BRATISLAVA. Novela zákona o umelom prerušení tehotenstva, ktorá čaká na prerokovanie v Národnej rade SR, zavádza podľa Spoločnosti pre plánované rodičovstvo (SPR) do právneho a medicínskeho slovníka slovník ideologický. Ten do legislatívy nepatrí, tvrdia v stanovisku predstavitelia SPR.
Novelu interrupčného zákona predložil poslanec za KDH Daniel Lipšic. Navrhuje, aby sa posunula nahor veková hranica, za ktorou sa žena môže samostatne rozhodnúť umelo prerušiť tehotenstvo. Súčasná legislatíva to umožňuje 16-ročným ženám, Lipšic navrhuje hranicu plnoletosti - 18 rokov. Zvýšenie vekovej hranice, do ktorej je potrebný súhlas rodičov, považujeme za zhoršenie prístupu mladých žien k umelému prerušeniu tehotenstva (UPT). Pripomíname aj, že vek trestno-právnej zodpovednosti bol u nás znížený na 14 rokov," uvádza SPR.
Spoločnosť pre plánované rodičovstvo vytýka Lipšicovej novele aj to, že ním formulovaný zákon by viedol k odhováraniu ženy lekárom od zákroku. "Toto by bolo porušením práva na slobodné rozhodnutie ženy," konštatuje a hodnotí, že zákon v súčasnom znení dostatočne zakotvuje povinnosti lekára „poučiť ženu o možných zdravotných dôsledkoch umelého prerušenia tehotenstva aj o spôsoboch používania antikoncepčných metód a prostriedkov." Poslanec za KDH navrhuje, aby lekár povinne informoval pacientku o iných alternatívach k umelému prerušeniu tehotenstva.
"Povinnosť lekára poučiť pacientku o iných možnostiach ide za rámec lekárskeho povolania. Rovnako poučenie o činnosti občianskych združení a cirkví nepatrí k poslaniam lekára," namieta SPR. Podľa nej na Slovensku ani neexistuje overená sieť občianskych združení - konzultačných stredísk. "Nakoľko takéto organizácie sú spravidla nábožensky založené, môže to znamenať porušenie práva ženy na slobodu náboženstva," dodáva.
Občianski aktivisti vytýkajú Lipšicovej novele aj to, že zavádza nejasný pojem "nenarodené dieťa." Ten je podľa nich v rozpore s medicínskymi i právnymi pojmami, ktoré hovoria o embryu alebo plode. "Navyše, takýto pojem indikuje umelé prerušenie tehotenstva ako zabitie nenarodeného dieťaťa, čo je ideologicky podmienený názor. SR sa podľa svojej ústavy neviaže na žiadnu ideológiu ani náboženstvo a preto je neprípustné v legislatíve používať ideologicky podmienené pojmy," konštatuje mimovládna organizácia.
Lipšic navrhuje, aby bolo možné vykonať interrupciu najskôr po 72 hodinách od toho, ako lekár poskytol pacientke informácie o jej štádiu tehotenstva, účele, rizikách a alternatívach interrupcie. "Takáto zo zákona povinná čakacia lehota môže pre ženy, ktoré zistili tehotenstvo ku koncu prvého trimestra znamenať prekročenie lehoty 12 týždňov a tým stratu nároku na vykonanie umelého prerušenia tehotenstva. Navyše, odkladanie zákroku znamená zvýšené riziko pre ženu a je proti všeobecnému konsenzu, ktorý hovorí, že ak sa žena pre zákrok rozhodne, je vhodné vykonať ho čím najskôr," uvádza Spoločnosť pre plánované rodičovstvo.