlády pre európsku integráciu.
Dzurinda po stredajšom rokovaní vlády dospel k záveru, že Hamžík kvôli kauze podozrenia zo sprenevery prostriedkov z predvstupových fondov Európskej únie nemôže zotrvať vo funkcii. V dnešnom rannom rozhovore medzi štyrmi očami mu navrhol abdikáciu, čo vicepremiér neakceptoval.
Počas celého dňa rokovali predstavitelia SOP, aby zaujali stanovisko k prípadnému odvolaniu svojho šéfa. Poslanecký klub SOP-LDÚ-SZS požiadal premiéra o vyvodenie politickej zodpovednosti všetkých členov vlády, ktorí sú v kauze zainteresovaní. Požaduje dôsledné vyšetrenie podozrenie zo sprenevery a informáciu pre NR SR do tridsiatich dní po skončení preverovania. Predstavenstvo SOP na popoludňajšom rokovaní vyslovilo nesúhlas s prípadným odvolaním Hamžíka. Konštatovalo, že útoky na šéfa strany nie sú vecne podložené a zakladajú sa na dohadoch, čo SOP považuje za nezodpovedné.
Doteraz jediné jasné stanovisko zaujala Strana maďarskej koalície, ktorá žiadala vyvodenie politickej zodpovednosti vicepremiéra. Rovnaký záver dnes ráno prijalo Predsedníctvo Slovenskej demokratickej koalície a na Koaličnej rade podporili Hamžíkov odchod aj KDH a SDĽ.
Hamžík dnes uviedol, že sa vráti do parlamentu a začne uplatňovať svoj spočívajúci poslanecký mandát. Bude to znamenať odchod Petra Finďa, ktorý nastúpil do poslaneckých lavíc po odchode Viery Ruskovej od 1. septembra 2000. Otázkou Hamžíkovho nástupcu vo vláde sa bude v piatok zaoberať Predsedníctvo SOP. Otázku o možnosti vystúpenia z vládnej koalície zatiaľ považuje SOP za predčasnú.
Pozícia Pavla Hamžíka v kresle podpredsedu vlády sa otriasla 26. apríla, keď vyšlo najavo, že Európska komisia (EK) už 6. apríla pozastavila schvaľovanie tendrov a podpisovanie kontraktov pre Slovensko. EK pristúpila k tomuto kroku vzhľadom na podozrenia zo zneužívania prostriedkov z predvstupových fondov bývalým riaditeľom odboru zahraničnej pomoci Úradu vlády SR Rolandom Tóthom. Vicepremiér Hamžík dostal list EK v tejto veci 11. apríla, o pozastavení pomoci EK však neinformoval premiéra ani verejnosť.
Po prepuknutí aféry EK následne 27. apríla uvoľnila schvaľovanie tendrov a kontraktov s tým, že ďalšie kroky EÚ voči SR budú závisieť od definitívnych výsledkov vyšetrovania vzniknutých podozrení.
Svoj postup Hamžík obhajoval na stredajšej schôdzi vlády. Premiér Dzurinda označil za vážnu chybu, že Hamžík kabinet o kroku EK neinformoval.
*zg mh hol som NNNN